آیین نامه ناقصی که درست هم اجرا نمی شود!

به گزارش تفطن، نوید گوهری ـ آهنگساز و رهبر ارکستر ـ نقطه ضعف ها در جشنواره موسیقی فجر را اینگونه ارزیابی می کند: از آنجا که جشنواره موسیقی فجر آیین نامه مشخصی ندارد تا نحوه برگزاری و تمامی زیرمجموعه ها، حوزه اختیارات و وظایف هرکدام را شفاف توضیح داده باشد، پس نمی شود انتظار بالایی از آن داشت.

آیین نامه ناقصی که درست هم اجرا نمی شود!

گوهری در گفت و گویی با خبرنگاران صحبتهایش در نقد جشنواره موسیقی فجر را اینگونه آغاز می کند: جشنواره ها و فستیوال ها یکی از علاقه ها و دغدغه های مهم من در طول دوران کاری ام بوده؛ به همین دلیل علاوه بر رهبری ارکستر، از سال 1394 به عنوان مدیر هنری فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران مشغول به فعالیت هستم. اگر نگاهی دقیق به جشنواره ها و فستیوال ها داشته باشیم، خواهیم دید که حضور افرادی به عنوان شورای سیاستگذاری، مدیر هنری، مدیر اجرایی و ... معمولا کوتاه مدت نیست و در یک بازه حداقل پنج ساله در این مسئولیت ها مشغول به فعالیت هستند.

او ادامه می دهد: اما نکته اینجاست که اسناد بالادستی که مجموعه ای از اهداف، عملکردها، فعالیت ها، سیاستگذاری ها، شیوه نامه ها و ... هستند برای بازه هایی 15 الی 20 ساله تدوین می شوند و در مقاطع زمانی مختلف مورد بازنگری و تکمیل قرار می گیرند. یک جشنواره استاندارد، بدون داشتن این اسناد و نظارت بر اجرای دقیق آنها، عملا ناکارآمد خواهد بود.

گوهری تصریح می کند: بنابراین تکرار مداوم اشخاص در سمت ها یا مسئولیت ها، به خودی خود مساله قابل بحث و جدلی نیست. آنچه که قابل بررسی و نقد هست، عملکردهای مجموعه ها و رویدادهایی است که تحت مدیریت و سیاستگذاری اشخاص مختلفی با استناد به اساسنامه ها و شیوه نامه ها برگزار می شوند. اصولا موفقیت جشنواره ها محصول یک کار تیمی و مشارکت ستادها و کارگروه های مختلفی است که هرکدام باید از افراد باتجربه و متخصص تشکیل شده باشند و در یک تعامل درست و تنگاتنگ با بقیه تیم ها عمل کنند و مدیران جشنواره ها معمولا مسئولیت هماهنگی آنها را عهده دار هستند.

سیستم و ساختار مورد بازنگری قرار بگیرد

این هنرمند شرح می دهد: بنابراین اگر یک آیین نامه معین درباره نحوه برگزاری جشنواره که تمامی زیرمجموعه ها، حوزه اختیارات و وظایف هرکدام را شفاف شرح داده باشد در دسترس نباشد، طبیعتا نمی شود انتظار بالایی از آن رویداد داشت. جشنواره موسیقی فجر بزرگترین و مهم ترین رویداد موسیقی در کشور بعد از انقلاب بوده است. با این وجود آیین نامه برگزاری آن در سال 1397 تصویب شده است یعنی تقریبا بعد از گذشت 32 سال! علیرغم اینکه به نظر من آیین نامه جشنواره بعد از این همه سال، هنوز بسیار کلی و در مواردی ناقص است، باید دید که همین آیین نامه هم چطور اجرا می شود؟

او با بیان اینکه اگر سیستم و ساختار مورد بازنگری قرار بگیرد، دیگر نگاه سلیقه ای وجود نخواهد داشت، در این زمینه ادامه می دهد: برای اینکه دقیق تر بگویم، مثلا جشنواره موسیقی فجر هر سال دارای یک رویه متفاوت برای برگزاری این رویداد است. این رویه ها به قدری سلیقه ای و دوره ای انتخاب می شوند که نه تنها شرکت کننده ها، که گاهی خود برگزارکننده ها هم تکلیفشان را با برگزاری جشنواره نمی دانند. گاهی پیش آمده که افراد متخصص و جوان به شوراهای داخلی و انتخابی فجر دعوت شده اند، اما آنقدر درگیر مسائل پیچیده مدیریتی و اعمال سلیقه های شخصی شده اند که به نیمه راه نرسیده، استعفا داده و بیرون آمده اند. معتقدم که آیین نامه اجرایی فجر هنوز یک سند درست و کامل نیست و علاوه بر آن همین سند هم به درستی اجرایی نشده و بر اجرای آن نظارتی نبوده است.

نظام جدیدی از سیاستگذاری برقرار شود

گوهری در پاسخ به اینکه بهتر نیست نام های تکراری برگزارکننده جشنواره موسیقی فجر، جای خود را به نیروهای جوان تر بدهند؟ می گوید: تکرار مداوم افراد فقط در مورد ساختار جشنواره فجر نیست متاسفانه همه جا می شود این رویه را مشاهده کرد. همانطور که اشاره کردم، چیزی که به نظرم می تواند راهگشا و کمک کننده باشد، بروزرسانی و برقراری نظام جدیدی از سیاستگذاری و معین اهداف برگزاری رویدادها، ارکسترها و نحوه تخصیص بودجه ها در اسناد بالادستی است. درغیر اینصورت، حتی اگر حضور افراد جدید و جوان در پست های اجرایی محقق شود، بازهم راه به جایی نخواهد برد و نواقصی که در همه این مجموعه ها مزمن شده، قابل درمان نخواهد بود.

او ادامه می دهد: به شخصه معتقدم، حضور افراد جوان و متخصص در این زمینه باید درجهت اصلاح ساختار و نظام برگزاری این رویدادها باشد که مسلما این امر باید در مرحله اول مورد توجه مدیران ارشد قرار بگیرد. برای مثال بیایید جشنواره جوان را درنظر بگیریم. تاجایی که اطلاع دارم، در این جشنواره هم افرادی به صورت مداوم سال ها است که به عنوان مدیران جشنواره و یا داوران درحال فعالیت هستند. درست است که حضور افراد جدید می تواند ایده ها و خلاقیت های جدیدی را در جهت ارتقاء جشنواره وارد سیستم کند اما جشنواره جوان به نظرم در بین دیگر جشنواره های دولتی از نواقص کمتری برخوردار است و هنوز پویا است. به علاوه که از طرف نوازندگان جوان هم به شدت با استقبال روبرو می شود. این بیشتر به این خاطر هست که جشنواره جوان، نظام معینی دارد، اهداف معینی دارد و برای رسیدن به این اهداف، شیوه نامه معینی دارد.

حتی راهی برای نقد عملکرد برگزارکنندگان جشنواره نیست

از گوهری سوال می کنیم که آیا نقدی به عملکرد این نام های تکراری دارد؟ می گوید: وقتی می توانم عملکرد افراد را نقد کنم که حیطه وظایف و اختیاراتشان برایم روشن باشد و بر اساس آن بتوانم نحوه عملکردشان را بررسی کنم. وقتی هیچ شیوه معین و شفافی در برگزاری جشنواره فجر، سیاستگذاری و نحوه تخصیص بودجه برای آن وجود ندارد (که لااقل جامعه موسیقی و رسانه ها از آن مطلع باشد) با چه میزانی می شود عملکرد افراد را در آن نظام نقد کرد؟

با او این سوال را مطرح می کنیم که تا چه حد حضور مکرر برخی نام ها در عرصه تصمیم گیری موسیقی را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می داند؟ می گوید: معین سمت های جشنواره و مدت تصدی این پست ها، شرح وظایف و اختیارات مدیران و ... همگی موضوعاتی است که باید در یک ساختار نظام مند برای هر رویدادی معین شود و این از مهمترین وظایف وزارت ارشاد و متولیان موسیقی است که با دعوت از متخصصان و نیروهای جوان و با انگیزه، به تدوین شیوه نامه هایی با شفافیت بالا و همگام با نیازهای امروز جامعه موسیقی مبادرت کنند.

او ادامه می دهد: به نظر من اگر جشنواره موسیقی فجر از جشنواره ای صرفا دولتی، که گاهب دغدغه ها و سیاستگذاری هایی مرتبط با سیاست های دولت دارد، به جشنواره ای هنری که متولی آن دولت است تغییر کند و بر اساس یک شیوه نامه درست اجرایی و حضور افراد متخصص در همه حوزه های موسیقی مدیریت و برگزار شود، ظرفیت های بسکمک دارد و می تواند جایگاه خود را به عنوان مهمترین رویداد موسیقی کشور دوباره به دست بیاورد. تنها در این صورت است که هم هنرمندان و هم دولتمردان می توانند به یک اندازه از این جشنواره منتفع شوند. اما اگر هنرمندان روز به روز از این جشنواره بیشتر فاصله بگیرند، طبیعتا دولتمردان هم نمی توانند از برگزاری آن و خروجی هایش نفعی داشته باشند.

این هنرمند همچنین درباره یازدهمین حضور ریاحی به عنوان دبیر جشنواره موسیقی فجر تصریح می کند: این متن آیین نامه اجرایی جشنواره موسیقی فجر هست که صراحتا نحوه انتخاب دبیر را شرح می دهد و به نظرم بعد از مطالعه این متن معین است که باید دید این شورا متشکل از چه کسانی بوده اند و باید از ایشان بپرسید که با استناد به چه دستاوردهایی مجددا ایشان را به عنوان دبیر پیشنهاد کرده اند؟

نوید گوهری در سرانجام صحبت هایش برای یادآوری بخشی از متن آیین نامه اجرایی جشنواره موسیقی فجر درباره انتخاب دبیر را در اختیار خبرنگاران قرار داد که به شرح زیر است:

3- شورای پیشنهاد دبیر

3/1- تعریف: شورای پیشنهاد دبیر به منظور بررسی و رایزنی و انتخاب گزینه های مناسب برای تصدی مسئولیت دبیر جشنواره تشکیل می شود.

3/2-نحوه گزینش: شورا و جلسات آن با دعوت و ریاست و پیگیری رئیس جشنواره تشکیل خواهد شد. ترکیب شورا شامل 9 عضو به شرح ذیل خواهد بود و جلسات شورا با حضور حداقل 5 عضو رسمیت خواهد یافت. در صورت به حد نصاب نرسیدن هر جلسه ای تاریخ جلسه بعد در اولین فرصت ممکن معین شده و با حضور هر تعداد از اعضا رسمیت خواهد داشت.

3/2/1- رئیس جشنواره (به عنوان رئیس جلسه)

3/2/2- کنندگان سه مرکز مهم دانشگاهی کشور در حوزه موسیقی(انتخاب دانشگاه ها بر عهده رییس جشنواره است)

3/2/3- کننده خانه موسیقی ایران

3/2/4- مدیرعامل انجمن موسیقی ایران

3/2/5- سه نفر از جامعه موسیقی ایران به پیشنهاد رئیس جشنواره و تائید معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترجیحاً با زمینه کاری متنوع و متفاوت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1994

به "آیین نامه ناقصی که درست هم اجرا نمی شود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه ناقصی که درست هم اجرا نمی شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید