کشف افسردگی با هوش مصنوعی

به گزارش تفطن، به گزراش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، مهم ترین مزیت و توانمندی این شبکه عصبی این است که افراد مشکوک به افسردگی برای استفاده از آن مجبور به پاسخ دادن به سوالاتی خاص نیستند و این شبکه تنها با ارزیابی و آنالیز مکالمات روزمره افراد و حتی با آنالیز متن صحبت های یک فرد در طول 24 ساعت معین خواهد نمود که فردی افسرده هست یا خیر.

کشف افسردگی با هوش مصنوعی

این اولین بار است که از چنین روش پیشرفته و کم دردسری برای شناسایی افرادی استفاده می گردد که به بیماری روانی افسردگی مبتلا هستند. محققان می گویند روش مذکور مبتنی بر تکنیکی موسوم به مدل سازی متوالی است که در قالب آن فرایند رفتاری فرد با استفاده از صدا یا متن و با تنها استفاده از 142 جمله قابل آنالیز و تحلیل است.

این شبکه هوش مصنوعی بر مبنای اطلاعاتی که به تدریج از نمونه های مختلف مورد آنالیز جمع آوری می نماید، ارتقا می یابد و می تواند با دقت بیشتری افراد افسرده را شناسایی کند. الگوی یادشده تا بدان حد دقیق است که می تواند برای شناسایی کلماتی خاص و همین طور الگوهای ویژه گفتاری که نشان دهنده افسردگی است، به کار رود.

شبکه هوش مصنوعی یادشده نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی آهسته تر از افراد عادی سخن می گویند و کلمات را با فاصله نسبتا زیادی از یکدیگر ادا می نمایند.

سپس از مدل یادشده برای مشخص قطعی اینکه فرد به افسردگی مبتلاست یا خیر استفاده می گردد. دقت این مدل فعلا 77 درصد است که امید می رود در آینده افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 190

به "کشف افسردگی با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف افسردگی با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید