اقدامات فوری لازم بعد از حمله صرع

به گزارش تفطن، حمله صرع به علت اختلالات عصبی مزمن به وجود می آید. گاهی خفیف و گاهی با لرزش بسیار شدید همراه است که باید در آن هنگام اقدامات مهمی را انجام دهید.

اقدامات فوری لازم بعد از حمله صرع

آموزش اقدامات لازم و فوری بعد از حمله صرع

موقعیت مناسب برای ریکاوری به افراد یاری می نمایند که بعد از حمله راحت تر به موقعیت خود باز گردند. حال برای ریکاوری مناسب در این قسمت راه چاره هایی وجود دارد که مرحله به مرحله به شما معرفی می کنیم.

اقدامات بعد از حمله صرع را که نقش بسیار مهمی در نجات فرد مبتلا دارد را بیاموزید تا اگر کسی از اطرافیان و دوستان و یا حتی در خیابان دچار ان شد شما ناجی او باشید.

بیماری صرع چیست؟

در بخش های قبلی سلامت نمناک به صورت کامل در این مورد شرح داده ایم و میدانید که صرع مجموعه ای از اختلالات عصبی مزمن پزشکی بلند مدت است که با حمله صرعی تعیین می گردد. چنانچه متخصصان میگویند حملات میتواند بسیار خفیف و تقریبا غیر قابل شناسایی بوده یا برعکس طولانی و همراه با لرزش شدیدی باشد.

علائم بیماری صرع چیست؟

علائم و نشانه های بسیاری و تقریبا عجیب و غریبی در مبتلایان به این بیماری بروز می نماید که به طور کلی شامل:

 • از دست دادن کنترل عضلات
 • خیره شدن به فضا
 • از دست دادن هوشیاری
 • روی زمین افتادن و رنگ پریدگی
 • تهوع و استفراغ
 • نبض تند و سریع و..

اقدامات بعد از حمله صرع

1. بر روی زانوی خود خم شوید و کنار فرد غش نموده بنشینید.

2. دست فرد را بگیرید و آن را به خود نزدیک کنید و دست او را از آرنج به سمت بالا خم کنید و برای هر دو دست این کار را انجام دهید، به طوری که هنگام برگرداندن او این حالتش حفظ گردد.

3. کف دست خود را روی کف دست او قرار دهید و تمام انگشتان را به سمت داخل ببرید و آن را از برخورد با صورتش دور کنید و پشت دست او را به گونه ای قرار دهید که روی گونه هایش را لمس کند و این کار باید برای دست مخالف باشد، مثلا پشت دست چپ گونه سمت راست را لمس کند و برای راحت تر شدن کار کمی سر او را بچرخانید.

4. با دست دیگر خود یکی از پا های او را از زانو خم کنید و پایی که از شما دورتر است را خم کنید، به طوری که کف پای او روی زمین باشد.

5. فرد را به آرامی از همان طرفی که پایش را خم کردید کمی به پهلو متمایل کنید. برای این برگرداندن از وزن خود فرد یاری بگیرید.

6. پوزیشن او را به طوری برگردانید که پایی که خم نموده بودید، اکنون به شما نزدیک تر از پای دیگر باشد که در واقع این پوزیشن به او یاری می نماید تا حالت تعادل به خود بگیرد.

7. چانه او را به آرامی بلند کنید و با ملایمت کمی سرش را به عقب ببرید تا راه تنفس او باز گردد. همه چیز را آنالیز کنید تا هیچ چیز مانع جریان هوا نشده باشد. اگر محدودیت تنفسی به دلیل مواردی مثل غذا در دهان او رخ داده، ماده غذایی را با امنیت کامل از دهانش در بیاورید و در کنار او باشید تا کاملا خودش را بازیابی کند.

در صورت مشاهده موارد زیر با آمبولانس تماس بگیرید:

 • اولین حمله این فرد است.
 • او به طرز عجیبی به خودش صدمه زده است.
 • بعد از حمله در نفس کشیدن دچار مشکل شده است.
 • دو حمله پشت سر هم رخ داده، بدون اینکه فرصت ریکاوری وجود داشته باشد.
 • حمله دو دقیقه طولانی تر از چیزی که باید میبوده، رخ داده است.
 • حمله بیش از پنج دقیقه طول کشیده یا این که نمی دانید مدت زمان او چقدر شده است.

منبع: نمناک

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1401 بروزرسانی: 18 اسفند 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2518

به "اقدامات فوری لازم بعد از حمله صرع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات فوری لازم بعد از حمله صرع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید