اینترنت مغز ما رو می خورد؟!

به گزارش تفطن، شاید ترسناک به نظر برسد، اما ممکن است واقعا یک روز اینترنت، مغز ما را بخورد. از غلوآمیز بودن این جمله که بگذریم، واقعا به این نکته فکر نموده اید که استفاده روزمره از اینترنت و دلبستگی بی حد ما به فضای مجازی با مغزمان چه می نماید؟!

اینترنت مغز ما رو می خورد؟!

اینترنت کمتر از 3 دهه است که به زندگی ما وارد شده و تاثیر زیادی بر روابط انسانی و نقل وانتقال اطلاعات گذاشته است، با اینهمه دانشمندان هنوز نمی دانند تاثیر دنیای آنلاین بر مغز ما چگونه است؟ یک آنالیز تازه کوشش نموده است به این پرسش، پاسخ دهد.

این آنالیز که به وسیله محققان پنج دانشگاه در ایالات متحده، انگلستان و استرالیا اجرا شده می گوید که تجربیات و درس هایی که از استفاده از اینترنت به دست می آوریم، می تواند تأثیر به سزایی بر تغییرات ساختاری و توانایی مغز در طول زمان داشته باشد.

بچه ها، بیشتر در معرض خطرند

شناسایی و درک این تغییرات در بچه ها و بزرگسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا هنوز مغز آن ها در حال رشد است. شاید به همین علت است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیش از این، در ارتباط با استفاده بچه ها زیر 5سال از اینترنت ابراز نگرانی نموده بود. WHO به والدین توصیه می نماید، بچه ها کمتر از 5 سال نباید بیش از یک ساعت در روز، در مقابل صفحات اینترنتی قرار گیرند.

به این ترتیب محققان کوشش کردند تا تاثیر استفاده از اینترنت را بر مقدار توجه و تمرکز، فرآیند های حافظه و شناخت اجتماعی مورد آنالیز قرار دهند. با آنالیز یافته های بی شمار از مطالعات قبلی، آن ها توانستند تحلیل نمایند که آیا اثر استفاده از اینترنت بر هر یک از این مولفه ها سودمند است یا زیان آور!

تغییر در عملکرد و حافظه

محققان ابتدا بر تاثیر انجام چند فعالیت آنلاین بر مغز انسان تمرکز کردند. شواهد نشان داد که انجام کار های متعدد به صورت آنلاین، عملکرد افراد را بهبود نمی بخشد. در واقع، انجام چندکار آنلاین توجه و تمرکز افراد را مختل می نماید و آن ها را درگیر حواس پرتی تازه می نماید.

جوزف فی، کارمند ارشد این پژوهش می گوید: جریان بی حد و مقدار ای از اعلان ها (نوتیفیکیشن ها) به وسیله اینترنت، ما را به سمت توجه مداوم تشویق می نماید. با این حال، برای یافتن اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت این نوع رفتار بر روی جوانان، تحقیقات بیشتری ضروری است.

از مغزتان کمتر کار می کشید!

در مرحله دیگری از این پژوهش تیم یادگیری، اثرات استفاده از اینترنت بر حافظه را مطالعه کردند. آن ها در آنالیز هایشان متوجه شدند، در حالی که نسل های قبلی مجبور بودند واقعیت های زندگی روزمره را به ذهنشان بسپارند، انسان های مدرن اکنون می توانند محتوای واقعی را به اینترنت منتقل نمایند.

این نکته در واقع ممکن است مزایایی برای مغز به همراه آورد و این اجازه را می دهد تا افراد روی دیگر وظایف و اهداف بلندپروازانه شان متمرکز شوند. به این ترتیب در واقع شما برای ذخیره اطلاعات، کمتر از مغزتان کار می کشید.

تعامل اجتماعی، آخرین مولفه ای بود که پژوهشگران به آنالیز آن پرداختند. آن ها دریافتند که مغز تعامل آنلاین را به روشی غافلگیرنماینده نسبت به زندگی واقعی پردازش می نماید. محققان می گویند، این ممکن است برای افراد مسن که با احساس انزوا روبرو هستند مفید باشد، اما به نظر می رسد که پیامد های اجتماعی تعامل آنلاین برای جوانان بیشتر است. آن ها در تعاملات فضای اینترنت بیش از سایرین در معرض هیجانات، اضطرابها، فشار همسالان و احیانا طردشدگی قرار می گیرند.

منبع: medicalnewstoday

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2422

به "اینترنت مغز ما رو می خورد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت مغز ما رو می خورد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید