زمان طرح پیش فروش ایران خودرو اعلام شد؛ رونمایی از سه رانت تازه!

به گزارش تفطن، هفته گذشته خبر آغاز بزرگ ترین طرح پیش فروش ایران خودرو رسانه ای شد. بر اساس اعلام خودروساز دولتی این طرح روز پنج شنبه 13 بهمن آغاز می شود و تا 22 بهمن ادامه دارد. طرحی که در آن رانت های جدیدی برای مادران، مالکان خودرو های فرسوده و بانک ها مشاهده می شود.

زمان طرح پیش فروش ایران خودرو اعلام شد؛ رونمایی از سه رانت تازه!

طرح پیش فروش ایران خودرو روز پنج شنبه 13 بهمن 1401 آغاز می شود و تا انتها 22 بهمن ادامه می یابد. طبق ادعای خودروساز دولتی این بزرگ ترین طرح فروش خودروست که تا کنون اجرا شده است.

طبق اطلاعیه ای تازهی که روی پورتال خبری این گروه صنعتی قرار گرفت طرح پیش فروش ایران خودرو با عرضه چهار محصول و با موعد تحویل چهارماهه تا یک ساله و با اختصاص سود مشارکت عرضه آغاز می شود.

4 محصول عرضه شده در طرح پیش فروش ایران خودرو

در این مرحله از طرح پیش فروش ایران خودرو، چهار محصول وانت آریسان دوگانه سوز، راناپلاس، سورن پلاس بنزینی و پارس با موتور XU 7 برای سه گروه متقاضیان عادی، مادران دارای دو فرزند و بیشتر و دارندگان خودرو های فرسوده عرضه خواهد شد.

پیش شرط تعریف حساب وکالتی و بلوکه شدن بخشی از وجه خودرو مورد تقاضا در حساب مشتری برای اولین بار در اجرای طرح های فروش ایران خودرو اجرا می شود.

در این طرح صرفاً متقاضیان عادی باید ضمن حصول اطمینان از احراز شرایط عمومی ثبت نام، نسبت به افتتاح حساب وکالتی نزد بانک های عامل 48 تا 72 ساعت پیش از ثبت نام اقدام کرده و به اندازه مبلغی که در بخشنامه تعیین خواهد شد، موجودی این حساب را تکمیل کنند.

بدین ترتیب بخشی از وجه خودرو در حساب وکالتی که از طریق متقاضیان نزد بانک های ملی، ملت، سپه، تجارت و صادرات افتتاح کرده اند، مسدود می شود و پس از اعلام نتایج قرعه کشی و تعیین شدن فهرست برندگان متقاضیانی که برنده نشده اند می توانند نسبت به برداشت از حساب خود اقدام کنند.

مشتریان منتخب در قرعه کشی نیز با تکمیل الباقی وجه مطابق پیش پرداخت اعلامی در بخشنامه نسبت به انتقال وجه از طریق درگاه رسمی ایران خودرو و تکمیل ثبت نام اقدام می کنند.

شرط تازه فقط برای مشتریان عادی!

متقاضیان برای افتتاح حساب وکالتی می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی بانک های یادشده از 11 تا 17 بهمن ماه نسبت به تکمیل فرم وکالتی نزد بانک اقدام کرده و اندازه موجودی برابر با 90 میلیون تومان از وجه خودرو که در بخشنامه تعیین شده را در حساب خود نگه داری کنند. افتتاح حساب وکالتی صرفا برای متقاضیان عادی است و مادران و متقاضیان نوسازی خودرو های فرسوده از این موضوع مستثنی هستند.

مشتریان حائز شرایط می توانند با مراجعه به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir برای ثبت نام اولیه و شرکت در قرعه کشی اقدام کنند.

گفتنی است که مشتریان 48 تا 72 ساعت پس از افتتاح حساب وکالتی می توانند حداکثر تا 22 بهمن ماه، برای ثبت نام اولیه و شرکت در قرعه کشی اقدام کنند.

3 رانت طرح پیش فروش ایران خودرو

نکته مهم در تازهترین طرح پیش فروش ایران خودرو افزایش بازه زمانی برای مهلت ثبت نام است. تا پیش از این معمولاً ایران خودرو مهلت سه روزه برای ثبت نام در نظر می گرفت. اما اکنون این بازه را به 10 روز افزایش داده است. موضوعی که به نظر می رسد ریشه در شرط تازه خودروساز دولتی دارد.

به نظر می رسد خودروسازان با این اقدام می خواهند سرمایه تازهی را به سمت بانک ها، آن هم پنج بانک خاص دولتی تزریق کنند. بدین ترتیب این شرکت دولتی از جیب مردم رانتی تازه برای بانک های دولتی ایجاد کرده است.

دو رانت دیگر نیز مربوط به مادران دارای بیش از یک فرزند و مالکان خودرو های فرسوده است که با اضافه شدن شرط تازه امکان بیشتری برای برنده شدن پیدا کرده اند.

علاوه بر این، همچنان تعیین نیست که چرا ایران خودرو طرح پیش فروش بهمن ماه را بزرگ ترین طرح خود نام گذاری کرده است. با این شرایط به نظر می رسد این طرح بزرگ ترین رانت پاشی و برگ برنده بخت آزمایی برای پنج بانک دولتی باشد تا متقاضیان خودرو.

با توجه به فاصله قیمت خودرو از کارخانه تا بازار بسیاری از کارشناسان همچنان بعید می دانند که شرط تازه اعمال شده در طرح پیش فروش ایران خودرو تأثیری بر کاهش حضور دلالان و رانت جویان در این طرح داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2504

به "زمان طرح پیش فروش ایران خودرو اعلام شد؛ رونمایی از سه رانت تازه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان طرح پیش فروش ایران خودرو اعلام شد؛ رونمایی از سه رانت تازه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید