توصیه دژپسند به دولت رئیسی

به گزارش تفطن، وزیر امور اقتصادی و دارایی خطاب به دولت سیزدهم گفت: برای قطع کردن بودجه از نفت و تحقق بودجه متکی به اقتصادیات باید بودجه ریزی کشور اصلاح، هزینه های دولت مدیریت و جراحی و فلسفه وجودی خیلی از ردیف ها و تبصره های بودجه بررسی شود.

توصیه دژپسند به دولت رئیسی

به گزارش خبرنگاران، فرهاد دژپسند در همایش نقد و بررسی طرح قانونی مالیات بر عایدی سرمایه که امروز در وزارت امور مالی و دارایی برگزار گشت، اظهار کرد: در سال گذشته که کشور درگیر سومین سال جنگ تحمیلی مالی بود که با فراگیری ویروس کرونا روبرو شد، همکاران مالیاتی با تلاش های منحصر به فرد بیشتر از آنچه که قانونگذار تکلیف کرده بود، بدون اعمال فشار به مودیان خوش حساب 107 درصد مصوب را محقق کرد که نشانگر تلاش، جدیت و مسئولیت پذیری این افراد است.

وی اضافه نمود: در سه ماهه اول سالجاری هم از آنجا که کشور همچنان از عایدیهای نفتی محروم بود و عرضه اوراق هم به شکل مناسب شکل نگرفت، همکاران مالیاتی ما ناچار شدند تا با شناسایی با اصول مودیانی که باید به ایفای وظایف دولت اقدام می کردند، با یک رشد مناسب و مطلوب بخش عظیمی از افزایش هزینه های دولت را تامین کنند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: مالیات بر عایدی سرمایه را حاضر نشدیم تا به صورت جداگانه آن را به دولت ارائه کنیم که در یک مجموعه کامل در قالب لایحه به دولت ارائه کردیم اما از آنجا که بررسی این لایحه در هیئت دولت با بررسی بودجه 1400 مقارن شد، لایحه مالیات های مستقیم از بررسی خارج شد اما همچنان در بررسی دولت قرار گرفته است و امید است تا دولت بعدی این لایحه را پیگیری کند.

دژپسند اظهار داشت که اجرای مالیات بر عایدی سرمایه از سایر مباحث مطرح درباره آن مهم تر است اینکه چگونه آن را به قانون تبدیل کنیم تا مسائل متصور درباره آن ایجاد نشود و به اهداف مورد نظر خود در این زمینه دست یابیم اما لازم به ذکر است که با فرهنگ نفتی نمی توان به این امر مهم دست یافت. در سال گذشته 571 هزار میلیارد از هزینه های بودجه تنها 12 هزار و 600 میلیارد تومان آن از نفت تامین شد؛ بنابراین اگر در سال های بعد هم بتوانیم نباید به سمت نفت برای تامین مالی برویم.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از معافیت های مالیاتی برگرفته از فرهنگ نفتی است، گفت: 40 درصد تولید ناخالص داخلی کشور از مالیات معاف است که این موضوع باید مدیریت و ساماندهی شود. در لایحه مالیات های مستقیم ما سازوکارهای فرار و اجتناب مالیاتی، شناسایی درست مودیان مالیاتی، مدرن سازی و کامل سازی ابزارها و شیوه های مالیات ستانی را مورد توجه قرار دادیم که در ادامه هم باید این موضوعات مورد تاکید و توجه قرار گیرند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: درباره مالیات نمی توان سطحی نگری کرد بلکه در این زمینه پیش آگاهی نقش مهمی دارد که در لایحه مالیات های مستقیم ما دوره زمانی برای پیش آگاهی در نظر گرفتیم. برای تدوین این قانون نباید شتاب زده عمل کرد و باید قبل از اجرای بودجه 1401، لایحه مالیات های مستقیم اجرا شود.

دژپسند با بیان اینکه حرکت به سمت عایدیهای مالیاتی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، گفت: برای نظم بخشی به هزینه های دولت باید اراده آهنینی بکارگرفته شود و دولت سیزدهم هم برای قطع کردن بودجه از نفت و تحقق بودجه متکی به مالیات باید بودجه ریزی کشور را اصلاح، هزینه های دولت مدیریت و جراحی و فلسفه وجودی خیلی از ردیف ها و تبصره های بودجه بررسی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2034

به "توصیه دژپسند به دولت رئیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه دژپسند به دولت رئیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید