اشیای تاریخی اردبیل به خانه اصلی خود باز می شود

به گزارش تفطن، بعضی اشیا و اموال منقول خزانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین، به موزه های استان اربیل بازگردانده می شوند.

اشیای تاریخی اردبیل به خانه اصلی خود باز می شود

نادر فلاحی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت:

با پیگیری های ویژه اشیای تاریخی اردبیل که در موزه های شهرهای مختلف کشور نگهداری می شوند، به موزه های این استان بازگردانده می شوند.

نادر فلاحی در جلسه نیز اندیشی با هنرمندان قلم زنی استان بیان نمود که بعضی اشیا و اموال منقول خزانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین که در سال های گذشته از استان خارج و جهت نگهداری به موزه های دیگر انتقال یافته است.

او در ادامه گفت از مطالبات جدی مردم اردبیل، انتقال اشیای تاریخی به خود استان است و در نظر داریم تا چهارم مرداد و روز اردبیل بعضی از این اشیا استان انتقال یافته و در معرض دید عموم قرار بگیرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بیان نمود:

با انجام این مهم خواسته به حق شهروندان پاسخ مثبت دریافت نموده و بخشی از قابلیت های تاریخی استان نیز در روز اردبیل معرفی می گردد.

ایشان با تاکید به اینکه بعضی از این اشیا صنایع دستی فاخر است، افزود که سابقه تاریخی این استان اردبیل در فراوری انواع صنایع دستی قابل توجه است و اردبیل یکی از قطب های فراوری صنایع دستی است .

فلاحی تشریح کرد:

حمایت از هنرمندان صنایع دستی مورد تاکید است، زیرا صنایع دستی قادر به ایجاد ارزش افزوده بوده و می تواند منجر به اشتغال زایی در کوتاه مدت گردد و به همین علت حمایت از هنرمندان صنایع دستی مورد تاکید است.

به گفته ایشان برای اولین بار احداث نمایشگاه و بازارچه دایمی صنایع دستی با راهنمایی حمایت از برندسازی و فروش صنایع دستی برنامه ریزی شده که با سفر دکتر مونسان در مراسم گرامیداشت روز استان اردبیل عملیات اجرایی شروع می گردد.

استان اردبیل دارای هشت موزه شامل موزه باستان شناسی، صنایع دستی، مردم شناسی، چینی خانه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی، موزه صارم السلطنه شهرستان نمین، موزه باستان شناسی شهرستان نیر، موزه باستان شناسی شهرستان مشگین شهر و موزه باستان شناسی خلخال است.

این استان به واسطه تاریخ باستانی خود دارای مکان های تاریخی بی شمار از جمله موزه و گنجینه است. مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی معروف ترین اثر تاریخی اردبیل است که موزه این شهر نیز در آن واقع شده است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2266

به "اشیای تاریخی اردبیل به خانه اصلی خود باز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشیای تاریخی اردبیل به خانه اصلی خود باز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید