خبرنگاران زنگ خطر مصرف گاز در کشور

به گزارش تفطن، تهران - خبرنگاران - اگرچه ایران با توسعه فازهای پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید، ظرفیت فراوری گاز خود را به یک میلیارد متر مکعب در روز رسانده اما افزایش بی رویه مصرف گاز در کشور و تزریق 810 میلیون متر مکعب به شبکه سراسری در نخستین روز از زمستان، زنگ خطر مصرف را در کشور به صدا درآورده است.

خبرنگاران زنگ خطر مصرف گاز در کشور

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، با سرد شدن هوا در کشور، مصرف گاز نیز افزایش پیدا می نماید. با این حال مانند سال های گذشته نگرانی مبنی بر کاهش فشار شبکه و قطع گاز وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری با شتاب زیادی افزایش پیدا کند.

ایران در حال حاضر با توسعه پارس جنوبی، ظرفیت فراوری گاز خود را به یک میلیارد متر مکعب در روز رسانده است. از این میزان حدود 70 درصد سهم پارس جنوبی است. با تکیه بر همین توان فراوری بود که سال گذشته با وجود بارندگی های زیاد و سرمای هوا در شمال کشور، اما گاز در هیچ نقطه ای قطع نشد.

سال جاری اما با توجه به شیوع کرونا و همچنین افزایش تعداد مشترکان شبکه گاز، مصرف فراتر رفته و اگر این رشد ادامه دار گردد، افزایش فراوری نمی تواند رشد مصرف را جبران کند و در آینده ای دور یا نزدیک باید منتظر افت فشار و یا قطعی گاز در مناطقی از کشور باشیم.

آنگونه که وزارت نفت ایران اعلام نموده، در نخستین روز زمستان سال جاری، مقدار گاز تزریق شده به شبکه خطوط سراسری 810 میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش 10.8 درصدی را نشان می دهد.

محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام نموده که مصرف روزانه گاز کل کشور در نخستین روز زمستان سال جاری (24 ساعت گذشته) در مقایسه با دوره مشابه پارسال، 55 میلیون مترمکعب افزایش یافته و به 740 میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور گفت: سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، 565 میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 11 درصد افزایش یافته است.

جولایی ادامه داد: مصرف صنایع عمده هم 120 میلیون مترمکعب و نیروگاه ها 55 میلیون مترمکعب بوده که گازرسانی به نیروگاه های کشور نسبت به زمان مشابه پارسال 24 درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف مشترکان بخش خانگی است.

به گفته جولایی، عمده مصرف گاز طبیعی اکنون در استان های شمالی کشور شامل گلستان، مازندران و گیلان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی و تهران است و این استان ها رکورددار مصرف گاز طبیعی در کشور هستند.

این در حالی است که مصرف گاز طبیعی در نخستین روز زمستان پارسال 685 میلیون مترمکعب بود، هرچند افزایش تعداد مشترکان گاز در این فرایند رو به رشد تاثیر داشته است، اما به گفته کارشناسان، مصرف گاز نباید تا این اندازه افزایش داشته باشد.

طبق توضیحات مسئولان کشور، منابع فراوری گاز محدود است و ما یک پارس جنوبی بیشتر نداریم، بنابراین با شروع فصل زمستان و کاهش قابل توجه دمای هوا به ویژه در شهرها و روستاهای کوهستانی کشور، توجه بیشتر مردم برای صرفه جویی از این انرژی پاک لازم است.

با این حال هم اکنون تأمین گاز مشترکان در کشور پایدار است، اما رعایت نکات ایمنی و صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی برای همه مصرف نمایندگان لازم است تا این زمستان هم بدون قطعی گاز در هیچ شهر و دیاری طی گردد. شرکت ملی گاز ایران هم اعلام نموده اگر مشترکان گاز 10 تا 15 درصد در مصرف صرفه جویی نمایند این مجموعه برای تأمین پایدار گاز به اهداف خود می رسد.

به گزارش خبرنگاران، در این میان توصیه شرکت ملی گاز ایران به مشترکان خانگی کاهش 2 درجه ای دما است تا مصرف گاز در کشور کنترل گردد و به تعادل برسد.

موضوعی که علاوه بر پایداری شبکه گاز، مانع از هدررفت ثروت ملی می گردد و این امکان را فراهم می نماید تا ایران با خیالی آسوده به تعهدات صادراتی خود پایبند باشد.

همچنین میزان گاز تحویلی به نیروگاه ها و صنایع را نیز افزایش خواهد داد که می توان در کاهش آلودگی هوا به ویژه در فصل زمستان راهگشا باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: tafatton.ir شناسه مطلب: 1703

به "خبرنگاران زنگ خطر مصرف گاز در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنگ خطر مصرف گاز در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید