بازار داغ شایعات در بورس

به گزارش تفطن، یک تحلیلگر بازار سرمایه در یادداشتی تاثیر شایعات فضای مجازی بر بازار سرمایه را آنالیز کرد.

بازار داغ شایعات در بورس

به گزارش ایسنا، در یادداشت معصومه احمدی ترکمان آمده است: یکی از مسایل و مسائل اساسی که به شدت در بازار سرمایه این روز ها و به خصوص در طول هفته جاری با آن رو به رو بودیم، داغ بودن بازار شایعات به ویژه در بستر فضای مجازی بوده است که سرعت انتشار اطلاعات چه درست چه غلط در آن بسیار بالاست. فضای مجازی در کنار تمامی استفاده های مفیدی که می توان از آن در راستای آموزش و فرهنگ سازی آحاد مردم به ویژه در حوزه بورس داشت، در بعضی موارد همچون شمشیر دولبه عمل نموده و به فضایی منجر می گردد که فارغ از هرگونه منطق و تحلیل تبدیل به یک فضای مبتنی بر بی خردی و رفتار های احساسی کامل می گردد که در آن سهامداران و سرمایه گذاران حتی حقوقی ها و قدیمی­های بازار بعضاً اقدام به عرضه آبشاری سهام خود در عین ارزندگی می نمایند. این عرضه های آبشاری که کاملا بی پایه و منطق صورت می­گیرد در نهایت منجر می گردد که حرکات توده واری در راستای ایجاد یک فضای منفی بی منطق ایجاد شده و به سایر افراد نیز تسری پیدا کند؛ تا حدی که افراد حاضر باشند در آن به هر قیمتی سهام خود را به فروش رسانند.

عمدتاً این قیمت­های فروش فرسنگ­ها با ارزش ذاتی سهام تفاوت دارد و بسیاری به اشتباه در دامی می­ افتند که ناشی از به اصطلاح نقد شونده بودن سهام نسبت به سایر دارایی های اقتصادی است؛ یعنی نقدشوندگی که می­ توانست به عنوان یک ارزش کلیدی برای بازار مطرح گردد. در این موارد و به دلیل بهره برداری نامناسب به ضد ارزش بدل شده و طبعات سنگینی را برای آن نماد و پرتفوی این افراد یا شرکت­ها به همراه می­ آورد. عمدتاً این افراد پس از فروش در این قیمت­ها که بعضاً منجر به شکل گیری یه سری کف­های قیمتی می گردد و با رشد قیمتی که در روز های آینده اتفاق می افتد، اقدام به بعضی اعمال احساسی از جمله ناسزاگویی و سپس خرید در قیمت­های بالاتر از فروش خود در همان نماد می نمایند که نتیجه برآیند آن ها در نهایت چیزی فراتر از بعضی هزینه­ ها از جمله هزینه معاملات به کارگزاری و ... نخواهد بود.

این اتفاق در طول هفته جاری نیز به وضوح مشاهده شد که علیرغم ارزندگی قیمت بسیاری از سهام شاهد یک ریزش دسته جمعی بر مبنای چند شایعه غلط در سطح بازار بودیم. در ارزندگی این سهام آیتم های موجود در صورت های اقتصادی شرکت ها از جمله گزارش مناسب فراوری و فروش در شرکت های فراوریی، گزارش های ماهانه و دوره ای آنها، نرخ دلار و اثرات تسعیر ارزی، اثرات روانی مثبت نتیجه انتخابات آمریکا، امیدواری مجدد درخصوص نتیجه رسیدن برجام، کشف واکسن کرونا و پرواز قیمت بسیاری از فلزات و بورس­های جهانی در دوران پساکرونا و ... بصورت کامل فراموش شد و در یک حرکت توده وار و بدون قایل شدن تفکیک بین صنایع مختلف شاهد کاهش یکباره و ریزش شدید شاخص بورس بودیم.

البته در این بین، همه بازیگران نیز فروشنده نبودند بلکه بسیاری علاوه بر نگهداری سهام ارزنده خود و اعتقاد به ارزنده بودن آنها، اقدام به اضافه کردن سهام به پرتفوی و خرید سهام جدید نیز کردند، زیرا این افراد معتقدند در روز های منفی و زمانی که کسی خریدار نیست می بایست برخلاف جهت بازار عمل و خرید کرد. این افراد بر مبنای کسب تجربه و تخصص به این باور رسیده اند که با هر حرف و شایعه­ ای نباید چوب حراج به سهام ارزشمند خود زد و می بایست پای انتخاب و اعتقاد خود به جد ایستاد و می­ دانند اگر ذره ای در این راه سست شوند، بسیاری از افراد هستند که با زیرکی مالک سهام آن ها شوند.

این افراد به درستی می دانند وقتی در بازاری که نزدیک به 600 شرکت حضور دارند نمی توان بر مبنای شایعات اقدام به خرید و فروش کرد و تکرار این عمل تنها باعث خستگی و تصمیمات اشتباه آن ها در معاملات خواهد شد؛ بنابراین این افراد به سختی انتخاب می نمایند که چه سهمی را بخرند و به سختی نیز از سهام خود دل کنده و اقدام به فروش آن می نمایند. این افراد در بیشتر مواقع برنده هستند و به دلیل انتخاب­های درستشان مجبور نمی شوند به چرخ و فلک ناسزا بگویند. این افراد مسئولیت اعمال خود را پذیرفته و با احساس مسئولیت بالا پای تمامی تصمیمات درست خود هستند و شیرینی نتیجه این تصمیمات را نیز در زندگی بورسی و پرتفوی خود مشاهده می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1686

به "بازار داغ شایعات در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار داغ شایعات در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید