جاهلان و دروغگویان می گویند وضع اقتصادی بازیگران خوب است!

به گزارش تفطن، هر چند که سیدمهرداد ضیایی سال هاست دست به قلم دارد و چند کتاب نوشته و چند کتاب دیگر هم در نوبت چاپ دارد، اما از بازیگران قدیمی تئاتر نیز هست که او را در آثار مختلف تلویزیونی و سینمایی بارها دیده ایم. او این شب ها سریال تلویزیونی شرم را به کارگردانی احمد کاوری و تهیه کنندگی امیرمهدی پوروزیری در حال پخش از شبکه سوم سیما دارد. همین نقش آفرینی بهانه ای شد تا با این هنرمند در خبرنگاران درباره این سریال به گفت وگو بنشینیم.

جاهلان و دروغگویان می گویند وضع اقتصادی بازیگران خوب است!

بازیگران عمدتا مهم ترین دلیل پذیرفتن نقشی را در یک سریال یا یک فیلم، فیلمنامه خوب می دانند. سوالم اینجاست که نقش منوچهر به تنهایی چه شاخصه هایی داشت که شما را مجاب کرد در سریال شرم بازی کنید؟

به طور کلی در زمانه عسرت، تنگدستی، فقر و بیکاری انتخاب های یک بازیگر ممکن است تنها بر اساس فاکتورهای هنری نباشد. کسانیکه می گویند وضع مالی بازیگران خوب است و می توانند در روزگار کرونا کار ننمایند، حتما در زندگی شان یک قرارداد هنری ندیده اند و نمی دانند که شرایط یک هنرمند به چه صورت است! به هر حال کسانیکه مدعی شرایط عالی زندگی هنرمندان هستند دو دسته اند; آنهایی که شرایط زندگی هنرمندان را می بینند و این حرف ها را می زنند که دروغگو هستند و کسانیکه با زندگی هنرمندان آشنا هستند و این حرف ها را می زنند نادان و جاهل اند.

پیش آمده شما هم به دلیل فشار مالی پیشنهاد بازی در نقشی را بپذیرید؟

بله، خیلی زیاد. بالاخره آدم ها باید زندگی نمایند و معاش داشته باشند و کار من در حوزه ادبیات و نوشتن است. من تا سال ها می توانستم به وسیله نوشتن زندگی کنم و حتی تا سال 85 هم نیازی نبود در کاری که دوست ندارم بازی کنم، اما در 15-10 سال اخیر از راه نوشتن سخت می گردد زندگی کرد.

خاصه در خصوص سریال شرم هم بنا به ضرورت مادی، بازی کردید؟

خیر. سطح کیفی سریال شرم بالای متوسط بود و کاراکتر منوچهر تکانه های سنگین خانوادگی دارد که از خارج و داخل خانواده به او وارد می گردد و همین موضوع انقدر برایم جذابیت داشت که بخواهم در آن بازی کنم، اما در خصوص این کاراکتر باید بگویم که شناسنامه ای از او در دست نیست. یعنی عقبه منوچهر را نمی دانیم و اصلا نمی دانیم چه اتفاقی افتاده که منوچهر ازدواج دوم نموده. در حقیقت بخشی از داستان گم است.

خودتان چقدر به شخصیت منوچهر اضافه کردید؟

-من بیشتر از نقش منوچهر حذف کردم تا اضافه; آن اضافه های هم مربوط به چند دیالوگ و خود بازی بود.

از آنجا که سریال شرم، سریالی زن محوری است، به نظرتان تصویری که از زن در سریال های ایرانی نشان داده می گردد منطبق بر واقعیت وجودی زن امروز ایرانی است؟

واقعیت وجودی زن امروز ایرانی یک اصطلاح مبهم است و کسی دقیقا نمی تواند مدعی گردد که می داند این واقعیت وجودی چیست! بنابراین هر کدام از ما می بایست کار هنری مان را انجام دهیم و کم و کاست های اجتماعی را بدون شعار در آثارمان مطرح کنیم. هر چند که به اعتقاد من وظیفه هنرمند اصلاح اجتماعی نیست. چون کار هنری خودش را تکرار می نماید. به این معنا که هر زمان به یک اثر هنری نگاه می کنیم تاثیرش را در ذهن و روح و روان مان می بینیم.

در کارنامه بازیگری شما هم نقش های مثبت و منفی و هم نقش های اصلی و مکمل دیده می گردد. خودتان بیشتر تمایل دارید در چه نقش هایی بازی کنید؟

نقش های چالشی را دوست دارم. البته به نظرم نقش های خاکستری سخت تر از نقش های دیگر هستند. چون در نقش های خاکستری سخت تر می توان خلاقیت داشت و در عین حال بازیگر در این نقش ها راحت می تواند از خیلی چیزها فرار و خودش را پشت نقش خاکستری پنهان کند.

ویروس کرونا چه تاثیری بر کار و زندگی شما گذاشته است؟

کرونا فرصت نوشتن بیشتری را برایم مهیا نموده. در یکسال گذشته یکسری از پیشنهادات را رد و یکسری دیگر را قبول کردم. الان هم به عنوان مجری برنامه شبانگاهی اهالی شب را برای شبکه چهار سیما روی آنتن دارم. همچنین قرار است در سریالی بازی کنم که فیلمبرداری آن به زودی شروع می گردد.

ساناز قنبری/ گروه فرهنگ و هنر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1718

به "جاهلان و دروغگویان می گویند وضع اقتصادی بازیگران خوب است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهلان و دروغگویان می گویند وضع اقتصادی بازیگران خوب است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید