نشست کمیته فنی اوپک پلاس برای بررسی ویروس کرونا

به گزارش تفطن، کمیته فنی اوپک و متحدانش به منظور بررسی اعمال کاهش تولید بیشتر در واکنش به شیوع ویروس کرونا ممکن است سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری یک نشست در سطح نمایندگان برگزار کند.

نشست کمیته فنی اوپک پلاس برای بررسی ویروس کرونا

به گزارش خبرنگاران، منابع آگاه به اس اند پی گلوبال پلاتس گفته اند به جای این که نشست وزیران گروه اوپک پلاس که برای روزهای پنجم و ششم مارس برنامه ریزی شده است، جلو انداخته شود، نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس برگزار می شود.

این گروه که متشکل از 23 کشور تولیدکننده نفت است، بنا به درخواست عربستان سعودی، درباره جلو انداختن زمان برگزاری نشست رسمی بحث کردند اما همه اعضا از این پیشنهاد حمایت نکردند.

نشست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه برگزار می شود و معمولا وظیفه آن بررسی پایبندی شرکت های مشارکت کننده در پیمان کاهش تولید نفت به تعهداتشان و تحلیل شرایط بازار است.

گروه اوپک پلاس از ژانویه سرگرم اجرای دور جدید کاهش تولید به میزان 1.7 میلیون بشکه در روز تا انتها ماه مارس است. منابع آگاه در اوپک اعلام کرده اند که تمدید مدت این پیمان یا کاهش بیشتر تولید از جمله گزینه های مورد بحث بوده اند.

شیوع ویروس کرونا که حدود 12 هزار نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده اند و شمار تلفات آن از مرز 300 نفر گذشته است، نگرانی هایی را نسبت به رشد اقتصادی منفی در چین که شیوع این ویروس مرگبار از این کشور آغاز شد و افت تقاضا برای سوخت جت برانگیخته است.

چین بزرگترین واردکننده نفت خام در جهان و بازار بزرگ اعضای متعدد اوپک به شمار می رود. بسیاری از پالایشگاههای چینی در حال حاضر پالایش نفت خام را کاهش داده اند.

شرکت های هواپیمایی متعددی پروازها از مبدا و به مقصد چین را لغو کرده اند و قیمت های نفت در دو هفته گذشته بیش از 13 درصد ریزش کرده است.

بر اساس گزارش پلاتس، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز جمعه گفت روسیه آماده است زمان نشست با اوپک و سایر متحدانش را از مارس به فوریه تغییر دهد تا به تاثیر این اپیدمی بر تقاضای جهانی برای نفت بپردازد.

وی سرگرم مذاکره با عربستان سعودی است و کشورهای تولیدکننده نفت به زمان بیشتری برای ارزیابی و تصمیم گیری درباره زمان نشست خود نیاز دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1054

به "نشست کمیته فنی اوپک پلاس برای بررسی ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست کمیته فنی اوپک پلاس برای بررسی ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید