فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به سرانجام رسید

به گزارش تفطن، مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه از خاتمه فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری اطلاع داد.

فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به سرانجام رسید

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش تفطن به نقل از روابط عمومی ادارهکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، یعقوب زلقی گفت: پس از حائلبندی نقاط باربر طاق،ستونهای ابتدا و انتهای نما که نقش تکیهگاه را برای فشارهای طاق از طرفین داشتند، با استفاده از آجرهای تهیهشده مشابه با ملاط باتارد کار شدند.

او اضافه کرد: در مراحل بعد ستونها و پایه طاقها به صورت هشتگیر کردن با دیوار قبلی، به شکل تخصصی تقویت و استحکامبخشی شدند، که این تقویت موجب مهار کمانش و فشار ناشی از رطوبت و سنگینی طاق شد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندیشاپور و ایوان کرخه با بیان اینکه در بدنههای نما همین رویه به شکل تخصصی اجرا شد اضافه کرد: پشتبندها، پالونهها و طاقها نیز به صورت کامل ساخته و احیا شدند، ضمن اینکه قبل از اجرای مرحله سقف، به دلیل تقسیم بار و کنترل فشار ناگهانی و یکباره پشتبام، حائلهای حمال خارج و سپس پر سقف با پوکه معدنی پر شد و بارها مرحله به مرحله به طاق و ستون اضافه شدند.

او توضیح داد: ناودانهای آب با جنسهای فلزی و سنتی به بیرون از ستون راهنمایی و اجرا شدند و امکان نفوذ رطوبت به ستون و طاق کنترل شد.

زلقی با اشاره به سامان دهی ظاهر بنا گفت: بندهای باقیمانده قدیمی در دیوار و طاقها، خارج و به منظور یکپارچه شدن شکل نما و ساختار، قفل و بست آجرها با مصالح درونی بندکشی شده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندیشاپور و ایوان کرخه اظهار داشت: به دلیل اینکه در سرتاسر بنا شاهد نفوذ رطوبت از سقف و باز شدن بعضی از بندهای بین آجرها بودیم، بعضی نقاط در قسمت سقف پشتبام ترمیم و یک لایه محافظ کاهگل نیز روی آن کار شد تا با نفوذ کاهگل در بطن و خلل و فرجهای آجرها و بندها، از نفوذ رطوبت به سقف جلوگیری گردد.

او یادآور شد: این عملیات با اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی انجام شد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در روستای شاه آباد در 10 کیلومتری دزفول به شوشتر قرار گرفته است. در کنار این آرامگاه بازمانده های شهر باستانی گندیشاپور دیده می شوند و در اطراف بقعه قبرستان وسیعی نیز وجود دارد. این آرامگاه اثری برجامانده از دوره تیموریان است که در هشتم دیماه 1378 با شماره 2550 در ردیف آثار ملی ثبت شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 689

به "فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به سرانجام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به سرانجام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید