دیدبان حقوق بشر: آمریکا فوراً برای کاهش تحریم های ایران اقدام کند

به گزارش تفطن، مدیر دیدبان حقوق بشر تأکید کرد که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران باید در شرایط فعلی شیوع کرونا کاهش یابد تا به این کشور اجازه دسترسی به تجهیزات ضروری مورد نیاز را بدهد.

دیدبان حقوق بشر: آمریکا فوراً برای کاهش تحریم های ایران اقدام کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کنت روث مدیر دیدبان حقوق بشر ضمن انتقاد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در شرایط فعلی شیوع کرونا، خواستار لغو این اقدامات محدودکننده شد.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیده بان حقوق بشر، مدیر دیدبان حقوق بشر توضیح داد که تحریم های مالی گسترده ایالات متحده آمریکا، تأثیر منفی بر توانمندی ایران به منظور واکنش مناسب به ویروس کرونا گذاشته است و به همین منظور واشنگتن باید اقدامات فوری را برای کاهش تحریم ها علیه ایران انجام دهد و مجوز اقلام معاف از مالیات را به منظور تسهیل دسترسی تهران به منابع ضروری انساندوستانه در طول شیوع کرونا گسترش دهد.

وی توضیح داد: اشتباه و بی رحمانه است که دولت ترامپ با محروم کردن مردم ایران از دسترسی به منابع حیاتی پزشکی که فورأ به آن نیاز دارند، غم و رنج آنها را بیشتر کند.

یکی از پزشکانی که از شرایط شیوع کرونا در ایران اطلاع دارد در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانیدیده بان حقوق بشر در خصوص مانع تراشی آمریکا در راستا رسیدن تجهیزات و کمک های پزشکی به ایران گفت که تحریم های آمریکا، شرایط انتقال تجهیزات ضروری پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کرونا به ایران را سخت تر کرده است.

روث در ادامه توضیح داد: دولت آمریکا می بایست تضمین کند که تحریم های مالی تحمیل شده به ایران به وضوح و آشکارا مجوز انتقال هرگونه کالای مورد نیاز مردم ایران برای محافظت از خود در مقابل کروناویروس را می دهد.

علیرغم فشارهای جامعه بین الملل به دولت ترامپ برای لغو یا کاهش تحریم های ایران برای کمک به این کشور به منظور مقابله با ویروس ناشناخته کرونا، واشنگتن نه تنها تحریم ها را کاهش نداده است بلکه در برخی موارد این تحریم ها را نیز افزایش داده است.

طبق آخرین آمار منتشر شده از شیوع کرونا، تا روز گذشته (یکشنبه)، یک میلیون و 284 هزار و 740 نفر از مردم سراسر جهان به کرونا مبتلا شده اند و 70 هزار و 320 نفر نیز جان خود را از دست داده اند و آمار و ارقام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز حاکی از آن است که دستکم 60 هزار و 500 ایرانی به این ویروس مبتلا شده و سه هزار و 739 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

فشارها به دولت ترامپ برای لغو یا کاهش تحریم های ایران تنها از سوی جامعه بین الملل نیست و برخی نمایندگان کنگره نیز چنین درخواستی را مطرح کرده اند به طوریکه که اخیراً 11 سناتور کنگره نیز با صدور نامه ای خطاب به وزارت خارجه آمریکا و خزانه داری این کشور خواستار تعلیق موقت تحریم های ایران و ونزوئلا در دوران بحران کرونا شدند.

بنا به گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، در پی تشدید فشارهای جامعه بین الملل و نمایندگان کنگره آمریکا، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل هفته جاری، از احتمال تجدیدنظر در تحریم های مالی ایران و برخی کشورهای دیگر خبر داد و گفت که برای مقابله با کرونا احتمال دارد که واشنگتن برای مدتی سیاست تحریم این کشورها را کنار بگذارد اما هیچ گونه جزئیات بیشتر و برنامه مشخصی در این رابطه ارائه نداد.

پامپئو پس از انتقادهای شدید آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و کشورهای دیگر، چنین اظهاراتی را اعلام کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1213

به "دیدبان حقوق بشر: آمریکا فوراً برای کاهش تحریم های ایران اقدام کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدبان حقوق بشر: آمریکا فوراً برای کاهش تحریم های ایران اقدام کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید