بانک مرکزی، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

به گزارش تفطن، خبرنگاران - ضمن اعلام نتیجه بیست و نهمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ 25 آذرماه 1399، به اطلاع می رساند حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ 2 دی ماه امسال برگزار خواهد شد.

بانک مرکزی، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 آذر ماه 1399)

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 18 آذرماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری بیست و نهمین مرحله از این حراج، سه بانک سفارش های خود را به ارزش 11.7 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه سفارش ها با فروش 9.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد58 با نرخ بازده تا سررسید 20.54 و 1.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد60 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای اقتصادی برنده در روز سه شنبه 25 آذر ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین در روزهای چهارشنبه 19 و دوشنبه 24 آذر ماه 1399، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی 3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد55 را خریداری کردند. بنابراین در مجموع 14.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت طی هفته منتهی به 25 آذرماه 1399 توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (2 دی ماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی¬ام حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 2 دی ماه 1399 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است:

بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 30 آذرماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بینبانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز میتوانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 30 آذرماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 2 دی ماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکتنماینده در این حراج توصیه میگردد، تنوعبخشی به سبد داراییهای اقتصادی را در سفارشگذاری مد قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1678

به "بانک مرکزی، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید