مجلس سوریه نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت

به گزارش تفطن، نمایندگان مجلس سوریه، نسل کشی ارامنه در ابتدای قرن بیستم بدست دولت عثمانی را به اجماع به رسمیت شناختند.

مجلس سوریه نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت

به گزارش گروه بین الملل تفطن، کنندگان مجلس سوریه امروز (پنجشنبه) به ریاست حمود صباغ به طور اجماع نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت و محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) مجلس سوریه همچنین هرگونه تلاشی برای انکار این جنایت و تحریف حقیقت تاریخی در خصوص آن را محکوم و تأکید کرد که نسل کشی ارامنه از شنیع ترین جرائم ضد بشری بوده است.

کنندگان سوری در قطعنامه خود از دیگر مجلس های جهان نیز خواستند تا نسل کشی ارامنه را به رسمیت بشناسند و آن را محکوم کنند.

حمود صباغ رئیس مجلس نیز در سخنانی به اقدامات ترکیه در شمال سوریه پرداخت و گفت: ترکیه در اقدامات خصمانه خود به تفکر عثمانی پایبند است. اجداد اردوغان جنایت زشتی را علیه ارمنی ها مرتکب شدند و مردم سوریه به خوبی اینگونه جنایت ها را درک می کنند؛ چرا که خود در معرض این نوع تروریسم وحشیانه و جنایتکارانه هستند و اینکه این مردم سوریه بودند که فراریان ارمنی از وحشیگری های عثمانی را پناه دادند.

او گفت که نباید این حادثه فراموش شود و باید با محکومیت اینگونه جرایم، مانع اردوغان برای انجام جنایتی مشابه شد.

نورا آریسیان عضو شورای دوستی سوریه و ارمنستان نیز از به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در مجلس سوریه استقبال کرد و گفت این قطعنامه مانع تکرار جنایات مشابه می شود.

تا کنون بیش از 30 کشور کشتار ارامنه در خلال جنگ جهانی اول به دست عثمانی را به عنوان نسل کشی ارامنه به رسمیت شناخته اند اما دولت ترکیه با اینکه وقوع چنین کشتاری را می پذیرد؛ اما آن را یک نسل کشی هدفمند نمی داند و واکنش سختی نیز در برابر این تعریف از خود نشان می دهد.

اقدام امروز مجلس سوریه به طور قطع واکنشی است به بحران میان این کشور با ترکیه که از سال 2011 آغاز شده و این روزها با پیشروی ارتش سوریه در استان ادلب در مواقعی به تقابل مستقیم کشیده شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1103

به "مجلس سوریه نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس سوریه نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید