تشدید مناقشات تجاری آمریکا اتحادیه اروپا، کانادا هم به جنگ تجاری علیه ترامپ پیوست

به گزارش تفطن، یک روزنامه آلمانی از تشدید مناقشات تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا و پیوستن کانادا به صف جنگ تجاری علیه ایالات متحده اطلاع داد.

تشدید مناقشات تجاری آمریکا اتحادیه اروپا، کانادا هم به جنگ تجاری علیه ترامپ پیوست

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه فرانکفورتر روند شای آلمان در گزارشی از تشدید مناقشات تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا نوشته و تأکید کرد: کانادا هم مانند اتحادیه اروپا با اقدامات متقابل به تعرفه های گمرکی بالای آمریکا روی محصولات فولاد و آلومینیوم این اتحادیه واکنش نشان می دهد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم تهدید نموده است که مناقشات تجاری با اتحادیه اروپا را همچنان تشدید می نماید.

به این ترتیب مناقشات تجاری جهانی درباره گمرکات ویژه رئیس جمهور آمریکا بر واردات بعضی کالاها در آمریکا همچنان متشنج تر می گردد. حالا همچنین کانادا هم مانند اتحادیه اروپا همسایه آمریکایی خود را تهدید به در پیش دریافت اقدامات متقابل نموده است.

کانادا هم در اقدامی تلافی جویانه تعرفه های گمرکی بر محصولات آمریکایی از جمله فولاد و آلومینیوم وضع کرد. وزیر خارجه کانادا گفته است که قصد تشدید جنگ تجاری را ندارد اما این کشور در مقابل آمریکا کوتاه نخواهد آمد.

قرار است از روز یکشنبه تعرفه های جدید کانادا علیه محصولات آمریکایی اجرا شوند.

نحوه اعلام تعرفه های کانادا بر محصولات آمریکایی بی شباهت به اقدام ترامپ نبود. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در مراسم اعلام تعرفه بر کالاهای آمریکایی در ساختمان کارخانه بزرگ شرکت فولاد استلکو حضور نداشت. اما به جای او کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا و وزرای دیگر در این مراسم حضور داشتند. شرکت کنندگان مراسم گفتند که هدفشان اعلام جنگ تجاری علیه آمریکا نیست، ولی کانادا در مقابل این کشور کوتاه نخواهد آمد.

وزیر خارجه کانادا گفت که کشورش در مقابل آمریکا چاره ای جز تلافی نداشته و مجبور شده است تعرفه های گمرکی بر محصولات آمریکایی را وضع کند. این تعرفه ها بیشتر شامل کالاهایی می گردد که در آن فولاد و آلومینیوم به کار رفته است.

وزیر خارجه کانادا تأکید کرد که اقدامات آمریکا به خلاف قوانین سازمان تجارت جهانی و نهاد اف آی تی اف غیرقانونی و ناعادلانه است.

بیشترین عوارض بر محصولاتی وضع شده که در آن ها از فولاد استفاده شده است. وزیر امور خارجه کانادا تأکید کرد که فهرست محصولات آمریکایی برای اعمال عوارض گمرکی برابر با عوارض گمرکی آمریکایی معین شده است. او همچنین گفته است که دولت کانادا کوشش نموده که با آمریکا یک راه چاره مشترکی بیابد، اما پیروز نشده است.

وزیر خارجه کانادا همچنین تأکید نموده است که خود او شخصاً در هفته گذشته 6 بار با لایتیسر، نماینده وزارت بازرگانی آمریکا صحبت نموده است ولی نتیجه ای نداشته است. او اضافه نمود که کانادا در هرزمان و در هرکجا حاضر است مذاکرات را بر سر حل وفصل مسائل تجاری با آمریکا شروع کند.

وزیر خارجه کانادا همچنین اظهار داشت که دولت این کشور میخواهد دو میلیارد دلار کانادا به شرکت ها و کارگران این کشور که از افزایش تعرفه گمرکی آمریکا خسارت دیده اند یاری کند. این کشور میخواهد با این بسته اقتصادی از صنایع فولاد و آلومینیوم کانادا حفاظت کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جریان مناقشات گمرکی به خصوص با اتحادیه اروپا روز گذشته حدس و گمان ها در این باره را که آمریکا قصد خروج از سازمان تجارت جهانی را دارد تکذیب کرد. وی در عین حال تأکید کرد که سازمان تجارت جهانی در گذشته بسیار غیرمنصفانه با آمریکا رفتار نموده است و این روند باید انتها یابد.

ترامپ همچنین دیگر کشورها از جمله آلمان را به تشدید مناقشات تجاری تهدید کرد و به خصوص تهدیدات خود را متوجه فراوری کنندگان خودروی اروپایی کرد.

در این میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا روی یک واکنش قاطعانه علیه تعرفه های گمرکی جدید احتاقتصادی رئیس جمهور آمریکا توافق نموده اند. در بیانیه نشست اخیر سران کشورهای اروپایی در بروکسل آمده است که اتحادیه اروپا باید روی همه این گونه اقدامات که آشکارا طبیعت اقتصاد حمایتی دارد واکنش نشان دهد. هم زمان سران اتحادیه اروپا در این بیانیه یک بار دیگر از اقدامات برنامه ریزی شده متقابل اتحادیه اروپا علیه تعرفه های گمرکی آمریکا بر محصولات فولاد و آلومینیوم این اتحادیه حمایت کردند.

رئیس جمهور فرانسه در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا اظهار داشت: باید از منافع اروپا و چندجانبه گری در تجارت جهانی حمایت گردد. ما نباید تسلیم دیکته های خارجی در این زمینه شویم.

رئیس جمهور لیتوانی هم درباره تشدید این مناقشات تجاری هشدار داده و تأکید کرد: وقتی بر اساس اصل چشم در چشم پیش برویم، در نهایت هر دو طرف کور می شوند.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 558

به "تشدید مناقشات تجاری آمریکا اتحادیه اروپا، کانادا هم به جنگ تجاری علیه ترامپ پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید مناقشات تجاری آمریکا اتحادیه اروپا، کانادا هم به جنگ تجاری علیه ترامپ پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید