پامپئو: باید با چین مقابله کنیم

به گزارش تفطن، وزیر خارجه آمریکا با متهم کردن چین به کوشش برای سلطه بر دنیا، گفت واشنگتن باید با نظام حاکم بر چین مقابله کند.

پامپئو: باید با چین مقابله کنیم

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به صراحت گفت این کشور به دنبال مقابله با چین است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، پامپئو که در شهر نیویورک در نشستی به میزبانی اندیشکده محافظه کار هادسون صحبت می کرد، در خصوص چین گفت: آن ها به دنبال و در حال استفاده از روش هایی هستند که برای ایالات متحده و برای کل دنیا، برای همه ما، چالش درست نموده است و باید با این چالش ها مقابله کرد.

وی اضافه کرد: نادیده دریافت اختلافات بنیادین میان این دو نظام [سیاسی] و آثاری که... این اختلافات موجود بر امنیت ملی آمریکا دارند، دیگر واقع بینانه نیست.

اظهارات پامپئو یک هفته بعد از آن مطرح می گردد که مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا هم در یک سخنرانی اظهاراتی بسیار تند علیه چین بیان کرد. آن سخنرانی با واکنش شدید پکن روبرو شد.

با این وجود، وزیر خارجه آمریکا شب گذشته گفت سیاست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از همان ابتدا مقابله با چین بوده است.

وی گفت: امروز بالأخره داریم به میزان خصومت حزب کمونیست با ایالات متحده و ارزش های ما پی می بریم.

پامپئو در بخش دیگری از سخنرانی اش، چین را به کوشش برای بسط نفوذ در دنیا متهم کرد و گفت در ماه های آینده سخنرانی های بیشتری در خصوص تفاوت میان ارزش های آمریکا و نظام حاکم بر چین انجام می دهد.

وی گفت: حزب کمونیست چین یک حزب مارکسیست-لنینیست است که بر سلطه دنیای و نبرد [برای رسیدن به این سلطه] متمرکز است. فقط کافی است حرف های رهبران این کشور را بشنویم.

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که روند نوسازی و تقویت ارتش و نیروهای نظامی چین به مراتب بیشتر از آن چیزی است که صرفا برای دفاع از خود ضروری است.

پامپئو با وجود این اظهارات، مدعی شد که آمریکا به دنبال تقابل با چین نیست و صرفا خواستار شفافیت در چین و نقش آفرینی اقتصاد بازار در این کشور است. وی مذاکرات تجاری میان واشنگتن و پکن و توافق تجاری احتمالی میان دو کشور را اولین گام در این جهت توصیف کرد و گفت درباره مذاکرات کنونی با چین خوش بین است.

وی گفت: من خوش بین هستم که ما به نتیجه می رسیم. این چیز خوبی است و جایی است که می توانیم با هم کار کنیم. فکر می کنم این نشان می دهد که زمینه مشترکی میان ما وجود دارد.

در دو سال و نیمی که از دولت ترامپ می گذرد، واشنگتن رویکردی به شدت ضدچینی اتخاذ نموده و سیاست هایی در جهت تضعیف نفوذ و قدرت پکن در پیش گرفته است. ترامپ که مشاورینی با گرایش های به شدت ضدچین به خدمت گرفته، بارها گفته است که تهدید اصلی پیش روی آمریکا، چین و گسترش نفوذ دنیای این کشور است.

در سند راهبرد امنیت ملی آمریکا در سال 2017 میلادی هم برای اولین بار به صراحت از چین در کنار روسیه به عنوان یک رقیب راهبردی یاد شده که باید با آن مقابله کرد. جنگ تجاری، تدوین راهبرد موسوم به ایندوپاسیفیک آزاد و گگردده، فشار به شرکت های فناوری برای عدم همکاری با چین در زمینه نسل پنجم اینترنت (5G)، حمایت از اعتراضات در هنگ کنگ، فروش تسلیحات به تایوان و متهم کردن پکن به نقض حقوق بشر از جمله اقداماتی است که آمریکا برای مقابله با چین در پیش گرفته است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 654

به "پامپئو: باید با چین مقابله کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: باید با چین مقابله کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید