یک نماینده کارگری: از تجربه های آلمان و ژاپن و ویتنام درس نگرفتیم

به گزارش تفطن، یک کارشناس بازار کار گفت: زمانی که تمام مسائل مالی به برطرف مسئله تحریم و برجام ربط داده می شد باید فکر می کردند که اگر برجام به هم بخورد چه می گردد؟ بدون تعارف سالیان سال نشستیم و دست روی دست گذاشتیم و همه چیز را منوط به برجام کردیم .

یک نماینده کارگری: از تجربه های آلمان و ژاپن و ویتنام درس نگرفتیم

سفر به دل زیباترین منطقه آسیا را با تور ویتنام تجربه کنید.

به گزارش گروه رسانه های تفطن، فرامرز توفیقی عضو کارگری شورای عالی کار در گفت وگو با فارس، درباره تأثیر برجام بر مسائل اقتصادی کشور، گفت: مسائل اقتصادی را باید با نیم نگاهی به مسائل بین المللی نگاه کرد و بدون توجه به تعاملات نمی توان صرفا با جزئی نگری، تحلیل و رفتار درستی داشت، اما گره زدن همه مسائل اقتصادی به برجام و همچنین ربط دادن تمامی دستاوردها به این موضوع اشتباه است.

وی اضافه نمود: زمانی که تمام مسائل اقتصادی به برطرف مسئله تحریم و برجام ربط داده می شد باید فکر می کردند که اگر برجام به هم بخورد چه می گردد؟ بدون تعارف سالیان سال نشستیم و دست روی دست گذاشتیم و همه چیز را منوط به برجام کردیم و در واقع تخم مرغ هایمان را در یک سبد گذاشتیم.

این کارشناس بازار کار اضافه نمود: در شرایطی که تمامی موفقیت ها و ناکامی ها را به برجام مرتبط می کردیم هیچ برنامه ریزی بلندمدتی برای عبور از برجام نداشتیم و به همین دلیل نتیجه آن چیزی می گردد که الان می بینید.

خودتحریمی ها بیشتر از تحریم ها مردم را آزار می دهد

وی با اشاره به اینکه در کنار تحریم های بین المللی نوعی خودتحریمی در داخل نیز داریم، گفت: آنچنان که خودتحریمی ها ما را آزار می دهد تحریم ها آزاردهنده نیستند و اتفاقی که افتاده و سوداگرانی که در داخل هیچ دغدغه ملی و مملکتی ندارند و هیچ نظارتی بر آنها نیست و پایش و کنترل نمی شوند بزرگ ترین مانع بر سر یک اقتصاد سالم هستند.

وی ادامه داد: گفتند که جهش دلار هیچ تأثیری بر معیشت ما ندارد؛ اما گوشت کیلویی 75 هزار تومان، مرغ 8 یا 9 هزار تومانی، افزایش 20 تا 25 درصدی اجاره خانه ها، رشد بالای 25 درصدی مسکن و قیمت خودرو و عوارض ورود و خروج هم تاثیری بر معیشت نداشت؛ اصلا آیا قیمت دلار تاثیری بر عوارض ورود و خروج داشت که اینگونه مسائل متعاقب آن به وجود آمد؟

این نماینده کارگری عضو شورای عالی کار اضافه نمود: آیا امنیت شغلی کارگران و مسائلی که این قشر با آن دست و پنجه نرم می نمایند و زیر بار گردش اقتصادی، حقوق آنها به عنوان بزرگ ترین مشکل کارفرمایان مطرح می گردد هم ربطی به برجام دارد؟

این نماینده کارگری تأکید کرد: متأسفانه در داخل به این فکر ننموده ایم که چطور کشوری بسازیم که بدون احتیاج به زیرساخت های بین المللی بتواند خود را سرپا نگه دارد در حالی که می توانستیم از آلمان پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن بعد از هیروشیما و ویتنام بعد از جنگ آمریکا که الان به قطب اقتصادی تبدیل شده و همچنین تایوان و چین درس بگیریم؛ نه تنها درس نگرفته ایم بلکه منتظریم که کسی بیاید گرفتاری های ما را حل نماید.

باید هر 6 ماه یک بار وصیت نامه امام را از مسئولان امتحان بگیرند

وی تأکید کرد: ترامپ یا هر کس دیگری منتخب مردم کشور خودش است و هیچ دغدغه ای نسبت به منافع ما ندارد بلکه صرفاً منافع مردم خود را پیگیری می نماید اما آیا دولتمردان ما در هر دوره ای منافع مردم را در نظر گرفته اند و آیا منتخبان مردم در مجلس و دولت دغدغه مردم را داشته اند؟

وی با اشاره به اظهارنظر نماینده شورای شهر تهران که تهران را بهشت ثروتمندان معرفی نموده است، گفت: مگر قرار نبود یک موی کوخ نشینان به کاخ نشینان ترجیح نیابد، آیا این حرف با آرمان های انقلاب منطبق است؟ معتقدم که وصیت نامه امام را باید هر 6 ماه یکبار از مسئولان امتحان بگیرند.

این کارشناس اقتصادی با اعتقاد بر اینکه در آرمان ها آدرس را اشتباه رفته ایم، تأکید کرد: این ها ربطی به برجام ندارد بلکه منفعت گرایی شخصی است که به منعفت گرایی ملی و میهنی ترجیح یافته است.

راهکارهای حمایت از فراوری داخل

توفیقی ادامه داد: کدام صنعت برای ما باقی مانده است؟ بی تعارف شده ایم مونتاژکار و بازاریاب درجه چندم اجناس بدون کیفیت چینی و آیا این همان چیزی است که ما شعار می دادیم و قرار بود به آن برسیم.

وی معتقد است برای عبور از این شرایط باید به جای گذاشتن سمینارها و میزگردها برای شعار سال و حمایت از کالای داخلی اقدام عملی انجام داد.

توفیقی احترام به فراوری داخل و جلوگیری از واردات بی رویه و همچنین در نظر دریافت بسته های تشویقی قانونمند و غیرسلیقه ای را از جمله راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی برشمرد و گفت: این بسته ها باید به صورت قانونی باشد نه از جیب دولت و مردم. برای نمونه دولت تأمین اجتماعی را با بسته های تشویقی استخدام نیرو و معافیت بیمه ای به کارفرمایان نابود نموده و حالا میلیاردها تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است که قادر به بازپرداخت آن نیست.

اتاق بازرگانی در اختیار صنعت گران است یا سوداگران؟

توفیقی تأکید کرد: باید گردش اقتصادی واحدها شفاف گردد و بالادستی صنعت به صنعت گران سپرده گردد نه سوداگران، آیا اتاق بازرگانی و یا کانون کارفرمایان دست صنعت گران است یا سوداگران؟ آن هم سوداگرانی که به دنبال درخت طلای پینوکیو هستند وگرنه چه کسی دلار 7 هزار تومانی و یا گوشت 80 هزار تومانی می خرد.

وی تأکید کرد: باید دست سوداگران را از سفره ملت کوتاه کنیم و قانون از کجا آورده ای را به درستی اجرا کنیم تا نخواهیم کاسه گدایی جلوی بیگانگان دراز کنیم که هم عزتمان از بین می رود و هم در صورتی که آنها بدعهدی نمایند زمین می خوریم.

منبع: تسنیم
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 547

به "یک نماینده کارگری: از تجربه های آلمان و ژاپن و ویتنام درس نگرفتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نماینده کارگری: از تجربه های آلمان و ژاپن و ویتنام درس نگرفتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید