روشی برای خوابیدن که در برابر کرونا مقاومتان می کند

به گزارش تفطن، بهداشت نیوز/ توصیه می شود یک ساعت قبل از خواب از استفاده از موبایل، لب تاپ، تبلت، کامپیوتر و در کل مانیتور پرهیز شود.

روشی برای خوابیدن که در برابر کرونا مقاومتان می کند

دکتر خسرو صادق نیت، رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام داده و در خصوص تأثیر بهداشت خواب بر عدم ابتلا و درمان ویروس کرونا گفت: افزایش سطح ایمنی بدن با خواب خوب در ارتباط است.

وی گفت: یافته های علمی ثابت کرده است که بالا بودن ایمنی بدن در عدم ابتلا به بیماری کرونا کمک کننده است و اگر شرایط ایمنی بدن مطلوب باشد، شدت و دوره این بیماری در کسانی که مبتلا می شوند، کاهش می یابد.

دکتر صادق نیت ضمن بیان اینکه از عوامل مؤثر بر قدرت ایمنی بدن، استرس، تغذیه خوب و خواب مناسب است، اضافه کرد: در خصوص خواب مناسب چند عامل را باید مدنظر قرار دهیم؛ یکی مدت خواب است که باید حداقل 7 تا 8 ساعت باشد تا نیاز به خواب تأمین شده و خستگی بدن رفع شود.

چگونه کیفیت خواب خود را بالا ببریم؟

وی در اینباره گفت: کیفیت خواب نیز مهم است؛ یعنی در مدت مناسب خواب، به اندازه کافی خواب عمیق و مراحل یک خواب طبیعی را طی کنیم. یکی از عوامل مؤثر بر کیفیت خواب این است که بتوانیم خوابمان را در شب تأمین کنیم. زیرا کسانی که شب را نمی خوابند یا دیر می خوابند و عملا قسمتی از خوابشان به روز موکول می شود کیفیت خواب خوبی ندارند.

رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب بهترین زمان خواب را بین 9 تا 11 شب عنوان کرد و ادامه داد: نکته بعدی در خصوص کیفیت خواب، نظم در خواب است یعنی نباید اینطور باشد که یک شب 11 بخوابیم یک شب 2! همیشه برای یک ساعت مشخص برنامه ریزی کنیم که در آن ساعت بخوابیم.

برنامه ریزی برای یک خواب منظم و با کیفیت

او گفت: برای ایجاد نظم در خواب باید از قبل برنامه ریزی داشته باشیم یعنی مثلا اگر قرار است ساعت 11 شب بخوابیم باید از ساعت 8 شب به بعد فعالیت های سنگین نداشته باشیم، شام سبک بخوریم و از خوردن مواد محرک مثل ترکیبات کاکائو، چای، نوشابه و قهوه پرهیز کنیم.

همچنین این متخصص طب کار و فلوشیپ پزشکی خواب خاطر نشان کرد: در واقع از حدود یک ساعت قبل از خواب، بدنمان را در حالت آرامش بخش قرار دهیم یعنی هم به لحاظ جسمی در یک شرایط آرامی باشیم و هم به لحاظ روحی از هیجانات مثبت و منفی دوری کنیم و آماده خواب شویم.

صادق نیت در رابطه با شرایط مطلوب محیط خواب گفت: یک ساعت قبل خواب، نور محیط اتاق را کاهش دهیم، سر و صدا در حداقل ممکن و دمای اتاق در حدود 22 درجه و متعادل باشد تا ترشح هورمون خواب صورت گیرد و بتوانیم یک ساعت بعد به خواب برویم.

یک ساعت قبل خواب موبایل را کنار بگذارید!

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: بررسی ها نشان داده بیماری کرونا برای بچه ها و جوانان خیلی خطرناک نیست اما کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شیمی درمانی می شوند، کورتون می خورند و افرادی که بیماری زمینه ای دیگری دارند و دارو می خورند در معرض خطر بیشتری هستند و بیشتر باید مراقبت کرده و در خانه بمانند.

او اضافه کرد: همچنین افراد مسن بالای 70 تا 80 سال اگر بیماری زمینه ای هم نداشته باشند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کرونا هستند، پس باید مراقبت های جدی تری داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات اخلالات خواب در آخر گفت: توصیه می شود یک ساعت قبل از خواب از استفاده از موبایل، لب تاپ، تبلت، کامپیوتر و در کل مانیتور پرهیز شود و اگر تلویزیون هم نگاه می کنند دو تا سه متر از تلویزیون فاصله داشته باشند چون نوری که از وسایل دیجیتال ساطع می شود مانع ترشح هورمون خواب شده و خواب را به تعویق می اندازد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1147

به "روشی برای خوابیدن که در برابر کرونا مقاومتان می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای خوابیدن که در برابر کرونا مقاومتان می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید