برطرف مشکل مستاجران در ایام کرونا و افزایش نرخ پروانه

به گزارش تفطن، همراهان گرامی، در این مطلب از ما مهم ترین اخبار بازار مسکن در هفته پایانی اردیبشهت ماه 99 را برای شما گردآوری نموده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

برطرف مشکل مستاجران در ایام کرونا و افزایش نرخ پروانه

طرحی برای کاهش قیمت مسکن ملی

به نقل از محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، در طرح اقدام مسکن ملی سعی بر آن شده است که برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی و قیمت مسکن از بورس استفاده کنیم. وی با اشاره به این که بخش مسکن همواره در بخش خصوصی بوده و دولت ورود مستقیم به آن نداشته است اذعان داشت: مولفه هایی هم چون زمین و مصالح ساختمانی، ارز طلا و سکه مس تواند در بالا رفتن قیمت مسکن تاثیرگذار باشد. اما در این بخش کوشش ما بر این است که واحدهای مسکونی را با قیمت تمام شده پایین به دست افراد برسانیم.

وی در همین مصاحبه خاطرنشان کرد پالایش و غربالگری ثبت نام نمایندگان طرح اقدام ملی مسکن در حال اجرا است. به گفته محمود محمودزاده اطلاعات 800 هزار نفر مه به وسیله سلمانه پیامکی ثبت نام نموده اند، هنوز تکمیل نشده است و سامانه ای در دست طراحی است که با استفاده از آن نسبت به دریافت اطلاعات متقاضیان اقدام کنیم. هم چنین تدابیری در دست اجراست که در شهرهایی که شرایط سفید کرونا دارند، متقاضیان با کراجعه به مراکز مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام نمایند.

به روز شدن نرخ عوارض صدور پروانه ساختمانی

عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران خاطرنشان کرد: با دو ماه تاخیر، محاسبه عوارض صدور پروانه از ابتدای خرداد ماه اجرایی می گردد. به گفته وی با توجه به این که طرح دو فوریتی دریافت عوارض ساختمانی بر مبنای سال 98 تا خاتمه اردیبهشت در نظر گرفته شده است، از ابتدای خرداد ماه 99 نرخ جدید پرداخت عوارض اعمال می گردد و بر همین اساس شهروندان تهرانی تا 10 روز دیگر فرصت بهره مندی از شرایط پرداخت و تقسیط عوارض با نرخ سال گذشته را دارند.

وی اذعان داشت: سیاست مدیریت شهری بر رونق ساخت و ساز و فراوری مسکن بوده و به همین جهت با شیوع ویروس کرونا و رکود مالی ایجاد شده صدور پروانه ساختمانی در سال 99 با دو ماه تاخیر و از ابتدای خرداد ماه 99 انجام می گردد.

برطرف مسائل مستاجران در ایام کرونا

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که پیگیری های زیادی در ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر برطرف مسائل مستاجران اجرا شده است، گفت: طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا هیچ مالکی حق بیرون کردن مستاجر خود را ندارد و مالکان باید بیش تر حال مستاجران خود را درک نمایند.

وی با بیان این که سیاست های تشویقی در اجرای طرح اخذ مالیات از خانه های خالی می تواند تا اندازه زیادی موثر باشد، اضافه نمود: سازمان امور مالیاتی باید با استفاده از ابزارهای تشویقی و سیاست های بازدارنده در حوزه مسکن اقدام به شناسایی واحدهای خالی از سکنه کند.

آنالیز تاثیرات منفی بر بازار دوم مسکن

آنالیز بازار معاملات مسکن از امسال نشان می دهد، بازار دوم معاملات ملک یا همان بازار پیش فروش به مراتب سخت تر از فروش مسکن در بازار اول یا همان بازار معاملات واحدهای مسکونی آماده در حال سپری است.

شیوع ویروس کرونا از یک سو و سبقت دریافت سایر بازارهای موازی مسکن از سوی دیگر باعث کاهش حجم معاملات شده و در سوی دیگر خانه های مسکونی نوساز در بازار کمیاب شده است.

این در حالی است که بازار دوم مسکن با این تهدید دو جانبه، با نایاب شدن فایل های پیش فروش روبرو شده است. همین امر ریسک پیش خرید آپارتمان تکمیل نشده در شرایط فعلی را برای متقاضیان افزایش داده است.

تاثیر کرونا بر بازار مسکن

آنالیز تازه ترین آمارها از تاثیرگذاری فراوان ویروس کرونا بر روی بازار مسکن خبر می دهد. بر اساس تازه ترین آمار بر خلاف روندی که در بازار مسکن و در ماه های خاتمهی سال 98 جریان داشت، آمارها از ارزان شدن خانه در فروردین امسال حکایت دارد.

این امر حاکی از تاثیرگذاری شیوع ویروس کرونا بر بازار مسکن می باشد. کاهش معاملات و توقف در بخش خرید و فروش مسکن سبب شد، قیمت ها در فروردین ماه سال 99 ثابت بماند و حتی در بعضی مناطق کاهش 500 تا 800 هزارتومانی در هر متر مربع را به همراه داشته باشد.

به نقل از مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک کشوری، میزان معاملات مسکن دراسفند ماه 98 با کاهش 37 درصدی همراه بوده و در فروردین ماه این میزان به صفر رسیده است.

به گفته رییس اتحادیه املاک کشوری، بسته بودن دفاتر مشاوران املاک و تعطیلات در این حوزه، سبب شده است هیچ معامله ای صورت نگیرد. بر اساس آمار شکل گرفته از هر سه نفر که انتظار می رفت در این ماه نسبت به خرید مسکن اقدام نمایند، دو نفر به دلیل شیوع ویروس کرونا از خرید خود صرف نظر نموده و بازار مسکن را موقتا ترک نموده اند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1307

به "برطرف مشکل مستاجران در ایام کرونا و افزایش نرخ پروانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف مشکل مستاجران در ایام کرونا و افزایش نرخ پروانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید