آخرین خبر از اعلام قیمت تازه خودرو

به گزارش تفطن، خبرنگاران- اگرچه اخبار غیررسمی مبنی بر توقف فروش فوق العاده تا زمان معین تکلیف قیمت خودرو و اعلام قیمت های نو با شروع آذرماه منتشر شده بود اما ستاد تنظیم بازار هنوز تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است.

آخرین خبر از اعلام قیمت تازه خودرو

به گزارش خبرنگاران، بیش از دو سال است که بازار خودروی کشور با پدیده ای به نام قرعه کشی با هدف کنترل آشفته بازار خودرو و عرضه این محصول به خریداران واقعی، آشنا شده است. بر همین مبنا خودروسازان هر چند وقت یک بار اقدام به فروش محصولات خود از طریق سه روش فروش فوق العاده، پیش فروش خودرو و تحویل تا یک سال و مشارکت در تولید می کنند.

شواهد نشان می دهد که خودروسازان تمایل بیشتری به استفاده از دو روش پیش فروش خودرو و تحویل تا یک سال و مشارکت در تولید دارند و با توجه به اینکه فروش فوق العاده خودرو، تثبیتی است یعنی خودرو در این طرح با قیمت هایی که شورای رقابت (به عنوان متولی قبلی قیمت گذاری خودرو) اعلام کرده است باید عرضه شود، خودروساز تمایل چندانی به استفاده از این روش برای فروش خودروهای خود ندارد، چراکه به دلیل قیمت گذاری دستوری و کم بودن مقدار تولید و عرضه در قالب پیش فروش، این مکانیزم به عرصه ای واقعی از بخت آزمایی تبدیل شده که مصرف کنندگان واقعی را برای رسیدن به خودرو به مشقت انداخته است.

در این بین، سه شنبه 18 آبان ماه سال جاری دو خودروساز بزرگ کشور -ایران خودرو و سایپا- بنا به تصویب شورای هماهنگی سران قوا در 28 مهر ماه و تصمیم وزارت صمت به عنوان متولی تازه قیمت گذاری خودرو، برای خروج از قیمت گذاری دستوری، اقدام به افزایش قیمت برخی از محصولات خود کردند. در ادامه نیز مدیران عامل این دو شرکت خبر از فک رهن خودروهای فروخته شده دادند (پیش از این خودروی فروخته شده به مدت یک سال فک رهن نمی شد) و تاکید کردند که با توجه به اصلاح قیمت، محدودیت مربوط به فک رهن دیگر در طرح های فروش فوق العاده خودروسازان لحاظ نخواهد شد و عرضه خودرو افزایش خواهد یافت و مردم منتظر تغییرات باشند.

با این حال پنجشنبه 20 آذر ماه، رئیس جمهوری به موضوع افزایش قیمت خودروها ورود کرد و در همین رابطه نیز وزیر صمت به خودروسازان دستور بازگشت به قیمت های قبلی را داد.

همین مساله موجب شد تا بیش از پیش زمزمه توقف فروش فوق العاده به گوش برسد چراکه برگزاری طرح فروش فوق العاده به انضمام فک رهن آنی، تنها زمینه حضور بیشتر دلالان و افزایش تعداد ثبت نام کنندگان را فراهم می کند.

بر همین اساس طی روزهای گذشته اخبار غیررسمی مبنی بر توقف فروش فوق العاده تا زمان تعیین تکلیف قیمت خودرو منتشر شد که پیگیری ها نشان می دهد هنوز ستاد تنظیم بازار هیچ گونه تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده و هیچ ابلاغی به خودروسازان مبنی بر توقف فروش فوق العاده نشده است.

مهر نوشت: از سویی دیگر نیز علی رغم انتشار اخبار غیررسمی مبنی بر تعیین قیمت های تازه خودرو با شروع آذر ماه، اما این ستاد به عنوان متولی تازه قیمت گذاری خودرو، هنوز تصمیمی در مورد تغییر قیمت خودرو نیز اتخاذ نکرده است و فقط گزارشی از شرایط بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2220

به "آخرین خبر از اعلام قیمت تازه خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبر از اعلام قیمت تازه خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید