خشونت مرگبار پلیس تورنتو علیه سیاهان؛ 20 برابر بیش از سفیدها

به گزارش تفطن، احتمال اینکه شهروندان سیاهپوست بزرگ ترین شهر کانادا هدف گلوله نیروهای پلیس قرار بگیرند 20 برابر بیش از شهروندان سفیدپوست تورنتو است.

خشونت مرگبار پلیس تورنتو علیه سیاهان؛ 20 برابر بیش از سفیدها

از سفر با تور ارزان کانادا لذت ببرید.

به گزارش تفطن به نقل از گاردین، کمیسیون حقوق بشر استان اونتاریو با مطالعه و آنالیز داده های هفت سال اخیر مربوط به تعامل میان پلیس و شهروندان سیاهپوست تورنتو به این نتیجه رسید که سیاهان در دست پلیس یک هدف همیشگی برای اعمال تبعیض و خشونت هستند.

با اینکه سیاهان تنها 10 درصد جمعیت بزرگ ترین شهر کانادا را به خود اختصاص داده اند اما 61 درصد موارد اعمال خشونت منجر به مرگ و 70 درصد تیراندازی های منجر به مرگ مربوط به این گروه می گردد. ضمن اینکه اقدام پلیس در بسیاری از موارد منجر به بازداشت موقت شهروندان سیاهپوست مبنای قانونی ندارد و معمولا با اعمال خشونت و تبعیض و وارد آوردن اتهام های غیرضروری همراه است.

پلیس کانادا روز دوشنبه بیانیه ای منتشر کرد مبنی بر اینکه بسیاری از شهروندان رنگین پوست تورنتو به درستی معتقدند صرفا به خاطر رنگ پوست با آنها بدرفتاری شده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: ما درک می کنیم که این برداشت از نوع رفتار پلیس حسی از بی اعتمادی ایجاد نموده و این حس نسل ها تدوام داشته است. هر چند به نظر می رسد گزارش دیدبان حقوق بشر اونتاریو و بیانیه پلیس تایید واقعیتی است که همگان از وجود آن باخبر بوده اند.

آکواسی-اووسو بمپا، استاد جامعه شناسی دانشگاه تورنتو در این باره می گوید: من از دیدن نتایج گزارش کمیسیون حقوق بشر استان اونتاریو درباره شیوه رفتار پلیس با رنگین پوستان اصلا شگفتزده نشدم، چون این بحثی است که همه ما از چند دهه پیش درگیر آن هستیم. موضوع برخورد پلیس با سیاهان و استفاده از زور ماجرایی نیست که صرفا محدود به جامعه آمریکایی باشد و در کانادا هم از سال ها پیش به شکلی پررنگ وجود داشته است.

خانم رابین مینارد، نویسنده کتاب پلیس بازی با زندگی سیاهان: خشونت دولتی در کانادا از برده داری تا امروز هم با بسیار مهم و نگران کننده خواندن آمار برخورد پلیس با سیاهان می گوید: وقتی نوبت به اعمال قانون و حضور پلیس می رسد، ما با حجمی از خشونت طرفیم که به بخش جدایی ناپذیر زندگی روزانه مردم سیاهپوست این کشور تبدیل شده است. شهرها باید به جای فرستادن نیروهای پلیس به مناطق فقیرنشین حاشیه ای، به فکر تامین سرپناه سیاهان باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 613

به "خشونت مرگبار پلیس تورنتو علیه سیاهان؛ 20 برابر بیش از سفیدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشونت مرگبار پلیس تورنتو علیه سیاهان؛ 20 برابر بیش از سفیدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید