خبرنگاران زلزله در سنخواست خراسان شمالی به بعضی از منازل مسکونی خسارت وارد کرد

به گزارش تفطن، بجنورد- خبرنگاران- مدیرکل بحران استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله 5.5 ریشتری بامداد دوشنبه 27 اردیبهشت ماه در سنخواست شهرستان جاجرم به بعضی منازل مسکونی خسارت وارد نموده اما تا به امروز تلفات جانی نداشته است.

خبرنگاران زلزله در سنخواست خراسان شمالی به بعضی از منازل مسکونی خسارت وارد کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

جواد نظری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: چهار تیم ارزیاب خسارت و امدادی پس از وقوع زلزله بامداد امروز- دوشنبه- به بخش سنخواست شهرستان جاجرم خراسان شاقتصادی اعزام شدند.

وی اضافه نمود: بیشترین خسارات در حد ترک خوردگی دیوار در روستاهای عمارت، قلی، ملا، کلاته ترکان شهرستان جاجرم و روستای هاور شهرستان مانه و سملقان گزارش شده است

زلزله به بزرگی 5.5 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه سنخواست شهرستان جاجرم در جنوب بجنورد مرکز استان خراسان شاقتصادی را لرزاند.

این زلزله در شهرستان بجنورد هم احساس شد.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت سه و 34 دقیقه و 35 ثانیه در عمق 16 کیلومتری زمین روی داده است.

مختصات جغرافیایی این زلزله 37.19درجه عرض شاقتصادی و 56.73درجه طول شرقی در 15 کیلومتری سنخواست و 61 کیلومتری بجنورد اسم شده است.

استان خراسان شاقتصادی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ واقع شده است که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها بعضی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شاقتصادی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می نماید.

گسل باغان- گرماب هم گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شاقتصادی اتفاق افتاده است.

زمین لرزه ای با قدرت 6.2 درجه ریشتر بهمن سال 1375 و زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه سال 96 در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و اقتصادی در پی داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2033

به "خبرنگاران زلزله در سنخواست خراسان شمالی به بعضی از منازل مسکونی خسارت وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زلزله در سنخواست خراسان شمالی به بعضی از منازل مسکونی خسارت وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید