تشکر پمپئو از تروئیکای اروپا به دلیل اتهام زنی به ایران

به گزارش تفطن، وزیر امورخارجه آمریکا از همراهی تروئیکای اروپا با ادعاهای بی اساس واشنگتن مبنی بر نقش ایران در حمله به تاسیسات آرامکو قدردانی کرد.

تشکر پمپئو از تروئیکای اروپا به دلیل اتهام زنی به ایران

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، ساعاتی پس از آنکه انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک مدعی شدند که ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان دست داشته است، وزیر امورخارجه آمریکا طی پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از این کشورها تشکر کرد.

مایک پمپئو نوشت: آمریکا از دوستان نزدیک خود ، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان به دلیل صحبت های شفاف شان درباره مسئولیت ایران در اقدام جنگی علیه عربستان و تاثیر آن بر منطقه و دنیا تشکر می نماید.

تروئیکای اروپا شب گذشته در بیانیه ای مشترک ادعاهای مقامات آمریکایی و سعودی علیه کشورمان را تکرار کرد و مدعی شد که ایران مسئول حمله به آرامکو است.

به گزارش خبرنگاران، ابتدای هفته گذشته تاسیسات نفتی آرامکو واقع در شرقی ترین نقطه عربستان هدف یک حمله پهپادی نهاده شد که گفته می گردد، در اثر آن نیمی از فراوری نفت ریاض متوقف شده است.

انصارالله یمن پس از وقوع این حمله به طور رسمی مسئولیت آن را بر عهده گرفت اما مقامات سعودی و آمریکایی همان ابتدا کوشش کردند ایران را مقصر بدانند و مدعی اند که جمهوری اسلامی عامل حمله بوده است.

این در حالی است که مقامات کشورمان ادعاها درباره نقش ایران در این حمله را قویا رد نموده و آنها را کاملا بی اساس دانسته است. این کشورها همچنین تاکنون کوچک ترین سند و مدرکی دال بر ادعایشان ارائه نداده و نتوانسته اند حرف هایشان را اثبات نمایند.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان ادعاهای آمریکا علیه ایران را ناشی از شکست واشنگتن در فشار حداکثری بر ایران دانسته و گفته بود که طرح اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی و مقصر دانستن ایران به فاجعه یمن سرانجام نمی دهد.

وی همچنین در پاسخ به ادعای سعودی ها توضیح داد: با توجه به اینکه رژیم سعودی، ایران را بابت حمله به تأسیسات نفتی خودش مقصر می داند - که اتهامی بی اساس است - جالب است که آنها با نقض آتش بس مورد حمایت سازمان ملل، برای تلافی به حدیده یمن حمله کردند. واضح است که حتی خود سعودی ها هم دروغ دخالت ایران را باور ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 621

به "تشکر پمپئو از تروئیکای اروپا به دلیل اتهام زنی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکر پمپئو از تروئیکای اروپا به دلیل اتهام زنی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید