افزایش قیمت گوشت گوسفندی به 140 هزار تومان با سوء استفاده از کرونا

به گزارش تفطن، معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که موجودی کالا ها در مقطع کنونی 5 برابر پارسال است گفت: در این ایام که خرید های احساسی اجرا شده است در هیچ فروشگاهی نبود کالا نداشتیم.

افزایش قیمت گوشت گوسفندی به 140 هزار تومان با سوء استفاده از کرونا

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عباس قبادی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با همه توان و ظرفیت مجموعه های تولیدی بهداشتی و شوینده و اصناف در کنار دیگر دستگاه ها از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول هفته گذشته و در شرایط خاص کنونی، مشغول خدمت رسانی بوده است.

وی به برگزاری جلسات ویژه با حضور وزیر صمت اشاره و افزود: تولید شبانه روزی محصولات بهداشتی، ممنوع کردن صادرات تجهیزات پزشکی از جمله ماسک، صفر کردن عوارض و تعرفه واردات کالا های تجهیزات پزشکی، تسهیل ثبت سفارش محصولات بهداشتی و پزشکی از جمله اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

قبادی با تاکید بر اینکه کمبود و نبود کالا نداریم، گفت: در این ایام که خرید های احساسی اجرا شده است در هیچ فروشگاهی نبود کالا نداشتیم.

وی افزود: در طول هفته گزارش هایی را مبنی بر افزایش قیمت گوشت، قند و شکر داشتیم.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مانند پارسال با موضوع ستاد تنظیم بازار استانی در کل کشور, 222 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا با حضور 25 هزار غرفه را تعریف کردیم و قرار بود این نمایشگاه ها تا 25 اسفند به پایان برسند تا پس از آن اصناف فروش های خود را داشته باشند، اما با بیماری کرونا مصادف شد و ستاد مقابله با این بیماری ابلاغ کرد که در صورت امکان این نمایشگاه ها برای حفظ سلامت مردم برگزار نشود، بنابراین این نمایشگاه ها، امسال برگزار نمی شود.

قبادی ادامه داد: بنابراین سمت و سوی عرضه کالا را به سمت جشنواره های فروش، فروش های فوق العاده، اصناف، فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار شهرداری بردیم.

او افزود: بانک مرکزی تقریباً مطابق با قانون بودجه، ارز مورد نیاز برای واردات کالا های اساسی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت تخصیص داد.

قبادی گفت: در زمینه تولید هم آنچه مجموعه های تولیدی کشور مقرر کرده بودند که تحویل دهند انجام دادند، برای مثال پارسال میانگین تولید و جوجه ریزی تقریباً 115 میلیون قطعه بود که این رقم اکنون به 139 میلیون قطعه رسیده است.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: قیمت مرغ در 9 ماه گذشته از قیمت مصوب 12 هزار و 900 تومان نه تنها بالاتر نرفته بلکه کمتر بوده است.

وی افزود: مردم هر قدر که می خواهند خرید کنند، اما خریدهایشان را به گونه ای مدیریت کنند که موجب سوء استفاده کنندگان نشود.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران هم با حضور در این برنامه گفت: بیشتر پفراینده هایی که در 10 روز اخیر با آن روبرو بودیم احتکار و گرانفروشی کالا های سلامت محور مانند ماسک، مواد ضدعفونی کننده و دستکش بود.

محمدعلی اسفنانی با بیان اینکه حدود دو هزار مورد در شش روز گذشته به شعب سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران ارجاع شد، افزود: پنجشنبه حدود 1700 کارتن دستکش یکبار مصرف را در پنج کانتینر، یک میلیون و 200 هزار تایی دستکش، یک انبار سه میلیون عددی انواع ماسک و ژل ها و محلول های ضد عفونی کننده و مواد الکلی را در تهران کشف کردیم.

اسفنانی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی حدود 10 هزار لیتر الکل سفید کشف شد، افزود: در دو استان مرزی، رقم چند میلیون ماسک آماده صادرات غیرقانونی کشف و جلوی آن گرفته شد.

وی افزود: در زمینه افزایش قیمت ها، گران فروشی ماسک، مواد شوینده، ضد عفونی کننده، گوشت قرمز و قند و شکر از جمله دیگر موارد بود.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: تا کنون گران فروشی گوشت مرغ نداشتیم و در بسیاری از جا ها زیر قیمت مصوب بود.

محمدعلی اسفنانی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در شهرستان های استان تهران به تعداد کافی و حتی مازاد مورد نیاز دام سبک داریم و اگر اجازه کشتار آن ها داده شود قیمت گوشت گوسفندی حداکثر باید بین 65 تا 70 هزار تومان باشد، اما متأسفانه در فضای کنونی و با مطرح شدن بیماری کرونا، عده ای از این فضا سوء استفاده کردند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش ها، قیمت گوشت گوسفند هر کیلو بیش از 120 و در برخی اوقات تا 140 هزارتومان بوده و این تخلف است.

اسفنانی تاکید کرد: قیمت سازمان حمایت مبنای سازمان تعزیرات حکومتی و مازاد بر آن مصداق گران فروشی است و به صورت جدی با آن برخورد می شود.

او گفت: با عرضه فراوان، قیمت گوشت کاهش خواهد یافت.

اسفنانی افزود: همزمان با بیماری کرونا، متأسفانه در برخی از داروخانه ها بر اساس گزارش ها، اقدام به عرضه نکردن و پنهان کردن ماسک و مواد مرتبط کردند. حدود 50 هزار فقره ماسک و تجهیزات را از داروخانه ها کشف و اجبار به عرضه کردیم.

وی ادامه داد: بخشنامه ای از ناحیه اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شد که خرید و فروش ماسک و مواد ضدعفونی کننده را توسط داروخانه ها ممنوع کرد و این موضوع اشکالاتی را ایجاد کرد.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران افزود: اخیراً این مشکل حل و جلساتی در این باره برگزار و مقرر شد همه کالا هایی که کشف می شود به ستاد تعیین شده از سوی وزارت بهداشت عرضه شود و آن ها کالا ها را به وسیله مراکز تعیین شده در اختیار مردم قرار دهند.

اسفنانی درباره گرانی برخی میوه ها از جمله لیموشیرین و و لیموترش هم گفت: برخی از نگرانی های مردم برای سلامت، سوء استفاده می کنند و ما هم برخورد می کنیم، اما همه دستگاه های مربوط از جمله وزارت جهاد کشاورزی باید تلاش کنند عرضه مورد نیاز را انجام دهند.

وی افزود: داروخانه ها کمترین میزان تخلف را داشته اند، اما در برخی داروخانه ها افزایش قیمت ماسک را داشتیم.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفت: در مورد گوشت دام سنگین مشکل خاصی نداشتیم، اما در مورد گوشت دام سبک با توجه به اینکه ورودی صنف رستوران ها و اغذیه فروشی ها، یک چهارم شده است، آلایش گوسفند مانند قیمت جگر کاهش یافته و قیمت آن به قیمت گوشت گوسفند اضافه شده است و این یکی از علت های افزایش قیمت گوشت دام سبک و علت دیگر، سوء استفاده است.

قبادی ادامه داد: بر اساس محاسبه سازمان حمایت، قیمت لاشه گوسفند بین 92 تا حدود 100 هزار تومان است و اکنون حدود 10 تا 20 هزار تومان گران فروشی می شود.

وی گفت: هفته آینده اوج عرضه کالاهاست و از ذخایر استفاده خواهیم کرد و همچنین گوشت منجمد را برای کارکنان دولت به قیمت حدود 40 هزار تومان عرضه می کنیم.

قبادی با بیان اینکه عرضه نامحدود کالا ها را آغاز کردیم، ادامه داد: همه فروشگاه های زنجیره ای می توانند به سازمان های مربوط از جمله پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی مراجعه کنند و به هر میزان کالا که بخواهند دریافت کنند.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به صورت سه شیفته در حال تولید محصولات بهداشتی از جمله ماسک و مواد ضد عفونی کننده هستیم و توزیع آن را وزارت بهداشت مدیریت می کند.

آقای قبادی با اشاره به اینکه تولید امسال مرکبات در مقایسه با پارسال افزایش یافته است، افزود: فضای احساسی و شرایط خاص موجب شده است برخی فروشندگان تخلف کنند.

او ادامه داد: حدود 100 هزار تن سیب و پرتقال را برای بازار شب عید تدارک دیدیم و اگر لازم باشد از ذخایر برای تنظیم بازار استفاده می کنیم.

قبادی گفت: امکانات کشور برای تولید ماسک و محلول های ضد عفونی کننده، سه برابر نیاز کشور است.

او تأکید کرد: کالا ها به وفور تدارک و تأمین شده است و مردم نگران نشوند، شرایط کشور از نظر تأمین کالا ایده آل است.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مردم با توجه به خبر ورود ویروس کرونا به کشور، تقاضای زیادی را برای خرید محصولاتی مانند ماسک و ژل های ضدعفونی کننده کردند که شرایط کشور برای این میزان تقاضا آماده نبود.

غلامحسین مهرعلیان ادامه داد: در سال های اخیر در زمینه تولید محصولات ضدعفونی کننده در داخل کشور نه تنها به واردات نیاز نداشتیم بلکه صادرکننده این محصولات به تعداد زیادی از کشور ها هستیم.

او افزود: با همکاری تولیدکننده ها و اصناف و وزارت صمت، نهاده های تولید این محصولات را بررسی کردیم و تأمین آن کافی است و اکنون تعدادی از تولیدکننده های بزرگ این محصولات وارد مدار تولید شدند و به صورت شبانه روزی و سه شیفته در حال تولید هستند.

مهرعلیان گفت: از دو روز گذشته شاهد توزیع این محصولات به صورت گسترده هستیم و مطمئناً در اوایل هفته آینده، توازن خوبی خواهیم داشت.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از مردم خواست در خرید این لوازم قناعت کنند و مطمئن باشند تولید به اندازه کافی خواهد بود و از بابت تأمین این محصولات، نگرانی نداشته باشند.

مهرعلیان گفت: اولویت نخست؛ تأمین ماسک و محلول های ضدعفونی کننده برای کادر پزشکی است، چون در صف مقدم و تماس مستقیم با بیماران هستند.

او افزود: از دیروز این محصولات در حدود دو هزار داروخانه توزیع شده و این فرایند در حال تکمیل شدن است.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در دو روز گذشته برای تولید مواد ضدعفونی کننده اقدام کردیم و به زودی از شنبه یا یکشنبه توزیع گسترده ای را در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای خواهیم داشت.

بختیار علم بیگی افزود: این اقلام، پنجشنبه هم در قسمت هایی از شهر ها به وسیله کامیون های شرکت های تولیدکننده توزیع شد.

وی افزود: قیمت ها زیر نظر سازمان حمایت است و اگر هر کدام از تولیدکننده ها گران فروشی کنند به این سازمان معرفی می شوند.

علم بیگی افزود: همه شوینده ها به اندازه کافی توزیع شده است و هر جا کمبودی باشد در مدت 24 ساعت تأمین می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1111

به "افزایش قیمت گوشت گوسفندی به 140 هزار تومان با سوء استفاده از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت گوشت گوسفندی به 140 هزار تومان با سوء استفاده از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید