اوت لت چیست و چه تفاوتی با مراکز خرید دیگر دارد؟

به گزارش تفطن، خودتان را جلوی آینه تصور کنید، در حالی که سرتاپا لباس های مارک و شیک پوشیده اید. همه چیز درست همان مدلی است که می خواستید. یک ست اسپرت یا کلاسیک یا حتی یک ست کژوال و مارک دار! حتما فکر می کنید تصور چنین استایلی با بودجه شما غیرممکن است. در این صورت باید به اوت لت بروید. اوت لت بهشت مارک بازها است؛ جایی که می توانید لباس، مبلمان یا حتی محصولات الکترونیکی برند را با قیمت های باورنکردنی خریداری کنید. اما چرا اوت لت ها مقرون به صرفه هستند؟ فرق فروشگاه معمولی و اوت لت چیست و از همه مهم تر چطور باید از اوت لت خرید کنیم؟ این مقاله از مجله گردشگری خبرنگاران به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

اوت لت چیست و چه تفاوتی با مراکز خرید دیگر دارد؟

اوت لت چیست؟ | Outlet

حتما برای شما هم پیش آمده که یک لباس مارک دار را با قیمت باورنکردنی بخرید. لباسی که بخاطر تمام شدن باقی سایزها تخفیف عجیبی می خورد یا بخاطر یک نقض کوچک قیمتش پایین می آید. مرکز خرید اوت لت جایی است که اجناس مارک دار دقیقا به همین دلایل با قیمت های پایین تر از حد معمولی فروخته می شوند. اوت لت ها فروشگاه ها یا مراکز خرید کوچک برای خرید اجناس مارک دار ارزان قیمت هستند.

اوت لت ها را تقریبا در هر مقصد خارجی می توانید پیدا کنید. خرید از اوت لت های معروف پاریس یکی از مراکز مد جهان هواداران بسیار زیادی در میان گردشگران دارد. بعلاوه اوت لت های استانبول مقصدی که ایرانی ها در طول سال بیشتر با هدف خرید به آن سفر می نمایند را نیز نباید از دست داد.

چرا اجناس اوت لت ارزان تر است؟

خب شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا برندها باید اجناس خود را در اوت لت ها با قیمت بسیار پایین به فروش برسانند. مثلا شاید برای خرید در استانبول به سراغ برترین مراکز خرید استانبول و اوت لت های این شهر بروید و تفاوت قیمت چشمگیری را شاهد باشید و از خودتان بپرسید، علت این همه ارزانی چیست؟ در ادامه دلایل ارزانی اوت لت ها را با هم آنالیز می کنیم.

فروش جنس های به جای مانده از کالکشن های قبلی

واقعیت این است که جنس های برند گوچی هم همواره تا دانه آخر فروش نمی رود. برترین اوت لت های جهان برای همین ساخته شده اند. خیلی از فراوری نماینده ها اجناس به جای مانده از کالکشن ها یا خط فراوری قبلیشان یا حتی اجناسی قدیمی و فروش نرفته را در مرکز خرید اوت لت می فروشند. این موضوع علت ارزان بودن اوت لت ها در همه جای جهان است.

پس اگر در پی جدیدترین مدل ها هستید، احتمالا اوت لت برترین انتخاب نیست. از آن جایی که سیتی سنترها یا مال های بزرگ فقط برای جنس های آخرین مدل هستند، شما می توانید در اوت لت ها اجناس به جای مانده مارک دار را با قیمت کمتر بخرید.

فروش محصولات از رده خارج شده یا کم کیفیت

محصولاتی که براساس استانداردهای کارخانه فراوری نشده اند، هیچ وقت در فروشگاه های معمولی فروخته نمی شوند. اما برخی از آن ها ممکن است برای استفاده کردن مناسب باشند، مثلا لباسی که دوختش در برخی از قسمت ها خارج از تراز یا کج باشد. این سری اجناس در اوت لت فروخته می شوند. اگر قصد دارید از این مراکز خرید کنید، باید این مسئله را به عنوان مهم ترین ویژگی فروشگاه اوت لت بپذیرید.

علاوه بر این گاهی اوقات فراورینمایندگان اولین خط فراوری یک محصول را با مواد ارزان تر کلید می زنند. در حقیقت محصولات سری اول، یک نمونه آزمایشی هستند که ممکن است از نظر کیفیت کمی پایین تر باشند. این دسته از اجناس معمولا در اوت لت ها فروخته می گردد. دقت کنید که اجناس مرکز خرید اوت لت بی کیفیت نیستند، اما برخی از آن ها ممکن است دقیقا مشابه آنچه در مراکز خرید می بینید، نباشند.

فرق اوت لت و لباس دست دوم یا استوک

برای جواب دادن به این سوال باید اول به یک پرسش مهم تر پاسخ بدهیم: جنس استوک چیست؟ جنس استوک در حقیق جنس های دست دوم اما مارک دار و با کیفیت هستند. تفاوت اوت لت با استوک در این است که اوت لت ها فقط جنس های نو می فروشند. لباس هایی که از کالکشن های قبلی به جای مانده و دیگر مد روز نیستند، کالاهایی که بیشتر از حد احتیاج فراوری شده اند یا محصولاتی که نقض جزئی دارند و نسبت به استاندارد اصلی فراوریی کم کیفیت هستند. اجناس اوت لت همه صددرصد نو هستند و معمولا از فراورینماینده اصلی خریده می شوند.

اما چون خیلی از استوک فروشی ها از واژه اوت لت برای فروش جنس های دست دوم استفاده می نمایند، ممکن است برخی فکر نمایند که مراکز خرید اوت لت جنس های استوک یا دسته دوم می فروشند.

فرق فروشگاه معمولی و اوت لت

اگر عاشق خرید کردن در مراکز خرید لوکس و سیتی سنترهای چند طبقه هستید، احتمالا از گشت وگذار در اوت لت لذت نمی برید. یکی از مهم ترین تفاوت های بین اوت لت و مراکز خرید میزان آن هاست. مراکز خرید خیلی بزرگ تر از انواع اوت لت ها هستند. از سمتی در اوت لت ها خبری از رستوران های زنجیره ای، سینما و شهربازی نیست. اوت لت ها فقط برای خرید ساخته شده اند. شما در نهایت ممکن است چند فودکورت ساده در یک اوت لت پیدا کنید.

فهرست رنگارنگ خرید را فراموش کنید

در اوت لت ها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می فروشند. اوت لت ها، مجتمع های تجاری رنگارنگ با محصولات مختلف نیستند. در واقع فرق فروشگاه معمولی و اوت لت در تعداد مغازه ها و تنوع محصولات است. شما در یک مرکز خرید می توانید طیف وسیعی از مغازه های غذا، پوشاک، تجهیزات و هرچیزی را که می خواهید پیدا کنید. اما خیلی از مراکز خرید اوت لت فقط روی یک محصول خاص مثل لباس، مبلمان یا محصولات تفریح تمرکز می نمایند، اگرچه تنوع محصولی که ارائه می دهند، کم نیست.

اینجا خبری از آخرین مدل ها نیست

اگر در پی جدیدترین و آخرین مدل هر کالایی باشید، باید به مراکز خرید بروید نه اوت لت. اجناس اوت لت ها از کالکشن های قدیمی، اجناس تک سایز یا محصولات فصل قبل و سال قبل هستند. این یکی از دلایل ارزان بودن آن هاست. در واقع یکی از تفاوت های اوت لت و فروشگاه های معمولی در مدل هایی است که می فروشند.

مراقب کیفیت باشید!

دوست دارید یک پیراهن گوچی که یکی از جیب هایش کمی کج دوخته شده را با قیمت دو برابر کمتر از یک لباس استاندار بخرید؟ چنین پیراهنی را حتما در اوت لت پیدا می کنید. یکی دیگر از تفاوت های مهم مراکز خرید لوکس و برترین اوت لت های جهان کیفیت محصولات است. توجه کنید که جنس های اوت لت بی کیفیت نیستند اما اجناس موجود در مراکز خرید از برترین های یک برند هستند، مراکز خرید محصولات قدیمی یا با کیفیت پایین را در ویترین نمی گذارند.

اما یافتن اجناس بی کیفیت یا داری نقض در اوت لت ها چیز غیرمعمولی نیست. در واقع این ویژگی فروشگاه اوت لت است. حتی اگر جزو برترین اوت لت های جهان باشد! خیلی از سازنده ها اجناسی را که استانداردهای میزان، طراحی یا سایر معینات را برآورده ننموده، در اوت لت ها می فروشند.

همه این موارد ما را به سمت بزرگ ترین فرق فروشگاه معمولی و اوت لت می رساند؛ جنس های اوت لت به شکل باورنکردنی ارزان تر از اجناس فروشگاه های معمولی هستند، این مهم ترین ویژگی فروشگاه اوت لت است!

راهنمای خرید از اوت لت

اوت لت ها مکان های هیجان انگیزی هستند. شما ناگهان با انبوهی از محصولات برند اما با قیمت های باورنکردنی روبرو می شوید. در چینی شرایطی کنترل کردن خودتان سخت است. کفشی که چند سال پیش آرزو داشتید بخرید، کیف لویی ویتون، شلوار ماوی یا ست روتختی از برند موردعلاقه تان!

شما دوست دارید همه چیز را بخرید؛ این ویژگی فروشگاه اوت لت است. اما نباید فراموش کنید که مهم ترین علت خرید از اوت لت صرفه جویی و به صرفه خرید کردن است. پس بهتر است این چند مرحله را در خرید از انواع اوت لت رعایت کنید:

1. آنالیز قیمت

اگر امکانش وجود دارد حتما قیمت کالا را که می خواهید از اوت لت بخرید در سایت چک کنید. اگر قیمتش با سایت یکسان است شاید بهتر باشد از سایت معتبر محصول را بخرید.

2. یک برنامه خرید تهیه کنید

بدون هدف و در پی کالاهای ارزان از این فروشگاه به آن فروشگاه نروید. شما برای خرید یک گوشی موبایل یا یک کوله پشتی خوب و باکیفیت در این اوت لت هستید. اگر بدون هیچ برنامه ای در اوت لت بچرخید، در نهایت متوجه می شوید برای چیزهایی هزینه کردید که اصلا احتیاجی به آن ها نداشته اید. سعی کنید فهرست خرید داشته باشید.

3. یک بودجه معین برای خودتان مشخص کنید

یکی از برترین راه ها برای اینکه مطمئن شوید بیش از حد در اوت لت پول خرج ننموده اید، مشخص کردن یک بودجه معین است. قبل از رفتن به اوت لت باید کاملا مصمم مشخص کنید که تا چه حد می خواهید در این اوت لت هزینه کنید. وقتی به آن حد رسیدید، باید خرید را متوقف نموده و از آنجا بیرون بیایید. گشت وگذار در اوت لت ممکن است شما را وسوسه کند.

به جای آینه به زمین نگاه کن!

تابه حال به این فکر نموده اید که اگر همه مردم زمین سالی یک دست لباس می خریدند، فراوری لباس چقدر کمتر می شد؟ اگر صنعت فشن با این سرعت پیش نمی رفت، زندگی ما و حتی باقی موجودات امروز چه شکلی داشت؟ واقعیت این است که صنعت فشن نقش مهمی در فراوری زباله، آلودگی هوا و همین طور ترویج فرهنگ مصرف گرایی دارد. خرید از اوت لت ها و همینطور استوک فروشی ها باعث کاهش قابل توجه فراوری لباس و سایر محصولات می گردد. این کار فراوری زباله را کمتر می نماید و از همه مهمتر باعث می گردد زمین حال بهتری داشته باشد.

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل درباره اینکه اوت لت چیست و چه تفاوت هایی با فروشگاه های معمولی دارد، صحبت کنیم. این بار وقتی تصمیم به خرید لباس، وسیله الکترونیک آخرین مدل یا هر محصول دیگری گرفتید، به این فکر کنید که آیا واقعا به آن احتیاج دارید؟ از این مهم تر به روزی فکر کنید که مردم کره زمین در هوای پاک و بدون احتیاج به کمدهای پر از لباس، خانه های پر از وسیله و در آرامش زندگی می نمایند.

آیا تا به حال تجربه خرید از اوت لت ها را داشته اید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره اوت لت

فروشگاه اوت لت چیست؟

مرکز خرید اوت لت جایی است که اجناس مارک دار به علت نقض های جزئی فراوریی، فراوری اضافه، فروش نرفتن تمام نمونه ها و حتی آخرین مدل نبودن با قیمت های پایین به حراج گذاشته می شوند. اوت لت ها برترین محل برای خرید اجناس مارک دار و ارزان قیمت است.

چرا اجناس اوت لت ارزانتر است؟

خیلی از فراورینماینده ها جنس های به جای مانده از کالکشن ها یا خط فراوری قبلیشان یا حتی اجناسی قدیمی و فروش نرفته را در مرکز خرید اوت لت می فروشند. محصولاتی که طبق استانداردهای کارخانه فراوری نشده اند، اما برای استفاده کردن مناسب باشند یا محصولات نمونه که در اولین خط فراوری با کیفیت کمتری ساخته شده باشند، در اوت لت به فروش می رسند. این موضوع قیمت این اجناس مارک دار را تا حد زیادی کاهش می دهد.

فرق فروشگاه معمولی و اوت لت چیست؟

اجناس اوت لت نسبت به فروشگاه های معمولی ارزان تر است. اجناس اوت لت معمولا اجناس مارک دار به جای مانده از کالکشن یا فصل و سال قبلی هستند. اجناس اوت لت ممکن است ایراداتی داشته باشند. کیفیت اجناس موجود در فروشگاه معمولی گاهی از کیفیت اجناس موجود در اوت لت بالاتر است.

منبع: فلای تودی
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 2472

به "اوت لت چیست و چه تفاوتی با مراکز خرید دیگر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوت لت چیست و چه تفاوتی با مراکز خرید دیگر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید