ثبت بیش از 20 میلیارد دلار ضرر برای 12 شرکت نفتی

به گزارش تفطن، دوازده شرکت نفتی بزرگ سهامی عام در سه ماهه نخست امسال مجموعا 20.6 میلیارد دلار ضرر در مقایسه با 23.4 میلیارد دلار سود در مدت مشابه سال 2019 ثبت کردند.

ثبت بیش از 20 میلیارد دلار ضرر برای 12 شرکت نفتی

به گزارش تفطن، بررسی خبرگزاری آنادولوی ترکیه از شرایط مالی شرکتهای اکسون موبیل، شورون، کونوکو فیلیپس، هالیبرتون، شلومبرگر، بیکرهیوز، شل، BP، انی، اکوئینور، توتال و روسنفت نشان داد که این غولهای نفتی مجموعا 262 میلیارد دلار درآمد در سه ماهه اول سال 2020 داشتند که در مقایسه با درآمد حدود 315.5 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2019 حدود 17 درصد کاهش نشان می دهد.

همه شرکتهای نفتی در سه ماهه نخست سال 2020 از سقوط قیمتهای نفت متضرر شدند و شرکتهایی مانند شل و اکوئینور در واکنش به فضای ضعیف بازار و ابهامات نسبت به فرایند احیا، پرداخت سود نقدی به سهامداران را کاهش دادند.

بزرگترین ضرر به نام شرکت بیکرهیوز ثبت شد که ضرر خالص 10.21 میلیارد دلار را برای سه ماهه اول گزارش کرد. این شرکت یک هفته پیش متحمل شدن 15 میلیارد دلار ضرر و زیان غیرنقدی در سه ماهه اول خبر داده و اعلام کرده بود که در واکنش به سقوط قیمتهای نفت و گاز و پاندمی کووید 19، قصد دارد هزینه سرمایه را در سال میلادی جاری 20 درصد کاهش دهد.

شرکت آمریکایی اکسون موبیل که در نتیجه سقوط قیمت نفت با کاهش سنگین ارزش داراییهای خود روبرو شده، ضرر سه ماهه را گزارش کرد که نخستین ضرر سه ماهه از زمان ادغام شرکتهای اکسون و موبیل در سال 1999 را ثبت کرد.

شرکت شل با اشاره به این که پاندمی ویروس کرونا جهان و صنعت نفت را برای همیشه تغییر خواهد داد، برای نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم، در اواخر آوریل پرداخت سود نقدی به سهامداران را به منظور حفظ نقدینگی و ارزش در شرایط به شدت مبهم اقتصادکلان کاهش داد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت ریستاد انرژی در تحلیلی در اواخر آوریل اعلام کرد که شرکتهای اکتشاف و تولید نفت و گاز در سراسر جهان شاهد کاهش درآمدشان به میزان یک تریلیون دلار در سال 2020 به دلیل شیوع پاندمی ویروس کرونا و افت تقاضا و قیمتهای جهانی نفت خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1333

به "ثبت بیش از 20 میلیارد دلار ضرر برای 12 شرکت نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت بیش از 20 میلیارد دلار ضرر برای 12 شرکت نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید