اقداماتی برای کاهش تصادفات ناشی از نور تونل ها

به گزارش تفطن، پژوهشگران بر اساس نتایج به دست آمده از یک پژوهش می گویند: استفاده از چراغ های نامتقارن در ورودی تونل ها، استفاده از سطوح با ضریب انعکاس پایین، کاشت علفزار و درختان در محیط اطراف تونل، و نصب ساختارهای نیمه شفاف در ورودی تونل ها می تواند به کاهش درخشندگی دید و جلوگیری از وقوع حوادث یاری کند.

اقداماتی برای کاهش تصادفات ناشی از نور تونل ها

به گزارش خبرنگاران، در ایران آمار تصادفات جاده ای و تلفات ناشی از آن به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر از استانداردهای جهانی است و این موارد با میزان 32 مورد در صد هزار نفر، دومین علت مرگ ومیر و شایع ترین علت مصدومیت ها است.

احداث تونل های جاده ای با توسعه حمل ونقل جاده ای و برای کاهش بار ترافیک، کاهش زمان مسافرت و صرفه جویی در انرژی، افزایش یافته است. با احداث تونل ها، به دلیل مسائل بینایی که در ارتباط با عدم تطابق فیزیولوژی چشم رانندگان در ورودی و خروجی تونل ایجاد می گردد، خطر حوادث رانندگی نیز بیشتر شده، به همین دلیل برای افزایش ایمنی و کاهش حوادث رانندگی در این تونل ها، استانداردهایی تدوین شده است.

با این حال داده های آماری نشان می دهد که تصادفات جاده ای در تونل ها نسبت به جاده ها کم تر است و تنها دو درصد از تصادفات در تونل ها اتفاق می افتد. با این حال نصب سیستم روشنایی از اقداماتی است که برای جلوگیری از حوادث در تونل های جاده ای انجام می گیرد تا رانندگان در تمامی طول راستا جاده ای اطلاعات کافی در ارتباط با جاده، موانع احتمالی و راستا حرکت دیگر خودروها داشته باشند.

آنالیز ها نشان داده که رانندگان هنگام نزدیک شدن، ورود و خروج از تونل، دچار مسائل بینایی مختلفی می شوند. مسائل بینایی قبل از ورود به تونل، شامل درخشندگی دید ناشی از انعکاسات محیط اطراف است که باعث کاهش کنتراست تصاویر موانع جاده ای در شبکیه چشم می گردد و باعث کاهش عملکرد بینایی و به اصطلاح پدیده حفره سیاه می گردد. طبق آمار حدود 64 درصد از تصادفات تونل ها، در ورودی آن ها اتفاق می افتد.

همچنین وقتی رانندگان از یک محیط روشن وارد محیط تاریک می شوند، قبل از این که راننده بتواند شرایط داخلی تونل را درک کند، احتیاج به یک فاصله زمانی دارد و به این پدیده تطابق بصری می گویند. دلیل این پدیده؛ تغییر ناگهانی در میزان درخشندگی است و نشان دهنده این حقیقت است که بینایی افراد به تدریج و کم کم انطباق می پذیرد. عقیده بر این است که انطباق چشم از محیط های روشن به تاریک احتیاجمند یک مدت زمان نسبتاً طولانی است که ممکن است حداقل 8 دقیقه طول بکشد. به همین دلیل تونل های جاده ای باید در هنگام روز روشنایی قوی تری داشته باشند تا چشم راننده هنگام ورود به تونل عملکرد خود را از دست ندهد.

یکی دیگر از مسائل بینایی، در خروجی تونل ها اتفاق می افتد. در طول روز وقتی یک وسیله نقلیه از داخل تونل عبور می نماید و به خروجی تونل نزدیک می گردد، به علت درخشندگی بالا در انتهای تونل، خروجی به صورت یک حفره درخشان دیده می گردد و عملکرد بینایی رانندگان را کاهش می دهد.

میزان روشنایی مورداحتیاج تونل های جاده ای به عوامل متعددی مثل موقعیت جغرافیایی تونل، شرایط جوی، سرعت وسایل نقلیه و شرایط سطح جاده بستگی دارد. عدم توجه به این موارد می تواند سبب افزایش حوادث، ترس و دلهره، خستگی و کاهش آسایش و راحتی گردد.

با توجه به اهمیت این موضوع در کاهش سوانح رانندگی و این که در کشورمان مطالعه جامعی در رابطه با روشنایی تونل ها انجام نشده است؛ پژوهشگران روشنایی یکی از تونل هایبسیار طویل استان ایلام را مورد آنالیز قرار دادند و راهکارهایی را برای بهبود روشنایی آن عنوان کردند.

احمد مهری، جواد ساجدی فر، میلاد عباسی، مهدی جلالی، جمشید غلام پور، تهمینه صالحیان، سید ابوالفضل ذاکریان و یوسف فقیه نیا ترشیزی؛ پژوهشگران مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی در محیط کار و مامایی دانشگاه های علوم پزشکی ایرانشهر، همدان، تهران، نیشابور، پژوهشگرانی بودند که در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.

برای انجام این مطالعه و آنالیز شرایط روشنایی تونل آزادی در استان ایلام؛ مواردی مثل فاصله توقف ایمن، درخشندگی دید معادل، درخشندگی اتمسفری و درخشندگی شیشه خودرو تعیین شد.

در آنالیز های این مطالعه؛ با توجه به درخشندگی دید ناشی از محیط اطراف تونل، شیشه خودرو و اتمسفر؛ میزان درخشندگی لازم در بخش اولیه ناحیه آستانه تونل برابر با 576 کاندلا بر مترمربع تعیین شد. این میزان درخشندگی مورداحتیاج در ورودی تونل را می توان به شیوه های مناسبی کاهش داد که ازجمله می توان به نصب سیستم های روشنایی نامتقارن در داخل تونل، تغییر سطوح اطراف تونل از مصالحی با سطوح انعکاسی بالا به سطوح انعکاسی پایین (مثل کاشت علفزار و درختان) و استفاده از رنگ های تیره اشاره نمود.

یکی دیگر از عوامل مرتبط با درخشندگی دید، ناشی از انعکاسات شیشه جلو خودرو است. درخشندگی دید شیشه خودرو پدیده ای است که داشبورد یا بخشی از داشبورد بر روی شیشه جلو خودرو منعکس می گردد و تصاویری را روی شیشه خودرو ایجاد می نماید. در این مطالعه تعیین شد که در مقایسه با میزان استاندارد؛ میزان درخشندگی شیشه خودرو در سطح بالایی واقع شده است.

همچنین آنالیز درخشندگی اتمسفری نیز نشان داد که میزان این عامل نیز در مقایسه با استاندارد، زیاد است. درخشندگی اتمسفری و نورهای مزاحم ناشی از اتمسفر، به شدت به شرایط آب وهوایی مانند مه و نوع ذرات معلق در اتمسفر، وابسته است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ رانندگان در تونل های جاده ای باید موانع جاده ای را حداقل به فاصله ایمن شناسایی نمایند تا از وقوع حوادث جلوگیری گردد.

این پژوهشگران معتقدند که استفاده از چراغ های نامتقارن در ورودی تونل ها و استفاده از سطوح با ضریب انعکاس پایین و کاشت علفزار و درختان در محیط اطراف تونل، و نصب ساختارهای نیمه شفاف در ورودی تونل ها می تواند به کاهش درخشندگی دید و جلوگیری از وقوع حوادث یاری کند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی ارزیابی درخشندگی در یک تونل جاده ای بر اساس استاندارد CIE88-2004 در جهت کاهش تصادفات رانندگی در فصل نامه سلامت کار ایران منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1806

به "اقداماتی برای کاهش تصادفات ناشی از نور تونل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقداماتی برای کاهش تصادفات ناشی از نور تونل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید