آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می گردد؟

به گزارش تفطن، بر پایه یک گزارش جدید، تقاضای جهانی برای نفت تا سال 2040 به اوج خود خواهد رسید؛ با این حال پیش از آن موقع ممکن است کمبود عرضه ایجاد گردد.

آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می گردد؟

به گزارش آژانس بین المللی انرژی هفته جاری گزارش دورنمای انرژی دنیا 2018 را منتشر کرد که یکی از مهمترین گزارش های پیش بینی انرژی به شمار می رود که هر سال منتشر می گردد. این موسسه در دورنمای سال جاری پیش بینی نموده که تقاضای دنیای برای نفت سالانه یک میلیون بشکه در روز تا سال 2025 رشد خواهد نمود و پس از این تاریخ، رشد تقاضا به 0.25 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می نماید.

خودرو های برقی وارد بخش حمل و نقل شده اند و انتظار می رود روند گسترش آن ها در سال های آینده شتاب بگیرد. حتی با وجود این که فروش خودرو 80 درصد تا سال 2040 افزایش پیدا می نماید، آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده تا اواسط دهه 2020 تقاضا برای نفت در بازار خودرو های سواری به اوج خود می رسد. این موسسه انتظار دارد 300 میلیون خودروی برقی تا سال 2040 مورد استفاده قرار بگیرد که حدود 3.3 میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت را حذف می نماید.

با این حال تقاضا برای نفت همچنان رشد خواهد نمود و تا سال 2040 به اوج نمی رسد. این مقطع یک برآورد کاملا محفاظه کارانه در پیش بینی پیک تقاضا برای نفت است.

دلیل آن نیز این است که آژانس بین المللی انرژی معتقد است سایر بخش ها اهمیت بیشتری در رشد تقاضا برای نفت ایفا خواهند کرد. همه تصور می نمایند خودرو های سواری و کامیون ها منبع اصلی تقاضا برای نفت هستند، اما طی دو دهه آینده، پتروشیمی ها، هواپیمایی و کامیون های سنگین سهم عمده ای در رشد تقاضا برای نفت خواهند داشت.

بر اساس برآورد آژانس بین المللی انرژی، سهم پتروشیمی ها از رشد تقاضا، 5 میلیون بشکه در روز و کامیون های سنگین 4 میلیون بشکه در روز تا سال 2040 خواهد بود. اقتصاد های در حال توسعه شاهد بیش از 5 میلیون بشکه در روز رشد تقاضا برای خودرو های سواری خواهند بود، اما این میزان با افت تقاضا در اقتصاد های توسعه یافته به دلیل رشد بکارگیری خودرو های برقی، جبران خواهد شد.

در بخش عرضه، حدود سه چهارم از افزایش فراوری نفت دنیای تا سال 2025 از جانب آمریکا خواهد بود که بسیار قابل ملاحظه است. اما پس از این تاریخ، شیل اهمیت کمتری پیدا خواهد نمود و اوپک موقعیت خود را به عنوان منبع اصلی رشد عرضه بازمی یابد.

در حقیقت، آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده با وجود اینکه شیل آمریکا همچنان رشد می نماید، اما این خطر وجود دارد که بازار نفت کاملا به شیل وابسته گردد. صنعت نفت پس از ریزش قیمت ها در سال 2014، میزان هزینه خود را به شدت کاهش داد. این اقدام به معنای اکتشافات کمتر و توسعه پروژه های جدید کمتر است.

هزینه بخش بالادستی در سطح دنیای سال گذشته رو به رشد گذاشت، اما روند رشد آن آهسته بود و آژانس بین المللی انرژی از این واهمه دارد که با این روند رشد، بازار نفت در دهه 2020 دچار مشکل عرضه گردد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، پیغام آژانس بین المللی انرژی این است که تقاضا برای نفت در میان مدت رشد خواهد نمود، اما تا سال 2040 به پیک خود می رسد، اما در این بین، کمبود هزینه از سوی شرکت های نفتی ممکن است به معنای کمبود عرضه در اواسط سال 2020 باشد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 256

به "آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید