تولید روزانه گاز کشور به 900 میلیون مترمکعب رسید

به گزارش تفطن، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از افزایش تولید روزانه گاز شیرین در کشور تا 900 میلیون مترمکعب خبر داد.

تولید روزانه گاز کشور به 900 میلیون مترمکعب رسید

به گزارش خبرنگار شانا، حسن منتظرتربتی امروز (سه شنبه، چهارم آذرماه) در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به حل مسئله موازنه تولید و مصرف در سال های گذشته در کشور، گفت: به دلیل اقدام های موثری که در سال های اخیر در پارس جنوبی اجرا شده، تولید روزانه گاز کشور به 900 میلیون مترمکعب رسیده که این مقدار معادل روزانه 5 میلیون بشکه نفت است.

وی با بیان اینکه اگر ایران از گاز طبیعی بهره مند نبود باید برای تامین انرژی کشور نفت وارد می کردیم، اضافه کرد: خوشبختانه این انرژی پاک اکنون در دسترس مردم در بخش های مختلف خانگی، صنایع و نیروگاه هاست.

مدیرعامل شرکت ملی گاز شرح داد: مسئله دیگری که در گذشته وجود داشت نوع شبکه گازرسانی کشور به حالت درختی بود یعنی سرشاخه های شبکه نقاط ضعف آن محسوب می شد اما در سال های اخیر با افتتاح کریدور غرب کشور و خط لوله دامغان - نکا - کیاسر، این خطوط لوله با قُطر 56 اینچ به شبکه گازرسانی متصل شدند و شبکه به هم پیوسته ای ایجاد شد.

تربتی همچنین به افزایش روزانه 30 میلیون مترمکعبی گاز طبیعی در تابستان امسال نسبت به زمان مشابه سال 98 اشاره کرد و گفت: به طور معمول هر سال تعدادی شهر و روستا به شبکه گاز کشور اضافه کرده می شود که بخشی از افزایش مصرف به این موضوع معطوف است، اما عمده افزایش غیر معمول امسال به دلیل افزایش شست وشوها، استفاده از آب گرم و به تبع آن افزایش مصرف گاز در تابستان بود.

وی با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی، اظهار کرد: پیش بینی می کنیم زمستان امسال هم این فرایند افزایش بیشتر نسبت به مصرف هر سال ادامه دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه اکنون عمده شهرهای کشور به شبکه گاز متصل هستند، یادآور شد: تعداد روستاهای گازدار کشور از 14 هزار روستا در سال 92 اکنون به حدود 32 هزار روستا رسیده است یعنی به طور میانگین سالانه 3 هزار روستا به شبکه گاز متصل می شود.

در این باره بیشتر بخوانید؛

ظرفیت روزانه انتقال گاز ایران به 870 میلیون مترمکعب رسید

قطارِ گازرسانی روستایی به کجا رسید؟

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1639

به "تولید روزانه گاز کشور به 900 میلیون مترمکعب رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید روزانه گاز کشور به 900 میلیون مترمکعب رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید