کشف یک سیاره جهنمی داغ تر از گدازه مذاب!

به گزارش تفطن، ستاره شناسان یک سیاره جهنمی داغ تر از گدازه مذاب موسوم به TOI-1431 b را کشف کردند که اغلب فلزات در آن ذوب می شوند.

کشف یک سیاره جهنمی داغ تر از گدازه مذاب!

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی برت آدیسون اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک دانشگاه ساوترن کوئینزلند یک سیاره جدید به نام TOI-1431 b را کشف کرده اند که آنچنان داغ است که حتی از گدازه های مذاب نیز داغ تر گزارش شده است.

سیاره TOI-1431 b برای اولین بار در اواخر سال 2019 توسط ماهواره تس (TESS) ناسا به عنوان یک سیاره احتمالی رصد شد. سپس مشاهدات بعدی به دانشمندان کمک کرد تا وجود این سیاره را تأیید کنند.

این جهان تازه کشف شده که با نام MASCARA-5 b نیز شناخته می شود، در فاصله 490 سال نوری از سیاره ما واقع شده است و بسیار بزرگ است و جرم آن سه برابر سیاره مشتری است.

این سیاره آنچنان به خورشید درخشان و داغ خود نزدیک است که مدار گردش آن دو و نیم روزه است و رسماً در میان داغ ترین سیارات کشف شده واقع شده است. دما در این سیاره به حدی است که بیشتر فلزات در آن بخار می شوند و در واقع TOI-1431 b حتی از بعضی از ستاره های کوتوله قرمز که کوچکترین، جالب ترین و رایج ترین نوع ستارگان هستند نیز داغ تر است.

چنین مکان های داغی با اصطلاح مشتری های فوق داغ (ultra-hot Jupiters) شناخته می شوند و بسیار نادر هستند. دکتر برت آدیسون که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، سیاره TOI-1431 b را یک جهان جهنمی توصیف کرده است.

وی می گوید: در مورد میزان داغ بودن این سیاره باید گفت که این سیاره داغ تر از نقطه ذوب بیشتر فلزات و گرم تر از گدازه های مذاب است. در واقع دمای این سیاره در روز گرم تر از 40 درصد از ستاره های موجود در کهکشان راه شیری است. دمای این سیاره به دمای گاز های خروجی از اگزوز موشک ها نزدیک است.

حقایق دیگری نیز وجود دارد که سیاره TOI-1431 b را حتی بیش از این جالب می کند، مانند این واقعیت که مدار آن برگشتی است. مدار برگشتی به زمانی گفته می شود که به نظر می رسد یک سیاره در مدار خود رو به عقب می چرخد.

آدیسون می گوید: اگر به منظومه شمسی نگاه کنید، همه سیارات در همان جهتی می چرخند که خورشید می چرخد ، اما مدار این سیاره جدید چنان کج شده است که در واقع در جهت مخالف چرخش ستاره میزبان خود می چرخد.

با وجود این میزان از درجه حرارت که برای تبخیر بیشتر فلزات کافی است، ممکن است TOI-1431 b مکان خوبی برای تعطیلات تابستانی به نظر نرسد، اما برای ستاره شناسان فرصتی مناسب برای درک بهتر حرکات و جو این گونه سیارات است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1914

به "کشف یک سیاره جهنمی داغ تر از گدازه مذاب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره جهنمی داغ تر از گدازه مذاب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید