جاذبه های ژاپن، ترکیبی شگفت انگیز از سنت و مدرنیته

به گزارش تفطن، بسیاری از افرادی که برای اولین بار به ژاپن سفر می نمایند از اینکه این کشور کوچک آسیایی و یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا در زمینه صنعت، دارای تاریخی پربار است که قدمت آن به هزاران سال قبل باز می شود، شگفت زده می شوند.

جاذبه های ژاپن، ترکیبی شگفت انگیز از سنت و مدرنیته

بدون شک سال ها پیش از آن که شگفت انگیزترین کلیساهای اروپا ساخته شود، معابد شینتو (Shinto) و معابد بودایی ژاپن در این کشور ساخته شده بودند و با طراحیِ زیبای شان توریستان و زائران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کردند.

به علاوه، این کشور در زمینه مهارت و تجارت به پیشرفت های عظیمی دست پیدا نموده بود؛ از صنایع دستیِ چینی و سرامیکی گرفته تا پارچه های بی نظیر ابریشم. بسکمک از بناهای باارزش تاریخی آن علی رغم جنگ و بلایای طبیعی همچنان حفظ و بعضی از آن ها پس از تخریب بازسازی شده اند؛ بنابراین سفر به ژاپن یک ماجراجویی به یادماندنی خواهد بود.

در اینجا با بعضی از برترین جاذبه های ژاپن، دیدنی ها و کارهایی که می توانید در این کشور انجام دهید، آشنا خواهید شد.

کوه فوجی

بدون تردید کوه فوجی (Fuji) شناخته شده ترین جاذبه ژاپن است. این کوه همچنین با ارتفاع 3,776 متر عنوان بلندترین قله این کشور را به خود اختصاص داده است و نواحی گسترده ای از جنوب تا شرق ژاپن را در برمی گیرد.

فوجی از توکیو که بیش از 100 کیلومتر از آن فاصله دارد قابل رویت است. این کوه قرن هاست که در هنر و ادبیات ژاپن گرامی داشته می شود. کوه فوجی در سال 2013 به فهرست میراث دنیای یونسکو افزوده شد.

کوه فوجی بخشی از پارک ملیِ فوجی هاکونه ایزو (Fuji Hakune Izu) است و هر تابستان بیش از 1 میلیون نفر از آن بالا می فرایند تا از روی قله به تماشای غروب آفتاب بنشینند. بعضی از توریستان کوه نوردی خود را از پایه کوه شروع می نمایند، در حالی که بیشتر کوه نوردان از میانه راه یعنی از ایستگاه پنجم راهیِ جهت می شوند. برای بعضی تماشای کوه از فواصل دور یا از داخل قطار سریع السیر به اندازه کافی جذاب است.

توکیوی امپراطوری

قصر امپراطوری توکیو (Imperial Palace)، معروف ترین بنای تاریخی توکیو است. این قصر با باغ هایی که قدمت آن به قرن هفدهم باز می شود و با دیوارها و خندق ها احاطه شده است، یکی از جاذبه هایی است که باید حتما در سفر به پایتخت ژاپن از آن دیدن کنید.

خانواده سلطنتی ژاپن هنوز در این قصر زندگی می نمایند و بیشتر نقاطِ آن قابل بازدید نیست اما با این وجود می توانید از نقاط دیگر قصر و محوطه زیبای آن بازدید کنید.

زمانی که در محوطه باغ قدم می زنید، می توانید مناظر جذابی را تماشا کنید. پل نیجوباشی (Nijubashi) که به داشتن بازتاب زیبا معروف است ازجمله این مناظر جذاب است. به علاوه، توریستان می توانند با شرکت در تورهای برنامه ریزی شده به باغ هیگاشی گیوئن (Higashi Gyoen) و دیگر نقاطی که به روی عموم باز هستند، بفرایند.

یکی دیگر از جاهای دیدنی توکیو، محله تجاری گینزا (Ginza) است که محل برگزاری نمایش های کابوکی (Kabuki) و محل قرارگیری سالن تئاتر کابوکی زا (Kabuki za) است. سالن شیمباشی اِنبوجو (Shimbashi Enbujo) از دیگر مکان های فرهنگی این محله به شمار می رود که می توانید در آن شاهد نمایش های بونراکو (Bunraku) و پایکوبی های آزوما اودوری (Azuma Odori) باشید.

پارک یادمان صلح هیروشیما

از وحشت بمباران اتمی هیروشیما در طی جنگ دنیای دوم در آگوست سال 1945 نمی توان چیزی گفت اما گفتنی ها از کوشش های این شهر برای زنده نگه داشتن یاد قربانیان اولین حمله اتمی دنیا و مهم تر از همه صلحی که از آن موقع تا به امروز در هیروشیما وجود دارد، زیاد است.

هر سال بیش از 1 میلیون نفر از هیروشیما بازدید می نمایند. خیلی از این توریستان از کشورهای مختلف به این شهر می آیند. پارک یادمان صلح هیروشیما (Hiroshima Hieva Kinen Koen) در مرکز انفجار اتمی شهر قرار گرفته است، که زمانی یکی از شلوغ ترین نقاط هیروشیما بود. این پارک دارای بناهای یادبود و موزه های زیادی درباره این حادثه تاریخی است.

علاوه بر باغ ها و پارک ها با شکوفه های رنگارنگ گیلاس، جاذبه های دیگری مانند موزه یادمان صلح (Peace Memorial Museum) با نمایشگاه های متعدد در رابطه با صلح دنیای در این پارک وجود دارد. گور نمادین (تهی گور) و آتش صلح (Memorial Cenotaph and the Flame of Peace) و گنبد بمب اتمی (Atom Bomb Tomb) که ویرانه های یک ساختمان اداری در مرکز انفجار اتمی است، از دیگر جاذبه های این پارک هستند.

کیوتوی تاریخی

کیوتوی دوست داشتنی، یکی از پربازدیدترین شهرهای ژاپن است. این شهر یکی از معدود شهرهای دنیا است که در دوران جنگ دنیای دوم، آسیب جدی ندید. این شهر با خیابان های قدیمی و معماری فوق العاده اش سالانه بیش از 10 میلیون توریست را به خود جذب می نماید.

کیوتو از بیش از 1000 سالِ پیش که خاندان سلطنتی در آن سکونت داشتند، تغییر چندانی ننموده است. در همان زمان هم کیوتو مهم ترین مرکز فرهنگی ژاپن بود و امروزه میراث این کشور را با موزه ها و گالری های هنری بی شمار زنده نگه داشته است.

در هرکدام از این موزه ها و گالری ها آثار هنری باارزشی چون مجسمه ها و نقاشی ها نگه داری می شوند. از جاذبه های معماری بوداییِ کیوتو می توان به معابد بی شمار این شهر اشاره نمود. از این معابد 30 معبد هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر بناهای تاریخی کیوتو می توان از عمارت طلایی یا کینکاکو جی (Kinkaku ji)، که به نمای خارجی طلایی اش شهرت دارد، نام برد. از قلم نیاندازید که از قلعه نیجو ، یک دژ قدیمی که قدمت آن به قرن هفدهم باز می شود، دیدن کنید. این قلعه هنوز دیوارها، برج ها و خندق ها، دروازه زیبا و طراحی داخلی باشکوهش را حفظ نموده است.

قصر سلطنتی کیوتو یا کیوتو گوشو (Kyoto gosho) که در سال 794 میلادی ساخته شد، یکی از پربازدیدترین بناهای تاریخی کیوتو به شمار می رود.

در نهایت باید بدانید که سفر به کیوتو بدون بازدید از باغ بامبوی آراشیاما (Arashiyama) کامل نمی شود. در این باغ که تنها چند دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد، می توانید درختان بامبوی بلند و زیبایی را ببینید.

جزیره زیارتی ایتسوکوشیما

برای رسیدن به جزیره میاجیما (Miyajima) تنها کاری که باید انجام دهید این است که از هیروشیما مسافتی کوتاه را با قایق طی کنید. این جزیره به عنوان جزیره زیارتی ژاپن هم شهرت دارد. میاجیما در خلیج هیروشیما قرار گرفته است و 30 کیلومتر مربع وسعت دارد.

آن چه باعث شهرت این جزیره شده است، معبد ایتسوکوشیما (Itsukushima) است. این معبد شینتو در قرن هشتم به احترام دختران خدای باد یعنی سوسانو (Susanoo) ساخته شد.

بیشتر ساختمان های معبد توسط ستون ها بالای سطح آب نگاه داشته شده اند. این معبد در زمان جزر و مد، زیبایی شگفت انگیزی پیدا می نماید. به نظر می رسد ساختمان معبد، به خصوص دروازه شناور یا او توری (O Torii) روی آب شناور هستند.

ساختمان های معبد که به وسیله پل ها و راهروها به یکدیگر متصل شده اند، مکان هایی شگفت انگیز برای گشت وگذار هستند. تالار هوندِن (Honden)، تالار پیشکش یا هِیدن (Heiden)، تالار نیایش یا هایدِن (Haiden) و تالار سِنجوکاکو (Senjokaku) از جمله دیدنی های این معبد هستند.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این معبد استیجِ نمایشِ آن است. توریستانی که از این معبد بازدید می نمایند، می توانند شاهد اجراهای موزیکال و پایکوبی های سنتی باشند. محوطه و باغ های معبد هم از زیبایی خاصی برخوردار هستند و گوزن های وحشی و انواع پرندگان زیبا را می توانید در آن ها مشاهده کنید.

نارا، شهر معبد

نارا (Nara) قرن ها قطب فرهنگی ژاپن محسوب می شد. در شهر نارا بناهای تاریخیِ فراوانی در کنار گنجیه های ملی باارزش و آثار هنری به چشم می خورد. علاوه بر خیابان های تاریخی، معابد قدیمی زیادی ازجمله معبد کوفوکو جی (Kofuku ji)، یکی از هفت معبد عظیم نارا که قدمت آن به قرن هفتم باز می شود، در این شهر وجود دارد.

یکی دیگر از معابد معروف نارا که در قرن هشتم ساخته شد، معبد تودای جی (Todai ji) یا معبد عظیم شرق به دلیل مجسمه برنزی عظیم بودا یا دایبوتسو (Daibutsu) که در سال 749 میلادی در این معبد بنا شد، شهرت زیادی دارد.

در تودای جی دروازه عظیم جنوبی یا ناندایمون (Nandaimon) دیده می شود. این سازه دوطبقه بر روی 18 ستون قرار گرفته است. دو مجسمه نیو (Nio) به ارتفاع 8 متر از ورودی معبد و تالار بودای عظیم، عظیم ترین سازه چوبی در دنیا، حفاظت می نمایند.

قلعه اوزاکا

قلعه اوزاکا در سال 1586 توسط جنگجو و سیاستمدار ژاپنی، تویوتومی هیدِیوشی (Toyotomi Hideyoshi) بنا شد. این قلعه عظیم ترین و مهم ترین قلعه در سراسر کشور است. از آن موقع تا به امروز این قلعه بارها تخریب و بازسازی شده، اما ساختار کنونی آن مربوط به سال 1931 است. برج اصلیِ 5 طبقه به ارتفاع 42 متر که بر روی یک سنگ 14 متری بنا شده است، جزئیات جالبی از تاریخچه قلعه و شهر را به نمایش می گذارد.

سعی کنید حتما از طبقه بالای قلعه دیدن کنید تا شاهد منظره شگفت انگیزی از شهر اوزاکا باشید. این منظره هنگام غروب خورشید زیبایی دوچندانی پیدا می نماید.

معبد هوکوکو (Hokoku) یکی دیگر از جاذبه هایی است که در پارک قلعه اوزاکا قرار گرفته است. معروف ترین معبد اوزاکا یعنی معبد شینتنو جی (Shintenno ji) که قدمت آن به سال 59 میلادی باز می شود از دیگر جاذبه هایی است که می توانید در سفر به اوزاکا از آن بازدید کنید.

این معبد که به عنوان اولین معبد بوداییِ ژاپن شناخته می شود،ارای یک پاگودای 5 طبقه با چندین بنای دیگر ازجمله عمارت طلایی کوندو (Kondo) است که مجسمه ها و نقاشی های بی نظیر، سالن سخنرانی یا کودو (Kodo) و یک راهروی زیبا که 3 دروازه عمارت را به یکدیگر متصل می نماید را در خود جای داده است.

پارک ملی چوبو سانگاکو و آلپ ژاپنی

ژاپن دارای جاذبه های طبیعی بی شماری است. بسکمک از این جاذبه های طبیعی پارک های ملی هستند که بعضی از آن ها جزو میراث دنیای یونسکو به شمار می فرایند. یکی از معروف ترین پارک های ملی ژاپن ، چوبو سانگاکو (Chubu Sangaku) در مرکز هونشو (Honshu) است. در بخش های شمالی و مرکزی این پارک کوه های هیدا (Hida) یا کوه های آلپِ ژاپنی قرار گرفته اند.

بعضی از بلندترین قله های کشور در این پارک قرار دارند؛ کوه هوتاکا (Hotaka) با ارتفاع 3,190 متر و کوه کمک باارتفاع 3,180 متر ازجمله قله های مرتفع این پارک هستند. این کوه ها از نظر مناظر طبیعی و میزان بارش برف در زمستان به کوه های آلپ در اروپا شباهت دارند. کوه های آلپ ژاپنی در فصل تابستان توریستان و کوه هنوردان و در فصل زمستان اسکی بازان و علاقمندان به اسکی را به خود جذب می نمایند.

این پارک گونه های گیاهی و جانوری زیادی ازجمله پرنده نادرِ باقرقره و در ارتفاعات بالاتر گوزن های شاخ دراز را در خود جای داده است. چشمه های آب گرم توریستان زیادی را به این پارک می کشانند. این موضوع باعث توسعه و گسترش تفریحگاه های توریستی و اسپاها شده است.

یکی از معروف ترین تفریحگاه های توریستی این منطقه کامیکوچی (Kamikochi) نام دارد.

معبد آتسوتا در ناگویا

معبد آتسویا (Atsuta) در قلب شهر ناگویا، مهم ترین معبد شینتو در ژاپن به شمار می رود. این معبد هر سال میزبان بیش از 5 میلیون بازدیدنماینده است. این مکان مذهبی که در قرن اول ساخته شد به دلیل اینکه محل نگه داری شمشیر افسانه ای کوساناگی (Kusanagi)، یکی از سه گنجینه مقدس ژاپن است، شهرت زیادی دارد.

هونگو (Hongu)، زیارتگاه اصلی این معبد که توسط دیوارهایی احاطه شده است، از جاذبه های آن محسوب می شود.

هونگو محل نگه داری نقاشی های قدیمی و جدید، آثار سرامیکی، جواهرات و ماسک های سنتی است. زمانی که در ناگویا به سر می برید، حتما از قلعه ناگویا دیدن کنید. این قلعه باشکوه که در سال 1612 ساخته شد دارای یک برج 48 متری است که به دلیل داشتن دو دلفین طلاکاری شده،، موزه قلعه که محل نگه داری گنجینه های هنری از کاخ قدیمی است و منظره فوق العاده ای که از شهر و دشت نوبی (Nobi) به نمایش می گذارد، شهرت زیادی دارد.

قلعه فوکوکا و فستیوال های باستانی شهر

یکی از نمونه های شاخص خانه های زیبای روی تپه که شوگون ها و حاکمان شهر آن ها را ترجیح می دادند، قلعه فوکوکا (Fukuoka) است. اگر از فوکوکا بازدید می کنید حتما سری به این قلعه بزنید. این قلعه زمانی بخشی از یک مجموعه وسیع بود که حدود 47,000 متر مربع را به خود اختصاص داده بود. این قلعه زیبا هنوز هم با مساحت و موقعیت قرارگیری اش که روبه رودخانه نارا (Nara) است، همه را تحت تاثیر قرار می دهد.

هر سال در فوکوکا رویدادها و فستیوال های متعددی برگزار می شود. جشن هاکاتا گیون یاماکاسا (Hakata Gion Yamakasa)، یک جشن 700 ساله است که هر سال در ماه جولای به مدت 2 هفته برگزار می شود. این جشن میلیون ها توریست را از سراسر کشور به این شهر جذب می نماید.

مردم با لباس های خاص و زیبا در رژه های رنگارنگ و مسابقات سنتی شرکت می نمایند. این شهر دارای جاذبه های مدرن هم است؛ شهر کانالیِ هاکاتا (Hakata) شهری است که در دل شهر اصلی ساخته شده است و مغازه ها، هتل ها، رستوران ها و سالن های نمایش زیادی را در خود جای داده است.

ساپورو در هوکایدو

در شمالی ترین جزیره ژاپن یعنی هوکایدو (Hokkaido)، شهر ساپورو با جاذبه ها و سرگرمی های فراوان انتظار توریستان را می کشد. ساپورو به عنوان عظیم ترین شهر این جزیره، قطب فعالیت های فرهنگی به شمار می رود و هرسال رویدادها و فستیوال های زیادی را در این شهر می بینیم. به علاوه اساپورو دارای سبک آشپزی متمایز، تاریخچه غنی تئاتر و نمایش، موزه های متعدد، گالری ها و پارک ها است.

قسمت پایین شهر ساپورو بسیار جذاب است. در مرکز این بخش می توان اودوری پارک (Odori Park)، یک محوطه عظیم و سرسبز که گردش در آن بسیار جذاب است را پیدا کنید. از همین نقطه می توانید به جاذبه های دیگری چون برج تلویزیونی ساپورو و تراموای هوایی شهر سر بزنید.

تلکابین کوه مویوا (Moiwa) شما را به بالاترین ایستگاه می رساند. از این نقطه می توانید شاهد منظره شگفت انگیزی از شهر باشید. این منظره هنگام شب از زیبایی خاصی برخوردار است.

پیست اسکی کوه مویوا یکی از مقاصد محبوب توریستی در فصل زمستان است؛ به خصوص از سال 1972، زمانی که المپیک زمستانی در این شهر برگزار گردید.

اگر در فصل زمستان به ساپورو سفر می کنید، حتما از فستیوال برف ساپورو دیدن کنید. این فستیوال هر سال در ماه فوریه برگزار می شود و میزبان بیش از 2 میلیون بازدیدنماینده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1627

به "جاذبه های ژاپن، ترکیبی شگفت انگیز از سنت و مدرنیته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های ژاپن، ترکیبی شگفت انگیز از سنت و مدرنیته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید