تورم اردیبهشت به 41 درصد رسید

به گزارش تفطن، نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1400 برای خانوار های کشور به 41,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

تورم اردیبهشت به 41 درصد رسید

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1400 برای خانوار های کشور به 41 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه 1400 به عدد 46.9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 46.9 درصد بیشتر از اردیبهشت 1399 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 2,6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با کاهش 2,0 واحد درصدی به 61.1 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با کاهش 2.7 واحد درصدی به 40.3 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 46,1 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 2,7 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 51,0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2,0 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت 1400 به 0,7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 0.8- درصد و 1.6 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 0,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.9 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 0.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1400 برای خانوار های کشور به 41,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2,1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 40,5 درصد و 43.2 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 1,9 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 2.6 واحد درصد افزایش داشته است. (آب معدنی، ماء الشعیر و نوشابه)، گروه قند، شکر و شیرینی (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) و گروه دخانیات می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش (انواع کفش)، گروه هتل و رستوران (غذا های سرو شده در رستوران) گروه بهداشت و درمان (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین در این ماه گروه میوه و خشکبار (موز و سیب)، گروه سبزیجات (خیار، لوبیا سبز و بادمجان)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (تخم مرغ) و گروه ارتباطات (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 40,1 درصد برای دهک پنجم تا 47.5 درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1949

به "تورم اردیبهشت به 41 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم اردیبهشت به 41 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید