سفر روحانی به مالزی؛ فرصتی برای تنفس از شرق

به گزارش تفطن، سیاست نگاه به شرق مدت هاست که به خصوص پس از فشارهای آمریکا و متحدان غربی اش در دستور کار جمهوری اسلامی قرار گرفته است. نگاه به شرق که مطرح می گردد ابتدا نام چین به ذهن می رسد اما حالا رئیس جمهوری اسلامی ایران با سفر به مالزی و ژاپن کوشش دارد دیپلماسی شرقی ایران را گسترش دهد و راه هایی برای کم شدن فشارهایی که به مردم ایرن تحمیل می گردد بیابد.

سفر روحانی به مالزی؛ فرصتی برای تنفس از شرق

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، اجلاس سران کوآلالامپور 2019 با حضور سران چندین کشور مسلمان از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران از امروز (چهارشنبه 27 آذر 98) در پایتخت مالزی برگزار می گردد و قرار است سران چند کشور مسلمان از جمله حسن روحانی رئیس جمهور ایران، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی، شیخ تمیم حمد آل ثانی امیر قطر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آن شرکت نمایند. قرار بود عمران خان نخست وزیر پاکستان هم در این نشست حاضر گردد اما بر مبنای بعضی اخبار و در اقدامی عجیب، وی تحت فشارهای عربستان سعودی از شرکت در این نشست منصرف شده است.

اجلاس سران کوآلالامپور 2019 با حضور 400 نفر از شامل 250 نفر از رهبران، مقام ها، شخصیت های سیاسی و اندیشمندان از 52 کشور جهان، در روزهای 18 تا 21 دسامبر (27 تا 30 آذر) در پایتخت مالزی برگزار می گردد. شرکت نمایندگان دراین اجلاس قرار است ضمن بحث و گفت وگو در خصوص مهم ترین چالش های کشورهای اسلامی و مسائل تاثیرگذار در جهان اسلام، راهکارهایی را برای برطرف این چالش ها مطرح نمایند.

روحانی در مدت حضور در مالزی علاوه بر سخنرانی در جمع سران و مقام های شرکت نماینده در اجلاس کوآلالامپور و تببین و تشریح سیاست های منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران، با بعضی از سران و مقام های شرکت نماینده در این اجلاس ملاقات و درخصوص مسائل مورد علاقه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو خواهد نمود. ضمن این که ملاقات با ایرانیان مقیم مالزی از دیگر برنامه های رئیس جمهور در سفر به مالزی خواهد بود.

پیش از این ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی که این نشست به دعوت او برگزار می گردد، در یک ویدئو که در صفحه شبکه اجتماعی خود منتشر کرد، گفت: در اجلاس سران کوآلالامپور 2019 مهم ترین چالش های کشورهای اسلامی مورد بحث و آنالیز رهبران جهان قرار می گیرد. جهان اسلام دارای مسائل متعددی است و رهبران کشورهای اسلامی در اجلاس سران کوآلالامپور، برای طرح دیدگاه ها، نظرات و بحث و آنالیز راهکارهای برطرف چالش های کشورهای مسلمان گرد هم می آیند.

وی با اشاره به بخشی از مسائل مسلمانان اضافه کرد: شرایط مسلمانان در شرایط کنونی به مرحله ای رسیده است که در هر کجای جهان که قرار دارند مورد ستم قرار می گیرند. مسلمانان به عنوان تروریست معرفی می شوند و اکنون احساس ترس از اسلام وجود دارد و برای همه کاملاً واضح است که اوضاع در حال بدتر شدن است.

ماهاتیر محمد ابراز امیدواری کرد که اجلاس کوآلالامپور گامی در جهت یافتن راهکار های جدید برای مسائل تأثیرگذار در جهان اسلام و یاری به بهبود اوضاع برای مسلمانان و کشورهای اسلامی باشد.

اجلاس چهار روزه کوآلالامپور 2019 قرار است از امروز (چهارشنبه 27 آذر) در مرکز همایش های کوآلالامپور فعالیت خود را شروع کند. رئیس جمهور صبح سه شنبه (26 آذر) بنا به دعوت رسمی نخست وزیر مالزی و به منظور شرکت در این اجلاس با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر معظم انقلاب و جمعی از وزیران دولت دوازدهم، تهران را به مقصد کوآلالامپور ترک کرد. قرار است روحانی پس از مالزی، راهی توکیو پایتخت ژاپن گردد.

رئیس جمهور در شروع سفر به مالزی و ژاپن در فرودگاه مهرآباد و در پاسخ به پرسشی درباره اهداف این سفر به خبرنگاران گفت: معتقدیم مسائل منطقه تنها از راه گفت وگو حل وفصل خواهد شد؛ بنابراین این یک قدم مهم و جدیدی برای جهانی اسلام است با یک ترکیب خاص از کشورهای بسیار مهم و تأثیرگذار در جهانی اسلام که می دانیم بعضی از این کشورها از لحاظ توسعه ای و نظامی و انرژی پیشرفته اند و صندلی خاصی دارند. در مجموع برای این اجلاس جهت جهانی اسلام، اهمیت فراوانی قائل هستیم.

به گفته روحانی، این اجلاس مسبوق به سابقه است و در سال های پیش در سطح نخبگان و روشنفکران پنج اجلاس در همین ارتباط در مالزی برگزار شده اما این اولین اجلاس در سطح سران کشورهای اسلامی است.

سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک تر با کشورهای مهم آسیایی همیشه جزو اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده و سفر به کوآلالامپور و توکیو که به دعوت مقام های ارشد این دو کشور انجام می گردد، در راستای این سیاست تهران است.

در مرحله نخست سفر که به دعوت ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی انجام می گردد، عمدتاً روابط چندجانبه جهانی اسلام مورد آنالیز قرار خواهد گرفت. در اجلاس سران کوآلالامپور، کشورهای مهمی از جهانی اسلام در سطح سران شرکت می نمایند. ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، مالزی و اندونزی جزو کشورهایی هستند که در سطح سران در این اجلاس حضور دارند.

جهانی اسلام پتانسیل های بسیار زیادی از لحاظ جغرافیایی، انرژی، جمعیت، صنعت، فرهنگ و تمدن دارد که با وجود این توانمندی های گسترده، همچنان با مسائلی دست و پنجه نرم می نماید. تروریسم، جنگ و خونریزی، مداخلات خارجی ها و عدم شرایط لازم برای توسعه مورد احتیاج جهانی اسلام و فقر از جمله مسائلی است که جهانی اسلام با آنها روبرو است.

در همین زمینه رئیس جمهور پیش از سفر به مالزی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران و مالزی در زمینه مسائل منطقه ای و جهانی اسلام، نظرات مشترک فراوانی دارند، نظر هر دو کشور درباره ضرورت گفت وگو و مذاکره برای حل مسائل جهان اسلام و اسلام رحمانی و اعتدالی، مشترک است. در ارتباط با این دو سیاست، در سال های گذشته طرح هایی را اعلام کردم که اولین آن منجر به یک قطعنامه مهم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شد. دو بار این قطعنامه جهان عاری از خشونت تصویب شد که تحت عنوان امنیت و تعاملی که مد نظر ما است، مطرح می گردد و سال جاری در سازمان ملل مسأله صلح هرمز مطرح شد. این طرح تحت عنوان طرح امید، مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان و همچنین نخبگان و روشنفکران نهاده شد.

روحانی در حاشیه این اجلاس با نخست وزیر مالزی به عنوان کشور دوست و همچنین دیگر کشورهای شرکت نماینده، گفت وگو خواهد داشت. به گفته علی ربیعی سخنگوی دولت، حضور رئیس جمهور در جلسه کشورهای اسلامی در مالزی مجالی برای ایران خواهد بود.

در همین زمینه روز 24 آذر روزنامه مالزیایی میل نوشت: ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی گفته است که نشست آینده کوآلالامپور، در دسامبر 2019، یک فروم مهم برای رهبران کشورهای مسلمان در راستای مذاکره درباره وضع فعلی پیش روی ملت های مسلمان در سراسر جهان خواهد بود.

همچنین صباح زنگنه نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری های اسلامی روز سه شنبه 26 آذر در گفت وگو با خبرنگاران بر موثر بودن حضور ایران در نشست کوآلالامپور تاکید نمود و گفت: حضور ایران در این اجلاس حتما موثر است. این حضور مورد احتیاج سایر کشورها است و خود ایران هم احتیاج دارد که در یک مجموعه حرکت کند و طرح ها و برنامه هایش را با همکاری سایر کشورها به پیش ببرد. با همکاری سایر کشورها امکان پیشبرد طرح ها و برنامه ها در جهت منافع جهان اسلام وجود دارد.

زنگنه درباره اهمیت نشست کوآلالامپور اظهار کرد: در جهان اسلام چند کشور هستند که از اعتبار خاصی برخوردارند و تا حدود زیادی هم بی طرفی خودشان را در مسائل مختلف نشان داده و می دهند. یکی از همین کشورها مالزی است و جمهوری اسلامی ایران نیز به این عنوان که در بسیاری از مسائل نقش مثبت ایفا نموده می تواند این نقش را ادامه دهد و به حل خیلی از بحران ها یاری کند.

اجلاس کوآلالامپور 2019 که به ابتکار ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی قرار است برای اولین بار با حضور سران و کارشناسان چندین کشور مسلمان برگزار گردد می تواند فرصت مناسبی برای ایران به وجود بیاورد که علاوه بر تبیین دیدگاه های جمهوری اسلامی، روابط دوجانبه و چندجانبه خود را با کشورهای مسلمان به خصوص در شرق آسیا افزایش دهد و راهکارهایی برای کم شدن فشار بر مردم ایران و سایر مسلمانان جهان پیدا کند. حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در این نشست نشان می دهد که سیاست منزوی کردن ایران که از سوی آمریکا و بعضی متحدانش پیگیری می گردد به جایی نرسیده و ایران می تواند با تغییر سیاست ها و روینمودها، راه های جدیدی برای تعامل با جهان بیابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 877

به "سفر روحانی به مالزی؛ فرصتی برای تنفس از شرق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر روحانی به مالزی؛ فرصتی برای تنفس از شرق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید