سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های تازه نیست

به گزارش تفطن، تهران (پانا) - معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است، گفت سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های نو نیست.

سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های تازه نیست

به گزارش روابط عمومی سازمان محیط زیست، تورج فتحی با اشاره به انجام مطالعات آب های ژرف در کشور اظهار کرد: بحث آب های ژرف در چند سال اخیر مطرح شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم مطالعاتی در این زمینه انجام داده است. بر این اساس، چند حلقه چاه در محدوده استان سیستان و بلوچستان هم حفر کردند و در اعماق چندهزار متری زمین به آب رسیده اند اما آب های ژرف شرایط خاصی دارد.

وی اضافه نمود: در مقیاس زمان زمین شناسی، پوسته زمین در ایران پوسته جوانی است. آبخوان های ژرفی که در سایر منطقه ها دنیا کشف شده است و آبخوان های بزرگی هم هستند، بسیار قدیمی هستند و حتی تا چندین میلیون سال قدمت دارند. نمونه هایی از این آبخوان ها را می توان در جنوب لیبی و استرالیا مشاهده کرد.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: این آبخوان ها در واقع دریاچه های آب شیرین قدیمی هستند که متعاقبا از طریق رسوبات پر شده اند و آب آن ها به فسیل تبدیل شده است.

فتحی با بیان اینکه شرایطی که از نظر زمین شناسی برای تشکیل این آبخوان ها در لیبی و استرالیا وجود داشته است، در ایران وجود ندارد، شرح داد: این منطقه ها، شرایط زمین شناسی به صورت passive و نسبتا آرامی را در یک بازه زمانی بلندمدت سپری کرده اند. وقتی ما به شرایط زمین شناسی این دو منطقه نگاه می کنیم، در می یابیم که این شرایط از تقریبا 200 میلیون سال پیش به این طرف تغییرات خاصی نداشته و همواره به صورت پایدار و متعادل بوده است.

وی اضافه نمود: در طول این مدت، شرایط زمین شناسی پوسته ایران تغییرات بسیار شدیدی را تجربه کرده است. به عبارت دیگر، پوسته ایران در این بازه زمانی، فعالیت های آتشفشانی، ماگماتیسم، شکستگی ها، گسل ها و جابه جایی های فوق العاده زیادی داشته و کوه زایی و اقیانوس زایی در آن رخ داده است.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: این تفاوت باعث می شود که ما نتوانیم چنین آبخوان هایی که در نتیجه رسوبگذاری در دریاچه های آب شیرین پدید آمده اند، داشته باشیم.

فتحی در ادامه گفت: در بخش هایی از کشور ما که مطالعات مربوط به آب های ژرف اجرا شده، اولا این چاه ها دبی قابل توجهی ندارند ثانیا هم دمای بالایی دارند و هم مواد حل شده زیاد. این آب ها به شدت شورند و خیلی بیشتر از آب دریا نیاز به تصفیه دارند.

وی اضافه نمود: شما می توانید آب دریا را با یک دستگاه آب شیرین کن، تصفیه و استفاده کنید اما آب ژرف سیستان با یک دستگاه آب شیرین کن قابل استفاده نیست چون حاوی مواد رادیواکتیو است بنابراین تصفیه این آب هزینه خیلی زیادی نیاز دارد. ضمن اینکه برای شرب هم قابل استفاده نیست.

فتحی با بیان اینکه تصویر روشنی از آب های ژرف در ایران به لحاظ زمین شناسی وجود ندارد، تاکید کرد: به باور زمین شناسان، امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نظر این سازمان درباره ادامه مطالعات آب های ژرف در کشور گفت: در مورد پروژه مطالعاتی آب های ژرف تا به امروز چند بار از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام و درخواست شده که ما نظر خود درباره ادامه این پروژه اعلام کنیم. در بودجه 1401 چند صد میلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه های تازه پیش بینی کرده اند. ما پس از بررسی موضوع اعلام کردیم که به هیچ عنوان موافق صرف هزینه بیشتر برای چنین پروژه ای نیستیم چون شرایط زمین شناسی کشور اجازه وجود منابع آب قابل استفاده در این منطقه ها را نمی دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2339

به "سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های تازه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های تازه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید