چین اتهام زنی آمریکا درباره وتوی قطعنامه سوریه را رد کرد

به گزارش تفطن، چین امروز (دوشنبه) با اتهامات بی اساس آمریکا در مورد موضع گیری خود پیرامون مکانیزم سازمان ملل برای ارائه یاری های مرزی به سوریه به شدت مخالفت کرد.

چین اتهام زنی آمریکا درباره وتوی قطعنامه سوریه را رد کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، روزنامه الیوم السابع چاپ مصر نوشت، جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری در واکنش به اظهارات مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا که گفته بود، روسیه و چین با استفاده از حق وتو دستان خود را به خون آلوده کردند، اظهارات مذکور را بیان نمود.

وی با بیان اینکه چین معتقد است، مسأله یاری های بشردوستانه مرزی به سوریه در شرایط خاصی تصویب شده است و باید در سایه تحولات موجود ارزیابی و اصلاح گردد، گفت، در ارائه یاری های بشردوستانه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ضرورت دارد.

شوانگ در این نشست خبری که در مقر وزارت خارجه چین برگزار گردید، اضافه نمود، چین همیشه به شرایط انسانی در سوریه اهمیت زیادی می دهد و از جامعه بین الملل در تشدید یاری های بشردوستانه به مردم سوریه حمایت می نماید.

وی با بیان اینکه موضع رأی گیری مستقل و اصولی چین هیچ گونه اتهامی را نمی پذیرد، ادامه داد: اگر آن ها واقعاً به مردم سوریه و اوضاع بشردوستانه این کشور اهمیت می دهند چرا به پیش نویس قطعنامه روسیه رای ندادند؟ این اقدام نشان دهنده ریاکاری، یک بام و دو هوا و سیاسی کردن موضوعات بشردوستانه است.

پیش از این وزیر خارجه آمریکا، اقدام روسیه و چین برای وتوی تمدید قطعنامه شورای امنیت در زمینه ارسال یاری های مرزی به سوریه را شرم آور دانست. وی در بیانیه ای نوشت: روسیه برای چهاردهمین و چین نیز برای هشتمین بار یک پیش نویس قطعنامه که ارسال یاری های بشردوستانه به سوریه را پیشنهاد می نماید وتو کردند. اقدام این دو کشور برای وتوی تمدید قطعنامه مذکور که راه را برای ارسال یاری های بشردوستانه به میلیون ها نفر را هموار می نماید، شرم آور است.

پامپئو مدعی شد: هر دو کشور حمایت از شرکای خود در دمشق را به زندگی میلیون های انسان بی گناه که در شرایط سخت زمستان به سر می برند ترجیح داده اند. همچنین این کشورها با حمایت از حملات نظام بشار اسد و ارتش روسیه زندگی غیرنظامیان را به خطر می اندازند.

تمدید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ارسال یاری های مرزی به سوریه که در سال 2014 به تصویب رسید، آدینه به رای گذاشته شد. روسیه که خواستار کاهش تعداد گذرگاه های مرزی برای ارسال این یاری ها به سوریه بود، اصرار آلمان، بلژیک و کویت برای تمدید این قطعنامه را نپذیرفت و همراه با چین آن را وتو کرد.

این قطعنامه باید تا انتها امسال تمدید گردد و اگر تا 10 ژانویه اقدامی صورت نگیرد، تمام چهار گذرگاه مرزی برای ارسال یاری های بشردوستانه به سوریه بسته خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 854

به "چین اتهام زنی آمریکا درباره وتوی قطعنامه سوریه را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین اتهام زنی آمریکا درباره وتوی قطعنامه سوریه را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید