خطر جدی تخریب جنگل های حرّا و بیم کوچ همیشگی پرندگان

به گزارش تفطن، درحالی بر اساس قوانین موجود هرگونه تخریب و آلودگی تالاب ممنوع است و عرصه های جنگلی کشور غیر قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که تالاب خوربردستان دیّر و جنگل های حرّای آن به دلیل جاده کشی و راه اندازی سایت پرورش میگو با خطری جدی روبرو هستند. فعالان محیط زیست منطقه می گویند که چنین اقدامی مانع رسیدن آب شیرین به جنگل های حرّا می گردد و تخریب و نابودی آن را به دنبال دارد.

خطر جدی تخریب جنگل های حرّا و بیم کوچ همیشگی پرندگان

به گزارش خبرنگاران، سال گذشته بود که تالاب خوربردستان دیّر و جنگل های حرای آن در استان بوشهر در لیست تالاب های ثبت ملی کشور نهاده شد. آنطور که محلی ها می گویند خوربردستان دیّر یکی از مهمترین خورهای دیّر است که بیشتر درختان حرّای آن را مردم کاشته اند.

حالا پس از گذشت یک سال از ثبت ملی این تالاب، بولدوزرها به جان آن افتاده اند. رضا پرتوی سنگی - دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد استان بوشهر - به خبرنگاران می گوید که خوشحالی ثبت ملی خوربردستان دیّر، دیری نپایید چراکه کمی پس از آن یک سرمایه گذار محلی توانست مجوز راه اندازی سایت پرورش میگو را در چهار هکتار از حریم تالاب از کارگروه ماده 11 استانداری - که البته محیط زیست استان نیز از اعضای اصلی آن است - بگیرد.

ایجاد هرگونه سازه مانع رسیدن آب شیرین به جنگل های حرّا می گردد

او ادامه می دهد: اما ماجرا به همینجا ختم شد. سرمایه گذار بولدوزرها را به جان تالاب انداخت تا جاده ای برای دسترسی از سایت پرورش میگو به دیّر بکشد این درحالیست که گیاه حرّا به شدت وابسته به آب شیرین است و ایجاد هرگونه سازه ازجمله راه دسترسی به مرکز تکثیر میگو مانع رسیدن آب شیرین به جنگل های حرّا می گردد. این موضوع علاوه بر افزایش احتمال وقوع سیل هنگام بارندگی، تخریب و نابودی جنگل حرّای بندر دیّر را به دنبال دارد.

جنگل های حرّا اکوسیستم های ارزشمند و نادری هستند که میلیون ها سال طول کشیده تا آن ها ایجاد شوند همچنین این جنگل ها را به عنوان نوزادگاه آبزیان می شناسند و نقش زیادی در بقای آبزیان دارند. پرتوی سنگی ضمن بیان این مطالب می گوید: تخریب و نابودی جنگل حرّای بندر دیّر پیامد مستقیم اینگونه ساخت و سازها است و انقراض بسیاری از آبزیان تجاری ارزشمند مانند ماهی و میگو - که منبع درآمد مردم منطقه است - ازجمله آثار غیر مستقیم جاده کشی در این جنگل ها است.

پرندگان تالابی برای همیشه از منطقه کوچ می نمایند

فعالان محیط زیست منطقه بیم آن را دارند که اگر راستا عبور و مرور خودروها به خوربردستان دیّر و جنگل های حرّا باز گردد، پرندگان تالابی برای همیشه از منطقه کوچ نمایند همچنین ورود پساب سایت پرورش میگو به دریا، آسیب های جبران ناپذیری را به این اکوسیستم وارد می نماید و آلوده شدن دریا مرگ تدریجی جنگل های حرّا را به دنبال خواهد داشت.

به گفته دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد استان بوشهر بعضی دیدگاه های غیرعلمی نسبت به این ماجرا وجود دارد. برای مثال می گویند که به دلیل آنکه در راستا جاده گیاهی وجود ندارد می توان جاده کشی کرد و سایت پرورش میگو راه انداخت اما نباید فراموش کنیم که بخشی زیادی از این جنگل ها در گذشته نیز عاری از گیاه بودند اما مردم در آن نهال کاشتند و امروز تبدیل به جنگل های سرسبزی شده اند علاوه بر این احداث جاده راستا ورود آب به جنگل را می بندد.

او همچنین می گوید که سازمان های مردم نهاد استان به مراجع قضایی اعلام جرم نموده اند اما تا به امروز بی نتیجه بوده و فعالیت سرمایه گذار متوقف نشده است.

ساخت و ساز در محدوده جز و مدی پهنه جنگل حرّا متوقف گردد

در گزارش شبکه سازمان های مردم نهاد استان بوشهر به دادگاه تاکید شده است که مکان دیگری برای این فعالیت - البته با پیوست زیست محیطی و انتخاب محل اجرا براساس شرایط اکوسیستم - انتخاب گردد و تا زمان مشخص تکلیف نهایی هرچه سریعتر نسبت به توقف ساخت و ساز در محدوده جز و مدی پهنه جنگل حرّای بندر دیّر و تالاب ملی خوربردستان اقدام گردد.

مخالفت محیط زیست با احداث جاده و سایت پرورش میگو

از سویی دیگر اداره محیط زیست بوشهر با ساخت سایت پرورش میگو مخالفت نموده است اما شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در کارگروه ماده 11 اعلام نموده است که دو هکتار از چهار هکتار واگذار شده خارج از خور است بنابراین مجوز احداث سایت صادر شده است همچنین اداره کل محیط زیست استان مجوزی برای جاده کشی نیز صادر ننموده است.

مسعود باقرزاده کریمی - مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست - نیز در گفت و گو با خبرنگاران در این باره اظهار می نماید: بر اساس اعلام وزارت نیرو این جاده و سایت پرورش میگو در حریم تالاب نیست و خارج از آن است اما اعتقاد داریم که چنین اقدامی می تواند اثری منفی روی تالاب خوربردستان دیّر و جنگل های آن داشته باشد.

طرح توسعه شهرستان دیّر اشتباه است

او با اشاره به اینکه مجوزهای صادر شده برای این اقدام مربوط به چندین سال قبل است، می گوید: مجوزهایی برای توسعه شهری دیّر در منطقه تالاب و جنگل ها صادر شده که اشتباه است. این یعنی طرح توسعه شهری نباید در این منطقه دیده می شد. باتوجه به این ما پیش بینی می کنیم که مجوزهای دیگری در این منطقه صادر خواهد شد چرا که برای آن منطقه برنامه توسعه درنظر گرفته اند.

هرگونه تخریب و آلودگی تالاب ممنوع است

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست همچنین تصریح می نماید: اداره محیط زیست استان تا به امروز سه بار به مراجع قضایی در زمینه احداث سایت پرورش میگو و جاده شکایت نموده اما راه به جایی نبرده است. بر اساس ماده یک قانون حفظ و احیای تالاب ها هرگونه تخریب و آلودگی تالاب ممنوع است. باتوجه به اینکه این اقدام می تواند سبب تخریب و آلودگی تالاب گردد با استناد به همین قانون و آنالیز های کارشناسان قضایی می توان جلوی جاده کشی و راه اندازی سایت پرورش میگو را گرفت.

مخالفت سازمان جنگل ها با تغییر کاربری جنگل های حرّا

علاوه بر سازمان محیط زیست، سازمان جنگل ها هم با تغییر کاربری جنگل های حرّا مخالفت نموده است. مسعود منصور - رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طی هفته گذشته بر حفاظت از جنگل های حرا در استان بوشهر تاکید نمود. در نامه منصور خطاب به مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر آمده است : تمامی عرصه های جنگلی کشور به طور عام و جنگل های منحصر بفرد حرا به طور خاص، غیر قابل واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی هستند و همیشه تحت تملک دولت و مدیریت این سازمان قرار گرفته است و به موجب قوانین و مقررات موجود، تغییر کاربری این جنگل ها ممنوع است.

به گزارش خبرنگاران، با تمامی مخالفت های دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد اتخاذ تصمیم نهایی در این زمینه برعهده دستگاه قضایی است. اگر آب شیرین به جنگل ها حرّا نرسد، این اکوسیستم و تتوع زیستی آن در معرض خطر جدی قرار می گیرد. از این رو انتظار می رود پیش از آنکه لودرها زیستگاه را با خاک یکسان نمایند دستور توقف جاده کشی و راه اندازی سایت پرورش میگو صادر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1750

به "خطر جدی تخریب جنگل های حرّا و بیم کوچ همیشگی پرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر جدی تخریب جنگل های حرّا و بیم کوچ همیشگی پرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید