سهم استان های ایران از چهارمین روز برگزاری تئاتر فجر سی و هفتم

به گزارش تفطن، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سهم استان های ایران، منهای تهران از چهارمین روز جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر، پنجشنبه 25 بهمن، 2 نمایش در بخش صحنه ای از استان های بوشهر و ایلام، پنج نمایش در بخش خیابانی از استان های کردستان (دو اثر)، اصفهان، آذربایجان شرقی و ایلام و یک نمایش در بخش دیگرگونه های اجرایی از خراسان رضوی است.

سهم استان های ایران از چهارمین روز برگزاری تئاتر فجر سی و هفتم

در بخش صحنه ای نمایش های گزارشی مرگبار از فصل سیاه خواب خوانی زنی که بر کالبد جسد مرده اش ایستاده متولد می گردد از شهر بوشهر واقع در استان بوشهر و رسم عاشقی آب ها از شهر ایلام در استان ایلام، در بخش خیابانی نمایش های چمدان های من از شهر مریوان در استان کردستان، جنگ ابله ها از فریدونشهرِ استان اصفهان، سوگلین از تبریز در استان آذربایجان شرقی، درباره یک توپ از قروه در استان کردستان و اخطار به مشترک پرمصرف از ایلام در استان ایلام و در بخش دیگرگونه های اجرایی نمایش ما و دیگران از مشهد واقع در خراسان رضوی، سهم استان های ایران، فارغ از تهران را در چهارمین روز از سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تشکیل می دهند.

گزارشی مرگبار از فصل سیاه خواب خوانی... به نویسندگی جواد صداقت و کارگردانی جواد صداقت و الهام ابنی از بوشهر با مدت زمان 50 دقیقه در 2 نوبت 18:30 و 20:30 در قالب بخش مسابقه ایران دو در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر اجرا خواهد شد.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: گزارشی مرگبار از فصل سیاه خواب خوانی... روایت جزیره است؛ جزیره زنی بندری که اکنون نیم نگاهش سوی بندرگاهی است نهنگ وار که در نقطه صفر دنیا ذرات موج سکنی گزیده است.

در همین روز نمایش رسم عاشقی آب ها به نویسندگی مازیار رفعتی و کارگردانی محمد اسماعیل بیگی از ایلام با مدت زمان 70 دقیقه در بخش مسابقه ایران دو روی صحنه می رود. این نمایش در 2 نوبت 17 و 20 در تماشاخانه سنگلج اجرا می گردد.

نمایش رسم عاشقی آب ها داستان کوشش گلنار برای حفظ و آبادانی باغ خشکیده پدر و ایستادگی او در برابر زمین خواری خواستگار تازه به دوران رسیده خود، گلباد است.

در کنار بخش صحنه ای، در بخش خیابانی نمایش سوگلین به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز ابتدا ساعت 10:30 دقیقه در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج) و سپس ساعت 17 در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا می گردد.

سوگلین با مدت زمان 20 دقیقه، روز گذشته چهارشنبه 24 بهمن نیز در محوطه خانه هنرمندان ایران اجرا شده است.

نمایش سوگلین به معنی عروس آب، نمایشی آیینی- سنتی است که در گذشته های دور به هنگام خشکسالی و کمبود آب قنات ها و چاه ها در مناطق غرب کشور برگزار می شده است.

ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج) پس از نمایش مهدی صالحیار، در ساعت 11 شاهد اجرای جنگ ابله ها به نویسندگی و کارگردانی احمد یوسلیانی از فریدونشهر با مدت زمان 35 دقیقه خواهد بود. یوسلیانی در همین روز، ساعت 16:30 دقیقه جنگ ابله ها را به محوطه مجموعه تئاتر شهر می برد.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: دلقکی در صندوق زندگی می نماید. دو دسته سرباز از دو ارتش آبی پوش ها و قرمزپوش ها وارد می شوند و با یکدیگر جنگی متظاهرانه راه می اندازند. دلقک وارد دعوای زرگری آن ها می گردد و ... .

پس از اجرای این 2 نمایش در قالب چهار اجرا، نوبت به چمدان های من به نویسندگی و کارگردانی مختار محمدی از مریوان می رسد که روز گذشته نیز در محوطه خانه هنرمندان ایران اجرا شده است.

چمدان های من در روز پنجشنبه 25 بهمن برابر با چهارمین روز از سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با مدت زمان 25 دقیقه ساعت 16 در محوطه مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان می گردد.

در خلاصه داستان چمدان های من آمده است: مردی با تعدای چمدان وارد می گردد. هر چمدانی که باز می گردد درباره یک معضل اجتماعی است.

محوطه خانه هنرمندان ایران در روز پنجشنبه 25 بهمن، نخست در ساعت 16:30 میزبان درباره یک توپ به نویسندگی و کارگردانی موسی هدایتی از قروه و سپس در ساعت 17 میزبان اخطار به مشترک پرمصرف به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی از ایلام می گردد.

درباره یک توپ روز چهارشنبه 24 بهمن در دو مکان، ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج) و محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا شده است و درباره رابطه انسان با کره زمین است.

در خلاصه داستان اخطار به مشترک پرمصرف نیز که با مدت زمان 30 دقیقه اجرا می گردد آمده است: در دادگاه طلاق، شرک میخواهد فیونا را به دلیل اینکه یک شهروند بسیار پرمصرف است، طلاق دهد، زیرا فیونا با تخطی از قوانین و هنجارهای شهروندی عرصه زندگی را بر شرک تنگ نموده است.

در کنار این هفت اجرا از پنج نمایش خیابانی، نمایش ما و دیگران به نویسندگی و کارگردانی ثریا اخلاقی از مشهد در دو نوبت 16 و 18 در پلاتوی شماره یک مجموعه تئاتر شهر در بخش دیگرگونه های اجرایی روی صحنه می رود.

نمایش ما و دیگران که روز چهارشنبه 24 بهمن نیز در همین مکان اجرا شد به بازنمایی موقعیت بخشی از مهاجران افغان ساکن ایران می پردازد که از احساس تبعیض رنج می برند.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 22 بهمن تا چهارم اسفند به دبیری نادر برهانی مرند در جریان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 325

به "سهم استان های ایران از چهارمین روز برگزاری تئاتر فجر سی و هفتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم استان های ایران از چهارمین روز برگزاری تئاتر فجر سی و هفتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید