داروی چینی وارد نمی کنیم

به گزارش تفطن، اکبر برندگی با بیان اینکه مفهوم ریکال، جمع آوری یک محصول و فرآورده دارویی پس از پخش آن به منظور معین تکلیف است، اظهار کرد: ریکال در همه جای جهان پدیده ای روتین و مستمر بوده و اگر کشوری ادعا کند که هیچ گاه ریکال نداشته نشان دهنده عدم نظارت درست بر دارو است.

داروی چینی وارد نمی کنیم

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

وی با بیان اینکه ریکال یک دارو لزوما امری منفی نیست، اضافه کرد: ممکن است فرآورده ای در برهه ای از زمان ریکال شده و سپس تعیین گردد که مسئله ای نداشته و مجددا توزیع گردد.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدرسازمان غذا و دارو ادامه داد: داروی والزارتان یک داروی ضد فشار خون و جزو داروهای پرمصرف کشور است. اخیرا خبری در جهان منتشر شد که از میان 15 منبع والزارتان موجود در کشور، ماده موثر یک منبع چینی (ازفراوری کنندگان معتبر این ماده) در پروسه جدید فراوری داروی والزارتان ماده ای به نام NDMA ایجاد شده (by prodact) که این ماده در حیوانات آزمایشگاهی مشکلاتی را به وجود آورده است، اما این موارد روی انسان ثابت نشده است.

وی با بیان اینکه جمع آوری داروی والزارتان به صورت داوطلبانه توسط شرکت فراوری کننده چینی شروع شد، عنوان نمود: تاکنون 23 شرکت اروپایی، کانادا و آمریکا که از این ماده موثر استفاده می کردند، داروی والزارتان را ریکال نموده اند. در ایران نیز، با توجه به اهمیت سلامت مردم این دارو ریکال شد.

برندگی با بیان اینکه به دنبال اطلاعیه شرکت فراوریکننده ماده موثر فراوری داروی والزارتان، فروش داروهای 7 شرکت ایرانی که از ماده موثر شرکت چینی استفاده می کردند، متوقف شده است، گفت: بلافاصله پس از اطلاع، ابلاغیه ای مبنی بر لزوم ریکال این دارو صادر و فروش آن از 25 تیرماه در داروخانه های سراسر کشور متوقف و جمع آوری این دارو از داروخانه ها شروع شد.

وی در خصوص مصرف داروی والزارتان به مردم اطمینان خاطر داد که هیچ مسئله ای در این زمینه وجود ندارد و مردم نباید استرس داشته باشند، چراکه این دارو توسط شرکت های دیگر در حال فراوری بوده و احتیاج بازار نیز به اندازه 4 ماه تامین شده است. همچنین ماده اولیه فراوری داروی والزارتان از منابع دیگر به اندازه چندین ماه در کارخانه ها موجود است.

برندگی تائید کرد: هیچ دارویی از محصول نهایی چین وارد کشور نمی گردد و ماده اولیه فراوری دارو از کشورهایی مثل چین، هند و کشورهای اروپایی براساس فارماکوپی امریکا آزمایش و در صورت تائید مورد استفاده قرار می گیرد.

والزارتان فراوریی 7 شرکت ایرانی شامل حکیم، جالینوس، داروپخش، ابوریحان، آروه سینا، پورسینا و دکتر عبیدی که از ماده موثر چینی برای فراوری این دارو استفاده نموده اند از 25 تیر درحال جمع آوری از بازار بوده و سایر منابع والزارتان این شرکت ها و شرکت های دیگر قابل استفاده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 641

به "داروی چینی وارد نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی چینی وارد نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید