ایران در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته است، پزشکی با توجه به ظهور فناوری های جدید دوفضایی و دچار تحولات جدی شده است

به گزارش تفطن، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مدیران این معاونت با حضور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با سعید رضا عاملی ملاقات و گفت وگو کردند.

ایران در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته است، پزشکی با توجه به ظهور فناوری های جدید دوفضایی و دچار تحولات جدی شده است

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عاملی در این جلسه طی سخنانی گفت: ارائه گزارش عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی احتیاج به فرصت مبسوط و گسترده تری دارد.

ایران در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته است

وی اضافه کرد: این جای خوشبختی است که علی رغم جو ایران هراسی که دشمنان ما ایجاد نموده اند، کشورمان در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته و مورد اعتماد مردم منطقه و سایر کشورهاست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مطالعات میان رشته ای در فضای علمی دنیا ادامه داد: در این زمینه جداسازی آموزش پزشکی از بدنه آموزش عالی کشور، ما را در رتبه بندی آموزشی دچار مشکل نموده است و در ضمن ارتباط علوم پزشکی با سایر رشته های علمی را نیز با اختلال روبرو نموده است، می توان جهت های میانه ای را برای تقویت همکاری بین رشته ای فراهم آورد.

عاملی با اشاره به تجربه دانشگاه های مطرح دنیا در این زمینه گفت: تغییر ساختاری در این موضوع هرچند مشکل است ولی غیر ممکن نیست.

لزوم توجه به نقش فناوری های جدید در علوم پزشکی

وی با تاکید بر لزوم توجه به نقش فناوری های جدید در علوم پزشکی اضافه کرد: این فناوری ها، علوم پزشکی را متحول نموده و بخش عمده ای از این تحولات در حوزه سایر علوم مانند علوم رایانه شکل گرفته است.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: متاسفانه صندلی کشورمان در رتبه بندی های بین المللی علمی در بعضی حوزه ها چندان جالب نیست که این موضوع باید اصلاح گردد.

پزشکی با توجه به دوفضایی شدن دنیا دچار تحولات جدی شده است

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع دوفضایی شدن دنیا گفت: صنایع مختلف و از جمله پزشکی با توجه به این دوفضایی شدن دچار تحولات جدی شده است.

وی با اشاره به تفاهم نامه همکاری میان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: با توجه به تاثیر فناوری های نوین در میرایی رشته های درسی، موضوع رشته های نوین و تاثیر پیشرفت های فناوری و از جمله فناوری های فضای مجازی از موضوعاتی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

تاکید بر اهمیت امنیت و ظرفیت پایگاه های داده ها

عاملی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اهمیت ظرفیت پایگاه های داده ها DATA CENTER ادامه داد: افزایش ظرفیت پایگاه داده ها و توجه به امنیت این پایگاه ها برای نگهداری اطلاعات حوزه علوم پزشکی ضروری است.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به ظرفیت پایگاه علوم استنادی دنیا اسلام ISC گفت: این مرکز مهم علمی توانسته است تا با گسترش و تعمیق ارتباطات بین المللی علمی، روابط علمی به ویژه در دنیا اسلام را تسهیل کند و وزارت بهداشت می تواند از این ظرفیت استفاده بیشتری داشته باشد.

عاملی با اشاره به لزوم استفاده از تجربه منطقه بندی آموزش پزشکی اضافه کرد: کوشش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه منطقه بندی آموزش پزشکی، با توجه به ظرفیت ها و ماموریت های دانشگاه های علوم پزشکی یک الگوی مفید و قابل استفاده است.

وی همچنین در سرانجام سخنان خود با اشاره به موضوع پفراینده الکترونیک سلامت و توزیع مناسب پزشک در کشور بر لزوم استفاده از ظرفیت فضای مجازی در این زمینه نیز تاکید نمود.

ارائه گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت توسط معاون آموزشی وزارت بهداشت

حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گزارشی از اقدامات اجرا شده و برنامه های پیش روی این معاونت ارائه کرد.

وی گفت: بر اساس تحلیل اسناد بالادستی، فرآیند و برنامه های تحول در این معاونت ذیل عناوینی مانند آینده نگاری، دانشگاه نسل سوم، عدالت آموزشی، جوابگو بودن، آمایش سرزمینی، اعتلای اخلاق حرفه ای، آموزش مجازی، نظام ارزیابی و آزمون ها، اعتباربخشی و تقویت زیرساخت ها دسته بندی شده اند.

راه اندازی مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی نصر

حقدوست اضافه کرد: در خصوص تحقق مرجعیت علمی در حوزه آموزش پزشکی، مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی نصر راه اندازی شده و مشغول به کار است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از برنامه های این مرکز ساماندهی کتب مرجع علوم پزشکی به زبان فارسی است و موضوع مدیریت استعدادهای درخشان هم از دیگر برنامه های مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی است.

حقدوست گفت: موضوع سرآمدی دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه تحت پوشش این دانشگاه ها، هم در این مرکز دنبال می گردد.

وی با اشاره به برگزاری المپیادهای دانشجویی اضافه کرد: المپیادهای دانشجویی که چند سال است راه اندازی شده، یک نهضت در بخش های مختلف مانند اخلاق پزشکی، هنر و پزشکی، فلسفه پزشکی ایجاد نموده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: خودداری از گسترش تشکیلات و استفاده بهینه از تشکیلات و منابع فعلی هم از اهم برنامه های مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی است.

حقدوست گفت: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرکزی به عنوان مرکز توسعه آموزش وجود دارد که از جمله وظائف این مرکز توانمندسازی اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور است.

وی اضافه کرد: در زمینه آمایش سرزمینی 10 کلان منطقه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور وجود دارد و براساس این الگو باید همه خدمات پزشکی در این 10 کلان منطقه به صورت یکسان وجود داشته باشد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: بر اساس این الگو هر کدام از این کلان منطقه ها دارای ماموریت های ویژه ای هستند.

حقدوست در تشریح این موضوع گفت: در خصوص موضوعاتی مانند همگرایی علوم، محیط زیست هر کدام از این 10 کلان منطقه با توجه به ظرفیت اعضای هیئت علمی و توانمندی های خود دارای ماموریت های خاص هستند.

وی اضافه کرد: همچنین فرایند انجام ماموریت ها به دقت تحت نظارت است و بر اساس نتایج نظارت ها به این 10 کلان منطقه امتیاز داده می گردد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به استفاده از ظرفیت فضای مجازی در این وزارتخانه ادامه داد: ما در تمام این 10 کلان منطقه مرکز آزمون مجازی راه اندازی نموده ایم و هم اکنون آزمون های ملی به صورت مجازی برگزار می گردد.

حقدوست در همین زمینه گفت: در بعضی از این 10 کلان منطقه حدود 80 درصد از آزمون های بخشی به صورت مجازی برگزار می گردد.

دانشگاه کرمانشاه بعد از دانشگاه تهران؛ میزبان بیشترین تعداد دانشجویان خارجی است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از ماموریت های این کلان منطقه ها جذب دانشجویان خارجی است و به عنوان مثال بعد از دانشگاه تهران، دانشگاه کرمانشاه هم اکنون میزبان بیشترین تعداد دانشجویان خارجی است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: به منظور بین المللی سازی آموزش پزشکی، سعی شده تا هر کدام از دانشگاه های علوم پزشکی کشور را به یک کشور خارجی متصل کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از این گزارش و در خصوص اعتبار سنجی آموزشی گفت: در خصوص اعتبار بخشی آموزشی یک فرایند تدوین شده و کارگروه مسئول این طرح، تمام دانشگاه های علوم پزشکی، بیمارستان ها و... را 2 دوره اعتبارسنجی نموده است.

وی اضافه کرد: در این اعتبار سنجی ها بر اساس چک لیست تهیه شده، دانشگاه ها و بیمارستان ها از لحاظ برخورداری از استانداردها و معیارها به دقت ارزیابی شده و نمره گرفته اند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: شفافیت اقتصادی و نظارت بر تخصیص و هزینه کرد منابع هم یکی دیگر از کارنمودها و ماموریت های مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی است.

دسته بندی شاخص های رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی

حقدوست با اشاره به شاخص های رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: این شاخص ها تحت عناوینی مانند دانشگاه جوابگو، دانشگاه کارآفرین، دانشگاه فناور، دانشگاه دارای توسعه پایدار، دانشگاه مشارکت جو دسته بندی شده اند.

وی با اشاره به مطالعات بین رشته ای در حوزه آموزش پزشکی اضافه کرد: در این زمینه یک سری اقدامات در وزارتخانه بهداشت اجرا شده و یک سری اقدامات هم با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دست انجام است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: به عنوان مثال در بخش هوش مصنوعی و کاربرد آن در بهداشت و سلامت طرح های همکاری مشترک میان وزارت بهداشت و علوم در دست انجام است.

حقدوست در تشریح بخش های دیگر همکاری میان وزارت بهداشت و وزارت علوم گفت: همکاری مشترک در هیئت های ممیزه، نشریات علمی و ... از سایر زمینه های همکاری مشترک میان وزارت بهداشت و وزارت علوم است.

وی با اشاره به بحث نگاه به آینده در آموزش پزشکی اضافه کرد: برآورد نیروی انسانی مورد احتیاج تا سال 1404 یکی دیگر از اقدامات اجرا شده در وزارت بهداشت است و براساس مطالعات اجرا شده و با در نظر دریافت منابع و ماموریت ها ما امروز می دانیم که به عنوان مثال در سال 1404 به چه تعداد پزشک عمومی احتیاج داریم.

به ازای هر 1000 شهفرایند حدود 1.2 پزشک داریم

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: امروز نسبت استاد به دانشجو 1 به 11 است و همچنین امروز به ازای هر 1000 شهفرایند حدود 1.2 پزشک داریم.

حقدوست با اشاره به اختلاف های آماری نیز گفت: به نظر می رسد مشکل اصلی در این زمینه نبود تعریف یکسان از معیارهای آماری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سرانجام گزارش خود با اشاره به موضوع سهمیه های آموزشی نیز گفت: باید این سهمیه ها با توجه به معیارهایی مانند عدالت آموزشی بازنگری و اصلاح شوند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این ملاقات حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی، امامی رضوی دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، آبتین حیدرزاده سرپرست مرکز سنجش آموزش پزشکی، شهرام یزدانی رئیس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی، عطا پورعباس دبیر کمیته تحقیق و توسعه، محمد حسین آیتی دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی و حسین قنبری عضو شورای مشاوران و مسئول روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت و همچنین ناصر باقری مقدم دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، سید حسن قدسی پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و جواد محمدی مدیر کل دفتر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حضور داشتند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1139

به "ایران در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته است، پزشکی با توجه به ظهور فناوری های جدید دوفضایی و دچار تحولات جدی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته است، پزشکی با توجه به ظهور فناوری های جدید دوفضایی و دچار تحولات جدی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید