آداب کوتاه کردن ناخن

به گزارش تفطن، ناخن گیر یا قیچی، کدام یک را برای کوتاه کردن ناخن هایتان انتخاب می کنید؟ شما چندوقت به چند وقت به فکر کوتاه کردن ناخن هایتان می افتید؟ کوتاه کردن ناخن ها هم آداب و رسوم خاص خودش را دارد. اگر میل دارید در یک مراسم کوتاه کردن ناخن البته به شیوه سالم و بهداشتی شرکت داشته باشید، با ما همراه باشید.

آداب کوتاه کردن ناخن

آداب کوتاه کردن ناخن

ناخن گیر یا قیچی، کدام یک را برای کوتاه کردن ناخن هایتان انتخاب می کنید؟ شما چندوقت به چند وقت به فکر کوتاه کردن ناخن هایتان می افتید؟ کوتاه کردن ناخن ها هم آداب و رسوم خاص خودش را دارد. اگر میل دارید در یک مراسم کوتاه کردن ناخن البته به شیوه سالم و بهداشتی شرکت داشته باشید، با ما همراه باشید.

به طور کلی ناخن گیرهایی که میزان کوچک تری دارند، مناسب ترند. این ناخن گیرها بهتر و آسان تر بر شکل طبیعی ناخن ها تطابق پیدا می نمایند. البته انتخاب میزان ناخن گیر به میزان ناخن هایتان هم بستگی دارد. ناخن گیرهایی که سر ظریف تری دارند، به شما این امکان را می دهند که راحت تر سر ناخن هایتان را کوتاه کنید. شما با استفاده از ناخن گیرهای کوچک تر نیروی کمتری برای کوتاه کردن ناخن مصرف می کنید و از آسیب رسیدن به ناخن و پوست تان جلوگیری می گردد.

اگر ناخن هایتان خیلی محکم است، احتیاج دارید ناخن گیر تیزتری بخرید. ناخن های طبیعی اغلب به میزان ای رشد می نمایند که ضروری است حداقل ماهی یک بار آنها را کوتاه کنید.

پوست نازک پایین ناخن را کنترل کنید

اگر به ناخن هایتان نگاه کنید، در بخش پایینی آن پوست نازکی وجود دارد که ناخن را به پوست دست تان متصل می نماید و در حقیقت ادامه پوست دست تان است که به ناخن وصل شده است و کوتیکول نام دارد. نکته اصلی این است که هنگام کوتاه کردن ناخن هایتان، سلامت آن را کنترل کنید. اگر در این ناحیه قرمزی، جوش، تورم و تغییر رنگ و یا هر تغییر دیگری را مشاهده کردید، با پزشک مشورت کنید. در ست های مخصوص کوتاه کردن ناخن، وسیله مخصوصی برای برداشتن کوتیکول وجود دارد. بهتر است آن را برندارید چون باکتری ها و قارچ ها به وسیله این فاصله وارد می شوند و عفونت در اطراف ناخن ایجاد می نمایند.

خون ریزی؛ علامت خطر: اگر هنگامی که ناخن هایتان را کوتاه می کنید و یا با کوتیکول بخش پایینی آن را برمی دارید، خون ریزی ملایم و شدیدی مشاهده می کنید، دست نگه دارید. این خون ریزی به هیچ وجه طبیعی نیست. در این شرایط باز هم باید با پزشک مشورت کنید.

چه شکلی کوتاه کنید؟

برخی ها سر ناخن هایشان را مستقیم قیچی می نمایند و برخی ها هم به آن زاویه می دهند ولی برترین شکل برای کوتاه کردن ناخن این است که شکل آنها مربعی شکل گردد و به آرامی به سمت نوک ناخن گرد گردد. ناخن ها را تا می توانید کوتاه نگه دارید. برای سوهان کشیدن هم به آرامی از یک گوشه ناخن آغاز کنید و آرام آرام به طرف دیگر ناخن بروید.

ناخن های پا نرم می شوند

برخی ها مشکل شان این است که ناخن های پایشان خیلی محکم است و چیدن آنها سخت است. برای حل این مشکل، اول باید یک ناخن گیر محکم تر تهیه کنید. سپس در یک ظرف آب مقداری آب ولرم ریخته و صابون مایع به آن اضافه کنید و پاهایتان را پیش از کوتاه کردن ناخن حداقل پنج دقیقه درون آن نگه دارید.

توجه کنید هنگامی که ناخن های یک پایتان را کوتاه می کنید، پای دیگرتان درون ظرف آب باشد. شما می توانید به جای این دردسرها پس از حمام کردن، ناخن های پاهایتان را کوتاه کنید تا در مدتی که پاهایتان در حمام با آب در تماس اند، ناخن هایتان نرم تر شوند. کوشش کنید ناخن های پاهایتان را طوری کوتاه کنید که از انتهای انگشتان پا بیرون زده تر باشند. در این صورت پاهایتان و ناخن ها در ساعت ها در کفش ماندن سالم تر خواهند بود.

ناخن های شما هم مانند پوست تان احتیاج به رطوبت دارند. بنابراین هر بار که ناخن هایتان را کوتاه کردید، کرم مرطوب نماینده دست تان را روی ناخن هایتان هم بمالید و این کار را هر بار که احساس کردید پوست تان خشک شده است و احتیاج به مرطوب نماینده دارد، تکرار کنید و علاوه بر استفاده لوسیون های مرطوب نماینده روی پوست، آن را روی ناخن هایتان هم بمالید.

هر فرد، یک ناخن گیر

ناخن ها هم دچار قارچ و بیماری های عفونی می شوند بنابراین بهتر است هر فرد در منزل یک ناخن گیر مخصوص خود برای کوتاه کردن ناخن هایش داشته باشد ولی در شرایط اضطراری، ناخن گیر فرد دیگری را پس از ضدعفونی کردن با بتادین و یا سایر مواد ضدعفونی نماینده مورد استفاده قرار دهید. اگر برای کوتاه کردن و شکل دادن به ناخن هایتان به آزمایشگاه می روید حتما وسایل مخصوص خود را همراه ببرید و یا کنترل کنید وسایل کوتاه کردن و فرم کردن ناخن عمومی در آرایشگاه، اتوکلاو گردد.

آداب کوتاه کردن ناخن بچه ها

بهتر است ناخن بچه ها را پس از بیرون آمدن از حمام که ناخن ها نرم ترند، کوتاه کنید. اگر آرام وقرار ندارد، می توانید از یکی از اعضای خانواده بخواهید دست کودک را نگه دارد و شما ناخن هایشان را کوتاه کنید.

اگر اتفاقی ناخن های کودک را زیادی کوتاه کردید و خون از آن جاری شد، یک گاز استریل را پنج دقیقه روی انگشت و ناخن فشار دهید. احتیاجی به بانداژ محل نیست.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2104

به "آداب کوتاه کردن ناخن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب کوتاه کردن ناخن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید