پمپئو: از مدیر بازداشت شده هوآوی برای امتیازگیری از چین استفاده نمی کنیم

به گزارش تفطن، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است، واشنگتن در مذاکرات تجاری با پکن از مساله مدیر بازداشت شده شرکت فن آوری هوآوی چین برای چانه زنی و امتیازگیری استفاده نخواهد کرد.

پمپئو: از مدیر بازداشت شده هوآوی برای امتیازگیری از چین استفاده نمی کنیم

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا که برای دیدار با جاستین تردو، نخست وزیر کانادا به اتاوا سفر نموده اظهار کرد، موضوع بازداشت منگ وانژو، مدیر ارشد شرکت فناوری هوآوی چین که سال گذشته در ونکوور و به درخواست آمریکا بازداشت شد ربطی به جنگ تجاری اخیر میان واشنگتن و پکن ندارد. اما وکلای خانم وانژو با استناد به سخنان دونالد ترامپ می گویند بازداشت خانم وانژو ابعاد سیاسی دارد.

منگ وانژو، 47 ساله، دسامبر سال گذشته در فرودگاه شهر ونکوور در غرب کانادا بازداشت شد. مقامهای آمریکایی مدعی شده اند علت این دستگیری که به درخواست واشنگتن انجام شده نقش وانژو در نقض تحریم های ایران از سوی شرکت هوآوی است.

از آن موقع، دادگستری آمریکا خواهان استرداد وانژو به این کشور شده است تا او را به اتهام نقض تحریم های ایران محاکمه کند. اما دادگاه کانادا هنوز با این درخواست موافقت ننموده است.

همزمان وکلای وانژو به قاضی گفته اند که از نظر آنها بازداشت وی با انگیزه های سیاسی همراه بوده است.

آنها اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به عنوان پشتوانه این صحبت خود طرح می نمایند.

به گزارش بی.بی.سی، خبرنگاران در اتاوا، پایتخت کانادا، از پامپئو پرسیدند آیا آمریکا بنا ندارد از موضوع بازداشت وانژو به عنوان امتیازی در گفتگوهای تجاری با پکن استفاده کند؟ با این حال پامپئو با یک نه قاطع به آن پاسخ داد.

با وجود این، ترامپ پیش تر گفته بود حاضر است در قضیه بازداشت وانژو پا در میانی کند اگر که این موضوع به شکل گیری یک پیمان تجاری جدید میان کشورش و چین یاری کند.

او در ماه دسامبر و چند روز پس از بازداشت وانژو در ونکوور گفته بود: من برای صلاح کشورم هر کاری می کنم.

بازداشت این مدیر ارشد چینی در 9 ماه گذشته موجب شکل گیری تنش میان چین با کانادا و آمریکا شده است.

ترامپ دستور داده بر حدود 300 میلیارد دلار کالاهای چینی وارادتی به آمریکا از اول سپتامبر (حدود چهل روز دیگر) تعرفه های جدید بسته گردد.

او پیش از این هم برای 250 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه 25 درصدی بسته بود؛ تصمیمی که جنگ تجاری میان دو غول نخست اقتصاد دنیا را به اوج خود رسانده و اقتصاددانان را نگران تاثیر منفی آن بر رشد اقتصاد دنیای نموده است.

پکن هم در این میان منفعل ننشسته و بر میلیاردها دلار کالای وارداتی از آمریکا به طور هدفمند تعرفه بسته است.

همزمان با سخنان پامپئو در اتاوا، سفارت چین در کانادا گفت روابط میان دو کشور چین و کانادا تحت تاثیر این بازداشت قرار گرفته است. این سفارتخانه یک بار دیگر خواهان آزادی مدیرعامل هوآوی شده است.

روابط سیاسی و تجاری میان چین و کانادا هم بر سر موضوع بازداشت وانژو طی 9 ماه گذشته دچار تنش شده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 818

به "پمپئو: از مدیر بازداشت شده هوآوی برای امتیازگیری از چین استفاده نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو: از مدیر بازداشت شده هوآوی برای امتیازگیری از چین استفاده نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید