ایران پس از 17 سال میزبان کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه شد

به گزارش تفطن، دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU) دوازدهم لغایت پانزدهم تیر ماه امسال با حضور 32 کشور به میزبانی شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد.

ایران پس از 17 سال میزبان کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه شد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، حسین مهری در نشست خبری درباره نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه اظهار کرد: این اتحادیه بزرگترین اتحادیه منطقه ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهمترین مجمع تصمیم گیری درباره توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تاریخچه تشکیل این اتحادیه مطرح کرد: اندیشه تشکیل اتحادیه نخستین بار توسط چهار کشور جمهوری خلق چین، کره جنوبی، فیلیپین و تایلند طی مذاکراتی مطرح شد که تلاشهای این کشورها به امضا و اجرای قرارداد همکاری پستی و تشکیل نخستین کنگره در سال 1965 با حضور چهار کشور موسس انجامید؛ در کنگره بعدی که در کیوتوی ژاپن در سال 1970 برگزار گردید تعداد اعضا به 9 کشور رسید و سپس با عضویت تایوان تعداد اعضای شرکت نماینده در کنگره ملبورن در سال 1974 به 10 رسید.

مدیر عامل شرکت ملی پست درباره چگونگی عضویت ایران در اتحادیه به عنوان کشوری از قاره آسیا گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنگره پنجم که در سال 1985 در کشور تایلند برگزار گردید، به عنوان ناظر شرکت کرد و انتها در هفتمین کنگره که در سنگاپور برگزار گردید، به عنوان عضو پذیرفته شد و شرکت کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 32 کشور دراین اتحادیه عضویت دارند، اضافه نمود: علاوه بر این افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی دارالسلام، پاکستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سریلانکا، فیلیپین، کره جنوبی، گینه نو، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزلند، ویتنام، هندوستان، کامبوج، فیجی، میانمار، جرایز سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می دهند.

رئیس هیئت مدیره پست، کنگره را نهاد عالی اتحادیه خواند و خاطر نشان کرد: کنگره از نمایندگان کشورهای عضو تشکیل می گردد که هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می گردد و درهر کنگره به مسائل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته شده و کمیته های مختلف آن تشکیل جلسه می دهند.

مهری با یادآوری اینکه دیگر همکاریهای پستی منطقه ای در قالب نهادهای دیگری از اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه صورت می گیرد، ابراز کرد: شورای عالی مدیران (EC)، به صورت سالانه با حضور تمامی اعضا و نمایندگان شورای راهبری و شورای عملیات پستی اتحادیه پستی جهانی و نمایندگان آژانسهای تخصصی سازمان ملل در یکی از کشورهای عضو اتحادیه پستی جهانی APPU برای حصول اطمینان از تداوم کار اتحادیه در فواصل بین کنگره ها، تشکیل می گردد.

وی با بیان اینکه دفتر اتحادیه رابط ارتباطی، اطلاعاتی، پژوهشی و آموزشی کشورهای عضو اتحادیه است، اضافه نمود: تعاونی پست آسیا و اقیانوسیه (APP Cooperative) با هدف تقویت شبکه پستی در منطقه نیز فعالیت می نماید که در حال حاضر 25 کشور از جمله ایران، عضو این تعاونی هستند که سالیانه نشست خود را برگزار می نمایند.

معاون وزیر ارتباطات مرکز آموزش پستی آسیا و اقیانوسیه را از جمله نهادهای مهم اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه برشمرد و توضیح داد: این مرکز به منظور تأمین تسهیلات آموزشی در راستای بهبود سرویسهای پستی در حوزه آسیا و اقیانوسیه در سال 1970 در بانکوک تایلند تأسیس شده است.

مدیر عامل پست حق السهم را از سوی کشورها برای عضویت در اتحادیه ضروری دانست و گفت: در هر کنگره درباره حداکثر مخارج سالانه براساس توصیه های مدیر کل دفتر مرکزی تصمیم گیری می گردد؛ این هزینه ها میان تمامی اعضا تقسیم می گردد.

وی اضافه نمود: حق السهم هر کشور براساس طبقه بندی حق السهم اتحادیه پستی جهانی مشخص خواهد شد؛ برای تقسیم مخارج اتحادیه، کشورهای عضو به سه گروه 5، 3 و 2 واحدی تقسیم می شوند که پست ایران در طبقه حق السهم سه واحدی نهاده شده است.

مهری با اشاره به اینکه کشور ایران پس از 17 سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را برعهده گرفته است، اظهار کرد: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال 2013 به اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه رسید و رسما مورد تصویب کنگره نهاده شد؛ همچنین اعلامیه رسمی جمهوری اسلامی ایران در همان سال توسط وزارت متبوع اعلام شد.

مدیر عامل شرکت پست گفت: براساس هماهنگیهای به عمل آمده، کنگره 2017 اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و آنالیز سیاستهای منطقه ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاریهای بین المللی به میزبانی کشورمان، طی روزهای 12 لغایت 15 تیرماه امسال در هتل المپیک تهران برگزار می گردد.

وی برگزاری این نشستها را در سطح منطقه ای و بین المللی بسیار مهم و استراتژیک تلقی و مطرح کرد: چنین مجامعی از یکسو فرصتی برای توسعه و بهبود همکاریها و روابط پستی باکشورهای عضو در منطقه، بهره برداری از پتانسیلهای منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی، صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه در راستای درآمدزایی را ایجاد خواهد نمود.

مهری خاطر نشان کرد: از سوی دیگر با نزدیکتر شدن مواضع کشورهای منطقه می توان در محافل جهانی نظیر اتحادیه پستی جهانی نفوذ و اثرگذاری در تصمیم گیریها را با در نظر دریافت منافع کشورهای منطقه افزایش داد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در خلال کنگره پیشنهادات کشورها مطرح و با حداکثر آرا به تصویب می رسد، اضافه نمود: احکام اتحادیه از سوی کشورهای عضو امضا و به اجرا درخواهد آمد.

مدیر عامل پست اضافه نمود: کشورهای امضانماینده نسبت به تنفیذ، پذیرش و تصویب اساسنامه، پروتکلهای الحاقی و سایر احکام اتحادیه در چارچوب قانون اساسی کشورشان اقدام می نمایند.

مهری درباره دستاوردهای کنگره 2017 برای پست ایران تأکید کرد: میزبانی دوازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه از سوی پست کشورمان و حضور فعال و نقش آفرینی در این اتحادیه علاوه بر کسب مزیتهای پستی، صندلی و وجهه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه آسیا واقیانوسیه ارتقا خواهد بخشید.

وی با اشاره به اینکه به دنبال برگزاری این کنگره، جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای عالی مدیران اتحادیه (APPU-EC) را به مدت چهار سال تا کنگره آینده که در کشور تایلند برگزار می گردد، برعهده خواهد گرفت اظهار کرد: پست ایران با میزبانی بهینه این اجلاس بتواند زمینه لازم برای توسعه همکاریهای پستی میان کشورهای عضو و ایجاد فضای هم اندیشی و تعامل میان متخصصان پستی در سطح منطقه را فراهم آورد و نام کشورمان در عرصه پستی بار دیگر خوش بدرخشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 968

به "ایران پس از 17 سال میزبان کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران پس از 17 سال میزبان کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید