آنفلوآنزا در یک هفته جان 15 نفر را گرفت ، بیشترین فوتی ها در 3 استان

به گزارش تفطن، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از فوت 15 نفر به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در هفته گذشته خبر داد و گفت: بیشتر این افراد فوت شده یا دارای بیماری زمینه ای بودند، یا سن بالایی داشتند، یا دیر به مراکز درمانی مراجعه کردند.

آنفلوآنزا در یک هفته جان 15 نفر را گرفت ، بیشترین فوتی ها در 3 استان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا با اعلام این خبر، اظهار کرد: سال جاری نسبت به سال گذشته ویروس آنفلوآنزا با شدت بیشتری فعال است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه نمود: هفته گذشته 3915 نفر انواع مختلف بیماری تنفسی گزارش شد که 342 مورد آن آنفلوآنزا بود. از این تعداد 15 نفر فوت کردند که بیشترین تعداد فوتی ها از استان های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است.

دکتر گویا با بیان اینکه حدود 3 هفته از شروع موج اول آنفلوآنزا در کشور می گذرد، اظهار کرد: موج آنفلوآنزا با شدت هرچه تمام تر شروع به کار کرده و علاوه بر منطقه خاورمیانه و کشور ما، در کشورهای اروپایی هم گستره زیادی داشته است.

به گفته وی، در ایران تقریبا از تمام استان ها گزارش بروز بیماری را داشته ایم اما استان های قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، سمنان، اصفهان، کرمانشاه و تهران بیشترین درگیری را داشته اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که موج آنفلوآنزا در سال جاری نسبت به سال گذشته 3 هفته زودتر شروع شده است، تاکید کرد: ویروس آنفلوآنزا سال جاری دو نوع H1N1 و H3 N2 بود که طبق بررسی های ما نوع H1N1 گسترش بیشتری داشته و قدرت آن نیز نسبت به نوع دیگر قوی تر است.

گویا ادامه داد: نکته قابل توجه این است که این نوع از ویروس آنفلوآنزا هیچ ارتباطی با آنفلوآنزای پرندگان ندارد و هر سال در موعد مقرری این آنفلوآنزا در جهان سرازیر می شود که با توجه به شروع زودتر گستره آن در سال جاری، پیش بینی می کنیم فعالیت این ویروس نسبت به سال های گذشته به بالاترین حد خود برسد. تا جایی که ظرف هفته گذشته ویروس آنفلوآنزا در استان های گلستان و مازندران نسبت به سایر استان ها فعالیت بسیار زیادی داشته است.

وی با تاکید بر اینکه تمام موارد فوت شده ناشی از آنفلوآنزا در بیمارستان بستری و تحت درمان بودند، گفت: اما متاسفانه این افراد به دلایلی مانند عدم تزریق واکسن آنفلوآنزا، مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی یا ابتلا به بیماری های زمینه ای، جان خود را از دست دادند.

گویا با اشاره به این که هفته گذشته نشستی در مورد بیماری آنفلوآنزا در کشور مراکش برگزار شد که نمایندگان کشور ما نیز در آن حضور داشتند، اضافه نمود: با توجه به آخرین مطالعات بیان شده در این جلسات و شواهد آزمایشگاهی موجود دریافتیم که این ویروس دچار تغییراتی شده که همین مورد باعث تشدید آن شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: از مردم خواهش می کنیم به نکات بهداشتی توجه فراوان داشته باشند. شست وشوی دست ها در وهله اول کمک بسیار زیادی به کنترل این بیماری می کند. رعایت آداب تنفسی هم خیلی مهم است. یعنی فرد هنگام عطسه و سرفه دستمال جلوی دهان خود بگیرد و آن دستمال را داخل کیسه کوچکی قرار دهد و در سطل زباله بیندازد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 873

به "آنفلوآنزا در یک هفته جان 15 نفر را گرفت ، بیشترین فوتی ها در 3 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوآنزا در یک هفته جان 15 نفر را گرفت ، بیشترین فوتی ها در 3 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید