یادداشت، انتخابات عراق و آزمون تاریخی رهبران سیاسی

به گزارش تفطن، آنچه مهم است تعارض جدی بین خواسته ها و منافع و مصالح مردم و دولت عراق با خواسته های نامشروع آمریکا است. آنچه برای مردم، رهبران سیاسی، فراکسیون ها، احزاب اسلامی و ملی و مراجع دینی اولویت دارد برآیند انتخابات تشکیل دولتی قوی، مقتدر، منسجم و کارآمد است.

یادداشت، انتخابات عراق و آزمون تاریخی رهبران سیاسی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با گذشت حدود یک سال از تظاهرات مردم عراق مبنی بر استعفای نخست وزیر عادل المهدی و تشکیل دولت موقت، اولین اولویت و وعده داده شده توسط دولت الکاظمی برگزاری انتخابات مجلسی بود، بر این اساس دولت آقای الکاظمی متعهد شد مقدمات برگزاری انتخابات مجلسی را فراهم نماید، در حقیقت با فضای سیاسی و امنیتی حاکم بر عراق و مسائل دولت قبلی، برگزاری انتخابات یک مطالبه عمومی از جانب جمعیت دینی، خواسته مردم تظاهرکننده، نخبگان کشور و بعضی فراکسیون های مجلسی بود، بنابراین دولت فعلی یکی از اولویت های خود را برگزاری انتخابات قرار داده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

کوشش های چندماهه اخیر توسط دولت و مجلس فعلی برای مقدمات انتخابات از جمله تصویب قانون جدید انتخابات و آماده سازی برای ترکیب جدید کمیساریای انتخابات از جمله اقداماتی است که در ماه های اخیر به عنوان مقدمات برگزاری انتخابات فراهم شده است.

بنا بر اظهارات مقامات دولت در نظر دارد در شهریور ماه سال آینده انتخابات را برگزار نماید. اگرچه شواهد و قرائن نشان می دهد که آماده سازی انتخابات به زمان بیشتری احتیاج دارد.

آنچه مهم است تعارض جدی بین خواسته ها و منافع و مصالح مردم و دولت عراق با خواسته های نامشروع آمریکا است. آنچه برای مردم، رهبران سیاسی، فراکسیون ها، احزاب اسلامی و ملی و مراجع دینی اولویت دارد برآیند انتخابات تشکیل دولتی قوی، مقتدر، منسجم و کارآمد است که بتواند بر مسائل امنیتی فائق بیاید، فساد مالی و اداری را برچیند، بر میزان خدمات و رفاه بیفزاید و یک انسجام و همدلی بین دولت و ملت ایجاد نماید و به اشغالگری خاتمه دهد و از یک روابط منطقی و عزتمندانه با کشورها به ویژه همسایگان و مخصوصاً جمهوری اسلامی ایران که همیشه در تمامی شرایط سخت کنار ملت و دولت عراق ایستاده است، برخوردار شود.

در نقطه مقابل منافع، منافع نامشروع و مداخله گرانه آمریکا وجود دارد که در کوشش است با ابزار تهدید و تطمیع از انتخابات دولتی برون آید که مشخصه های آن درست در نقطه مقابل منافع مردم، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشور عراق خواهد بود.

آنچه آمریکا به دنبال آن است تشکیل دولتی است که بتواند:

1 نفوذ سیاسی و حضور نظامی خود را در عراق تثبیت نماید.

2 جریان حشد شعبی و گروه های مقاومت یعنی رکن اقتدار ملی، استقلال، حفظ تمامیت ارضی، مالکیت ملی و حافظ امنیت ملی عراق را تضعیف کند.

3 مدیریت روابط خارجی این کشور به ویژه روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران را در اختیار خود قرار دهد.

4 وابسته کردن هرچه بیشتر دولت به ویژه در عرصه های مالی، دفاعی و امنیتی به خودش

5 و در نهایت به دنبال خارج سازی عراق از جبهه مقاومت است.

تجربه چند سال اخیر عراق (از سال 2003 تا به امروز) نشان داده است با وجود جوان بودن دموکراسی در عراق، رقابت های سنگین سیاسی، حزبی و طایفه ای، مداخله گری های خارجی، وجود بی ثباتی و ناامنی ناشی از اشغالگری و تروریزم توانسته است مجلس و دولت هایی را بر سر کار آورد که با وجود کمبود ها، کاستی ها و مسائل مصالح و منافع این کشور، استقلال حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی را در اولویت خود در برابر زیاده خواهی ها و مداخلات بیگانگان به ویژه آمریکا قرار دهد.

نکته خاتمهی آن است که در این انتخابات رهبران سیاسی در آزمونی خطیر و سرنوشت ساز قرار دارند.

نویسنده: مهدی قمی، کارشناس مسائل منطقه

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1602

به "یادداشت، انتخابات عراق و آزمون تاریخی رهبران سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، انتخابات عراق و آزمون تاریخی رهبران سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید