افت 5517 واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس 20 هزار میلیارد تومان شد

به گزارش تفطن، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز با کاهش 5523 واحد روبه رو شد، در عین حال شاخص هم وزن با رشد 1662 واحدی همراه شد.

افت 5517 واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس 20 هزار میلیارد تومان شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران این روز ها ارزنده شده و شاهد مدعای آن، ارزش معاملات روزانه در بورس و فرابورس است که هر روز به بیش از 20 هزار میلیارد تومان می رسد.

امروز هم در انتها معاملات شاخص کل بورس گر چه با کاهش 5519 واحد روبه رو شد، اما شاخص هموزن امروز 1662 واحد رشد کرد.

امروز شاخص کل در روی نقطه یک میلیون و 507 هزار و 368 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با رشد 1662 واحد به رقم 444 هزار و 415 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 966 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 14.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 960 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 6 هزار و 474 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 20 هزار و 436 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز گر چه شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.37 درصد افت داشتند، اما شاخص قیمت با معیار هموزن و شاخص کل با معیار هموزن 0.38 درصد رشد داشتند.

همچنین شاخص آزاد شناور 0.33 درصد و شاخص بازار اول بورس 0.53 درصد افزایش یافتند. شاخص بازار دوم بورس 1.5 درصد کاهش یافت.

امروز نماد ملی مس که بعداز افزایش سرمایه باز شد بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و در سوی دیگر نماد های پتروشیمی خلیج فارس، شستا، گل گهر، پالایش نفت اصفهان، هلدینگ تاپیکو و پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نماد های پر تراکنش در بورس تهران شامل ملی مس، شستا، ایران خودرو، بانک تجارت، فراوری نیروی برق آبادان، زر ماکارون و تأمین سرمایه امین بوده اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در انتها معاملات 48 واحد رشد نموده و به رقم 19 هزار و 226 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 308 میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب بیش از یک میلیون نوبت معامله و به ارزش 6474 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های پتروشیمی مارون و سنگ آهن گهرزمین بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و در سوی دیگر نماد آریا ساسول، صبا تأمین، بانک دی، پتروشیمی تندگویان و مدیریت انرژی امید تابان حور، بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نماد های پر تراکنش شامل برق و انرژی پیوندگستر پارس، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، دامپروری ملارد شیر، توسعه جهت برق گیلان، پتروشیمی ارومیه، صنایع لاستیک یزد و تهیه غذای دنا آفرین فدک بوده اند.

بازار بورس این روز ها به خاطر اصلاحات صورت گرفته در سه ماه گذشته ارزنده شده و شاهد آن ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس است که روزانه بین 20 تا 27 هزار میلیارد تومان در نوسان است.

از طرفی کارشناسان همیشه تأکید می نمایند سرمایه گذار حقیقی برای خرید و فروش سهام حتماً مشورت کند و یا خودش رأساً شرکت های مورد نظر را مطالعه و آنالیز کند و با تحقیق به سمت خرید و فروش سهام حرکت کند. همچنین خرید سهام حتما با پول پس انداز باشد که مجبور نشود در موقع زیان سهام خود را همراه با ضرر بفروشد.

با توجه به ارزنده شدن بازار بورس الان وقت انتشار اوراق و افزایش سرمایه شرکت های بورسی و فرابورسی است و مدیران شرکت ها باید از این فرصت بهترین استفاده را ببرند و از طرفی با نزدیک شدن به روز های انتها سال معمولاً تقاضا برای سرمایه گذاری در مردم افزایش پیدا می نماید که با ارزنده شدن شرکت های بورسی و همچنین افزایش شرکت های جدید می توان به عمق بازار یاری کرد و سرمایه های سرگردان مردم را به سمت این بازار راهنمایی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1660

به "افت 5517 واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس 20 هزار میلیارد تومان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 5517 واحدی شاخص بورس تهران ، ارزش معاملات بورس و فرابورس 20 هزار میلیارد تومان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید