اثر نوع شخصیت در خطر مرگ زودرس

به گزارش تفطن، به گفته محققان در افرادی که از نظر ویژگی وظیفه شناسی ضعیف تر هستند (تمایل به مسئولیت پذیری، سازماندهی و توانایی خودکنترلی ندارند) خطر مرگ زودرس 40 درصد بیشتر از کسانی است که وظیفه شناس تر هستند.

اثر نوع شخصیت در خطر مرگ زودرس

تحقیقات محققان ایرلندی برای اولین بار نشان داده است که نوع شخصیت با خطر مرگ زودرس ارتباط دارد. محققان دپارتمان روانشناسی و انستیتوی تحقیقات بهداشت دانشگاه لیمریک بر اساس این مطالعه ثابت می نمایند که چرا افراد باوجدان و وظیفه شناس زندگی طولانی تری دارند.

به گفته محققان در افرادی که از نظر ویژگی وظیفه شناسی ضعیف تر هستند (تمایل به مسئولیت پذیری، سازماندهی و توانایی خودکنترلی ندارند) خطر مرگ زودرس 40 درصد بیشتر از کسانی است که وظیفه شناس تر هستند.

قصد محققان این بود تا آنالیز نمایند که آیا دو نشانگر بیولوژیکی به نام اینترلوکین 6 (یک نوع سیتوکین که از گلبول سفید ترشح می گردد و افزایش ترشح آن باعث طوفان سیتوکین می گردد) و پروتئین واکنش پذیر c (ماده ای که کبد در واکنش به التهاب فراوری می نماید) که نقش مهمی در بروز عوارض ناشی از افزایش سن دارند، می توانند بیانگر ارتباط بین نوع شخصیت و مرگ زودرس باشند یا نه. این مطالعه بر روی 957 بزرگسال انجام شد که طی یک دوره 14 ساله مورد آنالیز قرار گرفتند.

محققان دریافتند در افرادی که از نظر ویژگی های شخصیتی از وظیفه شناسی بالاتری برخوردار هستند، سطح نشانگر بیولوژیکی اینترلوکین 6 پایین تر است. البته به گفته محققان مکانیسم های بیولوژیکی بیشتری در این ارتباط وجود دارد که هنوز کشف نشده اند.

این یافته ها فرصتی برای مداخلات آینده برای افزایش طول عمر و سلامتی فراهم خواهد نمود.

این مطالعه با یاری گروه روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ویرجینیای غربی، گروه روانشناسی دانشگاه هومبولت برلین و کالج پزشکی دانشگاه دولتی فلوریدا انجام و نتایج آن در مجله Brain, Behavior, and Immunity منتشر شده است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1852

به "اثر نوع شخصیت در خطر مرگ زودرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر نوع شخصیت در خطر مرگ زودرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید