جشن ولنتاین در کدام کشورها ممنوع است؟

به گزارش تفطن، روز ولنتاین روز ابراز عشق در فرهنگ مسیحی و فرهنگ مدرن غربی است که هر سال در روز 14 فوریه گرامی داشته می گردد و در کشورهای اروپایی و آمریکایی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع آن نیز از آداب این روز به شمار می رود.

جشن ولنتاین در کدام کشورها ممنوع است؟

با این وجود کشورهایی هم هستند که این جشن را ترویج مصرف گرایی می دانند و بزرگداشت آن را ممنوع اعلام نموده اند. اما ولنتاین در چه کشورهایی ممنوع است؟

ایران

در ایران از سال 1389 فراوری انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم قلب، گل رز قرمز و هر گونه فعالیتی مبنی بر اطلاع رسانی در این روز ممنوع است و از سوی مراجع قانونی با واحدهای متخلف برخورد می گردد.

گروهی دیگر به جای آن جشن اسفندگان را که برگرفته از آیین های ایرانی است و در روز پنجم اسفند برگزار می گردد به جای ولنتاین پیشنهاد می نمایند. اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان دوره دهم مجلس شورای اسلامی جشن سپندارمذگان (اسفندگان) را روز احترام به بانوان و جشن مهرگان را جشن مهر حقیقی و واقعی در فرهنگ ایرانی می داند و به نظر وی مردم باید به جای ولنتاین این روزها را جشن بگیرند.

مالزی

در مالزی بعضی مقامات حکومتی و مذهبی به دلیل آنچه که نامتناسب بودن این جشن با فرهنگ مسلمانان آن کشور می دانند، با به راه اندازی کمپین ضد ولنتاین کوشش نموده اند مردم را از برگزاری مراسم این روز نهی نمایند. با این حال همه مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاین حاکمان آن کشور موافق نیستند و بعضی برگزاری این جشن را بی ضرر می دانند.

عربستان سعودی

در عربستان سعودی فروش محصولات مربوط به روز ولنتاین مانند گل رز در سال 2001 و 2008 ممنوع شد و پلیس مذهبی این کشور از مغازه داران خواست تا چنین چیزهایی را به فروش نرسانند. در گذشته نیز کسانی که می خواستند این روز را جشن بگیرند، مجبور بودند گل رز قرمز را از بازار سیاه و با قیمت نجومی خریدار نمایند.

اندونزی

مقامات رسمی اندونزی نیز برگزاری مراسم ولنتاین را ممنوع اعلام نموده و چنین روزی را از اساس انکار نموده اند. آنها معتقدند که چنین روزی در هیچ کجای فرهنگ اسلامی جایی ندارد. حتی مردم این کشور در چهار شهر برای تحریم این روز دست به تظاهرات زدند تا جوانان را مطلع نمایند که ولنتاین یک سنت غربی و مسیحی است.

پاکستان

مقامات حکومتی و قضایی کشور پاکستان از سال 2017 درباره این روز اعلام موضع کردند و روز ولنتاین را فرهنگی غربی دانسته و آن را مغایر با آداب و فرهنگ پاکستان خواندند و برگزاری هرگونه مراسم و گرامیداشت این روز را ممنوع اعلام کردند. البته در نظرسنجی یکی از سایت های محلی پاکستان داون بیش از 80 درصد مردم به موضوع ممنوعیت ولنتاین در کشورشان رای مثبت دادند. مردم این کشور معتقدند که تبلیغ ولنتاین حتی در شبکه های اجتماعی مخالف آموزه های اسلام است و باید از ترویج آن جلوگیری کرد.

هندوهای استان اوریسا

البته فقط کشورهای مسلمان نیستند که روز ولنتاین را ممنوع اعلام نموده اند. هندوهای استان اوریسا نیز روز ولنتاین را ممنوع اعلام کردند و افرادی که این روز را جشن بگیرند وادار می نمایند با یکدیگر ازدواج نمایند.

ایالت بلگورود روسیه

ایالت بلگورود در روسیه، روز ولنتاین را به دلیل حفظ فرهنگ ممنوع اعلام نموده است زیرا مقامات این ایالت اعتقاد دارند برگزاری این جشن باعث از بین رفتن ارزش های معنوی و اخلاقی در بین جوان ها می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1083

به "جشن ولنتاین در کدام کشورها ممنوع است؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "جشن ولنتاین در کدام کشورها ممنوع است؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن ولنتاین در کدام کشورها ممنوع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید