اتصال مغز انسان به رایانه سال جاری محقق می گردد

به گزارش تفطن، ایلان ماسک (Elon Musk) بنیانگذار استارتاپ نورالینک (Neuralink) معتقد است که اتصال مغز انسان به رایانه ها می تواند به انسان ها یاری کند که به ناتوانایی ها و آسیب های خود غلبه نمایند و در نهایت با هوشمندترین هوش های مصنوعی هم رقابت نمایند.

اتصال مغز انسان به رایانه سال جاری محقق می گردد

به گزارش ایسنا و به نقل از سی نت، ماسک اخیرا اظهار کرد که استارتاپ نورالینک بروزرسانی هایی را راجع به فناوری در حال توسعه خود منتشر خواهد نمود.

وی این بروزرسانی ها را در یک کلمه عالی دانسته است.

بنابر گزارش ها این استارتاپ میخواهد با ساخت تراشه های رایانه ای قابل کاشت در داخل مغز انسان، مرز بین بشر و ماشین را کم رنگ تر کند.

گفته می گردد این تراشه حس لامسه کاربران را بازیابی می نماید. این پردازنده سیگنال های پیچیده ای را رمزگشایی می نماید که در داخل مغز انسان شکل گرفته اند؛ سپس تراشه آن ها را به اعداد تبدیل می نماید تا بتواند این سیگنال ها را پردازش کند. در نتیجه شخصی که این تراشه در مغز وی کار گذاشته می گردد، امکان کنترل کردن عملکرد عضلات بدن را پیدا می نماید.

در ماه ژوئیه سال گذشته اعلام شد که این فناوری به یک میمون اجازه داده است با مغز خود یک رایانه را کنترل کند.

به این ترتیب امید است که فناوری مذکور در بیمارانی آزمایش گردد که دچار آسیب های مغزی یا نخاعی هستند و یا به طور مادرزادی دچار نقص هستند.

در ابتدا قرار بود این کار تا آخر سال 2019 میلادی انجام گردد که میسر نشد و ایلان ماسک به تازگی گفت که سال جاری این دستگاه تکمیل خواهد شد.

در نهایت، فناوری استارتاپ نورالینک برای جبران بخش های از دست رفته مغز به علت بروز تصادف، سکته مغزی و یا نقص های مادرزادی به کار گرفته خواهد شد. در واقع این فناوری، این پتانسیل را دارد که عملکرد های مغزی و حرکتی را بازیابی کند.

با وجودی که هدف اولیه ساخت این دستگاه، یاری به این بیماران است، ولی ماسک گفته که هدف نهایی آن برای همگام سازی انسان با هوش مصنوعی است که به معنای واقعی کلمه از انسان سریع تر فکر می نماید.

استارتاپ نورالینک

استارتاپ نورالینک یک شرکت عصب فناوری (neurotechnology) آمریکایی است که به وسیله ایلان ماسک در سال 2016 تأسیس و در سال 2017 کار خود را شروع کرد. دفتر مرکزی این استارتاپ در سانفرانسیسکو است. از زمان تأسیس، چندین دانشمند عصب شناس از دانشگاه های مختلف در آنجا مشغول به کار هستند.

در سال 2017 سایتی به نام ویت بات وای (Wait But Why) گزارش داد که این استارتاپ میخواهد دستگاه هایی توسعه دهد که می تواند بیماری های مغزی جدی را در مدتی کوتاه درمان کند. این سایت کار این شرکت را جنبشی فرابشریت (Transhumanism) نامید. فرا بشریت، جنبشی فکری و فرهنگی است که می گوید با پیشرفت فناوری و افزایش در دسترس بودن آن، می توان به جلوگیری از افزایش سن یا به توانمندسازی انسان ها به لحاظ توانایی های فیزیکی، ذهنی یا روان شناختی، پرداخت.

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2097

به "اتصال مغز انسان به رایانه سال جاری محقق می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال مغز انسان به رایانه سال جاری محقق می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید