عراقچی: غربی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند

به گزارش تفطن، معاون وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در مصاحبه ای گفت که غربی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند.

عراقچی: غربی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند

به گزارش گروه بین الملل تفطن، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت که کشورهای غربی به تعهدات خودشان در توافق هسته ای عمل نکردند.

وی که با شبکه خبری راشاتودی مصاحبه می کرد، اضافه نمود: کشورهای غربی به وعده های خودشان در عدم اشاعه تسلیحات هسته ای نیز عمل نکرده اند.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه نمود: مذاکراتی درباره برنامه هسته ای خود انجام دادیم تا نگرانی ها درباره آن را برطرف کنیم و هیچ کس نباید در مقاصد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تردید کند.

عراقچی اضافه نمود: شرایط تنگه هرمز و منطقه خلیج فارس برای ما مهم بوده و آماده همکاری با کشورهای منطقه در این زمینه هستیم.

کشورهای اروپایی بعد از خروج یک جانبه آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته وعده دادند که می توانند اثرات خروج واشنگتن را جبران کرده و ایران را از مزایای وعده داده شده در برجام برخوردار کنند. با این حال، این وعده ها با گذشت نزدیک به 18 ماه عملی نشده اند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد و به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. جمهوری اسلامی ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود نسبت به برجام کاسته است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 856

به "عراقچی: غربی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: غربی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید